Pokud se policie snaží, aby ztratila zbytky kreditu, který ještě má, pak se jí to daří. Návštěva Si Ťin-pchinga v Praze jí v tom značně pomohla. "Proslavila" se tím, že nadržovala agresivním čínským vítačům a zadržovala především české občany.
Snad ještě horší je kličkování, které policie předvádí, když je "chycena" při činu. Při rozhovoru v Radiožurnálu mluvčí policie Jozef Bocán odmítl sdělit, kolik z 23 zadržených při návštěvě pana Si v Česku bylo Číňanů a kolik českých občanů. Proč? Nemáme snad na takovou informaci právo? Policie to samozřejmě dobře ví.
Podobně zbaběle a nikoli nestranně se policie chová v případu, kdy šla "vyšetřovat" vyvěšení tibetské vlajky na pražské filmové fakultě (FAMU). Děkan Pavel Jech událost popsal: "Přišli policajti, zeptali se, kdo dal svolení k tomu, aby tady byly pověšeny vlajky. Když se dozvěděli, že škola za tím stojí, tak jejich vyjádření bylo, že Číňanům se to nelíbí. Tohle bych neočekával v tomto státě."
V době návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga dorazili na FAMU dva policajti, představili se jako kriminalisté. Česká televize později ovšem přinesla zprávu, že policie incident popřela. Mluvčí Bocán ve zprávě pro ČT jednoznačně vyvrátil, že by se podobná situace odehrála. Dodal poněkud zbytečně, že vyvěšování vlajek u nás nepodléhá povolení.
Proč by si však FAMU vymýšlela? V pátek zveřejnila kamerový záznam, který celou událost zachytil. Poté mluvčí Bocán otočil a slíbil, že policie celou věc prošetří. To lhaní, zatloukání, odmítání sdělit informace je neomluvitelné, dětské a stejně nebezpečné jako samo neoprávněné, nezákonné obtěžování lidí.
Budou nějak postiženi ti, kteří veřejnosti vědomě lhali? Kteří nás oblbovali? (Mluvčí Bocán zřejmě jen opakoval to, co mu nadřízení nakukali.) A budou postiženi ti, kteří šli mimo zákon vyšetřovat tibetskou vlajku na FAMU? Nebo jejich nadřízení, kteří je zřejmě instruovali, aby tak jednali? Odpověď tušíme: nebudou potrestáni.
Sami od sebe by agresivní Číňany nechránili
Podobná věc se odehrála v budově naproti hotelu Hilton, v němž bydlel prezident Si. I tam policie nezákonně žádala občany, aby odstranili tibetskou vlajku. Zrovna tak přes čáru bylo buzerování majitele přívěsu Petra Danuše. Na vozíku byl umístěn billboard s dalajlamou a Václavem Havlem plus nápis: „Tady jsou doma tito pánové“. Kriminalisté šikanovali majitele vozíku s nápisem a obrázky, které se nelíbily Číňanům, kvůli technickému stavu přívěsu.
Za zmínku stojí i reakce ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) pro ČT, kterou odvysílala v pondělí: "Jestli tam nějaké pochybení konkrétních osob byly, tak padni, komu padni, ale znovu říkám a budu to říkat pořád, policie takto zásadní návštěvu zvládla." Člověk by čekal jinou reakci: Na toto policie nemá právo. Nemá právo "řešit" vyvěšené tibetské vlajky. Nemá právo postihovat bité demonstranty a nechat běžet ty, kteří je tlučou, i když jsou to Číňané a v Praze je čínský prezident.
Nejde jen o Prahu a čínského prezidenta. Tato "policejní nákaza" se zřejmě šíří i tam, kam jezdí český prezident. Karlovarská policie si předvolala lidi, kteří v Bochově Miloše Zemana uvítali protestními transparenty. Mají podat vysvětlení. Policisté prošetří, jestli se nedopustili protiprávního jednání. Prezidenta Zemana vítali nápisy Sbohem gentlemane nebo Náčelník Miloš Rudý gentleman s fotomontáží Zemana v červených trenýrkách.
Abychom byli fér, dodejme, že v Bochově se odehrála jakási strkačka se Zemanovými příznivci a ti jsou předvoláni také. Ale po návštěvě pana Si je minimálně divné, když jsou pokojní odpůrci Zemana vyzváni k podání vysvětlení. Proč?
Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>
V úterý Milan Chovanec už na FAMU a Bochov reagoval rozumněji: "Jsem těmito případy také překvapen a už jsem o nich mluvil s policejním prezidentem. Požádal jsem ho, aby obě věci prošetřil a veřejnosti vysvětlil, co se stalo. A aby to vysvětlil on nebo jeho náměstek, ne nějaký policejní mluvčí."
Pamětníkům minulého režimu takové excesy policie připomínají manýry VB. Ta taky ráda otravovala občany, jen aby otravovala, aby ukázala, kdo je v ČSSR pánem. Mladší generace, která to nezažila, je pohoršena ještě víc. Mladí lidé nechápou, jak si to policie může dovolit. A policisté takhle ztrácejí kredit.
Zopakujme jednu věc: "řaďáci", řadoví kriminalisté či pořádkáři, by asi sami od sebe tibetské vlajky nebo dalajlamu neřešili. Je jim to šum a fuk. Stejně tak by asi sami od sebe nechránili agresivní Číňany. Kdo zná policii, ví, že je vysoce pravděpodobné, že zasahující tak byli předem nadřízenými instruováni.
Ta instruktáž (která bude nepochybně stokrát zapřena) a to lhaní, my nic, policie to nebyla, jsou hodně zlé jevy. Policie se tím zesměšňuje a zároveň dává najevo, že pro ni zákony tak docela naplatí. Vypadá to, že se jí stýská po "totáči".