Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
31. 10. 2016 8:00

Pojďme si to udělat pěkný! Michal Horáček si 28. října vybral stranu a vyrazil na Hrad

Zeman utržil dvě rány. Lidé si nepřejí poklonkovat komunistické Číně a dali mu to najevo. Druhá: distancoval se od něj Pavel Rychetský.
Michal Horáček akci "jen" moderoval. A jeho agentura ji jen organizovala. A on na ní jen odstartoval kampaň, aniž by ji odstartoval.
Michal Horáček akci "jen" moderoval. A jeho agentura ji jen organizovala. A on na ní jen odstartoval kampaň, aniž by ji odstartoval. | Foto: Jakub Plíhal

Máme za sebou vypjatý 28. říjen. V Praze na Staroměstském náměstí trucoslava, na Hradě oficiální sláva, jíž se neúčastnila část pozvaných poslanců a osobností. Země se pohnula, cítili lidé na Staromáku. Nebo se pohnula jen v Praze? Nakolik se to týká i lidí v malých městech a na vesnicích? O to půjde v příštích měsících.

Atmosféra v hlavním městě vzdáleně připomínala listopad 1989. Tenkrát jsme žili v totalitě, dnes v demokracii. Jenomže část občanů se o demokracii obává. O to, abychom ještě za pár let patřili na Západ. Na obou svátečních podnicích šlo o to, kdo na nich nebyl. Na Hradě chyběl Jiří Brady, vyškrtli ho ze seznamu kandidátů na státní vyznamenání, protože jeho synovec Daniel Herman přijal dalajlámu.

Na pódiu na Staroměstském náměstí chyběla celá řada lidí, celá ta „stará, pravdoláskařská garnitura“. A mnozí další, kteří hlasitě dávají najevo odpor vůči hradní politice. Chyběli ti, které si pozval Jan Kraus do své talkshow, Táňa Fischerová, Jan Ruml, Jiřina Šiklová, Michael Žantovský, Michal Kocáb atd. Výjimkou byl Petr Gazdík.

Co se to na Staromáku dělo? Večerní pokojná demonstrace měla víc rovin. Desetitisíce lidí daly najevo odpor k politice vůči Číně. Vadilo jim jak vyškrtnutí Bradyho, tak prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů. Shromáždění u Husa by se dalo shrnout do sloganu „28. říjen si ukradnout nenecháme“.

Šlo i o Miloše Zemana. Na jednom plakátu stálo POŽADUJEME ZEXIT (Zeman exit). Další rovina se vázala na Jiřího Bradyho. Četní lidé si zamilovali toho malého velikána, skromného člověka, který slouží jako protipól Zemana.

Jiná rovina. Objevili jsme, že máme kvalitní lidi, najdou se i mezi politiky. Díky dalajlámovi byl „objeven“ Daniel Herman. Přitom on není razantní politik, žádný Kalousek. Je slušný, asertivní, pevný.

Demonstrací na Staromáku na sebe znovu upozornili Starostové a nezávislí (STAN). Jejich předseda Petr Gazdík akci svolal, STAN ji zaplatili. Ta strana je čím dál sebevědomější.

Hlavní postavu Staromáku však představoval textař Michal Horáček. Nyní už jasný kandidát na Hrad. Akci organizovala Horáčkova agentura Kudykam. Ve velkém proběhlo cosi podobného, s čím už delší dobu objíždí republiku.

Národní kýč se svíčkami

Horáček odstartoval svoji kampaň, aniž ji odstartoval. Ujal se role moderátora demonstrace. Role moderátora je role prezidenta. Miloš Zeman ji však nevykonává. Staromák proběhl v Horáčkově aranžmá. Sledovali jsme jakýsi národní kýč, který však byl namístě. (Agentura kupříkladu pořídila svíčky, jež byly lidem rozdány, a oni je na povel z pódia zapálili. Kdosi to nazval „mystickým okamžikem“. (Dobře zorganizovaná politická mystika.)

Na Facebooku po akci Horáček napsal: „... a neuveď nás v pokušení. Tak se modlíme. Je za co. Ano, přiznávám, bylo to neskonalé pokušení: vystoupit před desetitisíci lidmi shromážděnými ze všech koutů naší země a využít té šance pro vlastní cíle. Hlava se z toho zatočí a člověku se tolik chce říct, co někteří očekávají; něco důrazného a burcujícího. Takovým pokušením je však nutné se bránit. Shromáždění na Staroměstském náměstí bylo společnou oslavou státního svátku a já si předsevzal úkol to pouze moderovat...“

Horáček demonstraci perfektně využil, pohltil energii soupeře, který dělá chyby. Tedy Zemana, u něhož ovšem ještě není jasné, zda najde sílu znovu kandidovat. Ona to není legrace.

Horáček se jakoby upozaďuje, ale v tom upozaďování jde zase o něj. Na Facebooku pokračoval: „Tato hra moje nebyla. Patřila těm, kteří chtěli radostně, sebevědomě a důstojně oslavit státní svátek. Nepřišli kvůli mně, já přišel kvůli nim.“

Dál: „Zakrátko začne jiná hra. Má vlastní. Bude mít pravidla, která mi řeč důraznou a, bude-li třeba i burcující, dovolí.“ Přímý odkaz na prezidentskou kampaň.

Horáček si 28. října zvolil stranu: Západ a demokracie proti Východu a autoritářství. Zvolil si i politickou stranu, STAN. Na pódium přišli starostové z různých měst, aby bylo jasné, že to není jen pražský protest, jen pražská oslava. Dodejme, že i Gazdík si musel spočítat: spojení s kandidátem Michalem Horáčkem chci, vyplatí se nám.

Zexit a Horadvent

Zajímavý byl výběr aktérů na pódiu. Jak už řečeno, chyběli havlovci. Až na jednoho. Připuštěn byl bývalý předseda české vlády, lidovec Petr Pithart. Logicky, on je po svém vystoupení v Rudolfinu na výročí nedožitých narozenin Václava Havla hvězda.

Stejně jako jsou hvězdy Jiří Brady a ministr kultury Daniel Herman. I ti jsou nyní nemalou částí veřejnosti ctěni za své pevné postoje. Je dobře, že se k nim Horáček hlásí. Oba jsou noví, nové hvězdy. Kdežto Pithart je hvězdou, jež po letech zazářila, blikla.

Méně pochopitelná byla přítomnost Miroslavy Němcové, exhvězdy ODS. Preference Gazdíka? Vzkaz Kalouskovi, který na pódiu nestál? Za lidovce přišel kromě Hermana ještě ministr zemědělství Marian Jurečka. Horáček-moderátor ho nazval „výborným traktoristou".

„Proč nebyl pozván Tomáš Halík?“ ptal se mě kdosi na Staromáku v ten večer. Důvody neznám. Ale Halík není hvězda, lid jej nebaští. Jistěže by tam patřil, jenže Horáčkovi (Gazdíkovi?) se nehodí. Příliš silná osobnost, tomu by aplaudovali divoce. Jenže tahle demonstrace mířila dál než na přítomné občany. Mířila do televizí v bytech na vesnici. Pokud se na záznam skuteční traktoristé koukali.

Co se to 28. října stalo? Horáček začal „moderovat“, spustil kampaň. Zeman utržil dvě rány. Lidé si nepřejí poklonkovat komunistické Číně a dali mu to najevo. První rána. Druhá: od Zemana se distancoval jeho přítel, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Popsal, jak vidí Česko za Zemana: „Můj smutek trvá již velmi dlouhou dobu... Zejména jde o xenofobní postoje, nacionalismus, který se jeví v absolutním stavu, a to zejména v eurofobii a odmítavém postoji k celému procesu evropské integrace.“ Proti tomu demonstrovali občané na Staromáku, volali po ZEXITU. Horáček udělal vše pro to, aby volali po HORADVENTU (Horáčkovu příchodu).

Na náměstí řekl: „Je to země, kterou milujeme, a do lásky nepatří žádná zloba, žádná zášť, pojďme si to udělat pěkný, s dobrou vůlí dneska.“ I když si vybral pravý břeh, snaží se oslovit i ty na levém.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy