Vypadá to, že státu jsou jeho občané stále více na obtíž. Nejenže mu stárnou a nehlásí se do penzijní reformy, nestavějí druhý pilíř. Ukázalo se, že dělají problémy už od kolébky. Situace se vyhrotila: před několika lety se narodilo hodně dětí a teď se hlásí do školky!
Jak už to bývá: že kape kohoutek, stát a jeho instituce zjistily, až když voda promáčela strop. Že za přeplněné školky může „babyboom" posledních let, je pravda ani ne polovičatá. Ne, žádná přírodní pohroma. Zanechte výmluv, prosím.
Pár čísel. Na přelomu tisíciletí (tehdy se rodilo jen 90 tisíc dětí za rok) se populační křivka otočila a začala stoupat. Mírně a k demografickému plánování ohleduplně, zhruba po čtyřech tisících ročně. V letech 2008 a 2009 - a to jsou dnešní děti z mateřských škol - dosáhla vrcholu na 118 až 119 tisících. Roční rozdíl, který by měly školky absorbovat, tedy dělá necelých třicet tisíc dětí. Ovšem zářez, jaký do statistik udělal husákovský babyboom v 70. letech a po něm následující pokles porodnosti, byl mnohem větší, zhruba dvojnásobný.
Překvapení. Děti vyrostly
Proč školky odmítají desetitisíce zapsaných dětí? Přibyly dva faktory, se kterými by si socialističtí plánovači asi nevěděli rady: První: Občané se více stěhují a usazují se častěji na místech, která není snadné „obsloužit" občanskou vybaveností tak, jako panelová sídliště. Druhý: Rodiče, respektive matky se chtějí vracet do pracovního procesu dřív a jejich představy o práci a pracovní době jsou mnohem různorodější, než bývaly. Stát by jim v tom měl vyjít vstříc, i v zájmu ekonomiky.
Ale jsou to snad nějaké objevy, které by měly školský a sociální systém zaskočit? Které by unikly sociologům, výzkumným ústavům a ministerským analytikům? Jistěže ne.
Rozpor mezi demografickou křivkou a kapacitou předškolní výchovy se dal tušit asi tak od roku 2007. Ministři sociálních věcí do roku 2012: Nečas, Šimerka, Drábek. Ministři školství: Kuchtová, Liška, Kopicová, Dobeš.
Takže když ministryně Müllerová navrhuje zákon o dětských skupinách (volně přeloženo: něco mezi neziskovým hlídáním dětí a školkou) a vláda hodlá problém řešit v roce 2013, je jen to jen lepší pozdě nežli později.
Úkol z násobilky
Nemyslím si samozřejmě, že mateřské školy a předškolní výchova jsou jen věcí státu. Který to má prostě nějak zařídit, od školní budovy přes paní učitelky až po obrázky zvířátek na botnících. Stát ale má vytvořit podmínky pro to, aby nabídka školek mohla být pestrá a početná. Aby nebylo - tak jako teď - víceméně na výběr mezi klasickou mateřskou školou, často naplněnou na maximum, a soukromou mateřskou školou, na kterou řada lidí nemá dost peněz.
Stát ani nemůže vědět, co se v každém městě děje, ani na to dobře reagovat. To není jeho věc, vždyť drtivou většinu školek zřizují obce. Obce a kraje, ne stát, musí být hlavními plánovači. Příklad: Když někde vyrůstá obytná čtvrť, je poměrně pravděpodobné, že se tam i někdo nastěhuje. A že to budou docela často rodiče s malými dětmi. A že se budou zajímat o to, kam je dát do školky.
Omlouvám se, že to vypadá jako malá násobilka (a taky že je), ale některé samosprávy s ní zjevně mají problém. Developer staví, obec se „rozvíjí" - a hle, najednou je obyvatel jednou tolik a kauza Školka „je na světě". Proč obec například developery nezaváže, aby na tohle mysleli už na začátku investice? A přispěli, investovali? Přinejmenším když jim samospráva prodává své pozemky, by to měla být samozřejmost.
Přepokládám, že kraje intenzivně řeší, jak to udělat se školkami v satelitních obcích kolem Prahy či Brna. Které se za poslední léta zvětšily i několikanásobně. Což už pochopitelně nemá co dělat s nějakým babyboomem, ale pouze a jen s novou - leckdy nedomyšlenou a bezuzdnou - výstavbou.
Něco se v každém případě udělat musí, protože „převis poptávky" po školkách je evidentně vyšší, než byl populační přírůstek v letech skromného babyboomu. Vloni a předloni se narodilo jen 108 místo 118 tisíc dětí, to ale samo o sobě problém nevyřeší.
Anebo, pokud to takhle půjde dál, brzy se školkami bude zabývat Bezpečnostní rada státu. Jako nedávno solárními elektrárnami. To je naše řešení pro případ, že se něco nechá zajít příliš daleko.