„Jestli nám to pomůže proti případným individuálním žalobám ze strany SN, se uvidí. Stejně jako se uvidí, jestli VK šlo skutečně o deklarované záruky či je to součástí nějaké jiné hry. V každém případě ale VK bodoval. Minimálně ukázal, že je dobrý stratég schopný přehrát své souputníky a protivníky na současné politické scéně rozdílem třídy," píše v jedné ze čtenářských debat pod blogy na Aktuálně.cz pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Admirál, který se zastává prezidenta Václava Klause v jeho postojích proti Lisabonské smlouvě a dojednávání zvláštní výjimky pro Česko v rámci této smlouvy.
Většina blogerů Aktuálně.cz však postup prezidenta kritizuje a dojednanou výjimku považuje pro Česko za nepotřebnou.
„U nás sice píšeme Klaus vyhrál! nebo Evropa ustoupila Klausovi, ale někteří Němci hlavně v Bavorsku to vidí úplně jinak a hovoří o tom, že jsme se ocitli v zóně, kde platí lidská práva druhé třídy a kde je omezena lidská důstojnost," píše ve svém blogu například novinář Karel Hvížďala.
Celý text: Klaus pomohl sudetským Němcům a Čechům ublížil |
Dalším z kritiků je politický komentátor a bloger Aktuálně.cz Jiří Pehe, podle kterého je dojednaná výjimka „absurdní".
„Ač český prezident podmiňoval svůj podpis výjimkou, která by nás ochránila před majetkovými nároky sudetských Němců, vyjednaná výjimka nezmiňuje ani sudetské Němce, ani Benešovy dekrety (hned několik států by totiž takovou výjimku vetovalo)," myslí si Pehe.
Celý text: Klaus prý porazil Brusel aneb absurdnost české výjimky |
Podle historika Matěje Spurného je „proklamované vítězství našich národních zájmů ve skutečnosti jednou z největších potup, které se nám mohlo dostat před Evropou i tváří v tvář našim vlastním tradicím."
„Vzdorní Češi v čele se svým vévodou zvítězili nad Bruselem i sudetskými Němci, vymínili si ústupky, aniž by je to cokoli stálo. Sláva hodná bratrů husitů. Těm, kteří poslední vývoj vnímají touto optikou … bych vzkázal následující: ano, sláva je to opravdu hodná husitských časů, jen jsme si jaksi nevšimli, že se ostatní od těch dob o pár století posunuli."
Celý text: Klausova výjimka malá, ale naše |
Další bloger Václav Žák se vrací do doby, kdy Václav Klaus podával „přihlášku do mezinárodního, které zcela jasně deklarovalo záměr svého dalšího vývoj směrem k hlubší integraci reagující na zvýšení počtu členských zemí kvůli snaze integrovat Evropu." Přihláškou se podle Žáka prezident zavázal, že s těmito cíli souhlasí a bude je prosazovat.
„Podáním přihlášky a vstupem by se dalo očekávat, že jsme přijali závazky. Jenže z podání k ÚS plyne, že senátoři a prezident jsou přesvědčeni, že závazky a vstup jsou v rozporu s naší suverenitou. Na druhou stranu tvrdí, že bez unie to nejde. Čili výhody ano, závazky ne," píše Žák.
Celý text: Prezident, blondýnky a Evropská unie aneb strategie tchoře |
Také bloger Václav Hořejší se vrací do historie - a to až do doby, kdy došlo k vysídlení sudetských Němců. „Nemohu se smířit s tím, že po válce jsme se nerozpakovali aplikovat princip kolektivní viny a provést etnickou čistku v nevídaném měřítku, ať už byla v tehdejší situaci jakkoli 'spravedlivou' odplatou za to, co se stalo předtím," píše genetik Hořejší a dodává: „Na druhé straně by mi vůbec nevadilo, kdyby zde v rámci volného pohybu v EU za několik desítek let zase byla výrazná cizojazyčná (třeba německá) menšina."
Celý text: Pan prezident to Evropě pěkně osladil, před landsmanšaftem nás zachránil |
Sociálnědemokratický politik Jiří Havel ve svém blogu vyzývá k diskusi čtenáře: „Prosil bych, aby nám tu alespoň někdo z našich vzdělaných a moudrých čtenářů vysvětlil, jak nás pan prezident Václav Klaus ochránil před sudeťáky tím, že pro nás za tři roky přestane platit evropská listina práv a svobod."
Diskuse pod blogem Jiřího Havla: Vysvětlení vítězství nad sudeťáky |
Do čtenářské debaty se můžete zapojit nejen pod blogem Jiřího Havla, ale též pod dalšími výše uvedenými blogy či přímo pod tímto textem.