Praha - Poškodil projev Václava Klause, který prezident minulý čtvrtek přednesl v europarlamentu, prestiž České republiky?
Či se mu naopak podařilo popsat úskalí, které další integrace přináší, a nastolit tak důležité téma pro diskusi?
Čtěte více: Klaus vystoupil v Bruselu, rozbučel europoslance
Má prezident prezentovat na oficiálních fórech své názory, pokud se liší od zahraniční politiky české vlády? Co to znamená, když nejvyšší představitel předsednické země EU otevřeně odmítá Lisabonskou smlouvu? A může ji prezident nepodepsat, schválí-li ji obě komory parlamentu?
Čtěte dále: Reakce v Česku: Klaus překročil antievropský Rubikon
Tyto otázky si dnes klade podstatná část české veřejnosti, odpověď na ně hledají i blogeři na Aktuálně.cz.
Analytik Ivan Gabal po Klausově projevu dospěl k názoru, že Česká republika by neměla usilovat o pořádání summitu EU-USA.
"Přinejmenším považuji za vyloučené, abychom pořádali summit EU-USA v Praze a vystavili Evropu i Ameriku riziku, že náš prezident urazí Baracka Obamu například kvůli globálnímu oteplování, řešení hospodářské krize nebo kvůli tomu, že Američané podporují přijetí Lisabonské smlouvy a chtějí silnou Evropu jako partnera. Pořádání takto citlivého jednání nelze vystavovat riziku politických provokací, kterých se náš prezident dopouští stále častěji," píše Gabal.
Ivan Gabal Summit EU-USA nebude v Praze |
Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek vyjadřuje své sympatie europoslancům, kteří při prezidentově projevu v europarlamntu dávali najevo svůj nesouhlas hlasitým bučením či opuštěním sálu.
"Václav Klaus se jako prezident předsednické země EU přišel vysmát Evropskému parlamentu. Ironicky mluvil o evropských poslancích jako o těch, co si o sobě myslí, že jsou „vyvolení". Evropský projekt označil za pouhý „revoluční experiment". Srovnával evropské parlamentní prostředí s naším socialistickým obdobím, kdy chyběla skutečná opozice. Není divu, že někteří z přítomných sál opustili," míní Zaorálek.
Lubomír Zaorálek Bučel bych taky |
Na Zaorálka reaguje Pavel Kohout, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).
"Zaujal mě komentář Lubomíra Zaorálka. Ne, nebudu si ze Zaorálka dělat legraci, je příliš snadným a tudíž nudným cílem. Jeho článek však obsahuje velmi důležitou informaci. Nejde o zmíněné bučení. Jde o to, co stínový ministr zahraničí České republiky uvádí ohledně možné budoucnosti společné evropské fiskální politiky," píše Kohout a dodává: "Euro nesplnilo většinu očekávání."
Pavel Kohout Klub předlužených důchodců |
Politolog Jiří Pehe se domnívá, že Klausův projev nemá z evropského pohledu žádný význam a je "jen poněkud trapnou bouří v české sklenici vody".
"Trapnost celé záležitosti spočívá nejen v tom, že pan prezident, coby pravý narcis, neví, že je trapný. Trapné je i to, že si to může dovolit. Koneckonců reprezentuje národ, který se dost často utápí v mesianistických bludech o vlastní jedinečnosti. Zkorumpované Evropě jsme to přeci 'natřeli' už za husitských válek…Jen tak se dá vysvětlit, že v anketě serveru ČTK, České noviny, více než 60 procent respondentů odpovídá, že souhlasí s formou i obsahem projevu Václava Klause v EP," uvažuje Pehe.
Jiří Pehe Další eurotrapas Václava Klause |
Právník a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka se zamýšlí nad otázkou, zda může prezident nepodepsat Lisabonskou smlouvu, pokud ji schválí obě komory parlamentu či zda může platit, i když ji Václav Klaus nepodepíše.
"Pokud prezident neratifikuje mezinárodní smlouvu, nelze jeho akt nahradit. Úvahy, že tak může učinit Ústavní soud popírají dělbu moci. Ústavní soud je orgánem moci soudní s ústavou danými působnostmi, není nejvyšším orgánem veškeré státní moci," domnívá se Koudelka.
Zdeněk Koudelka Může prezident neratifikovat Lisabonskou smlouvu? |
Politolog a historik Jan Berwid-Buquoy má za to, že "prezident republiky je zde proto, aby ve světě representoval národ, který mu dal mandát a nikoli proto, aby v zahraničí prosazoval svoje individuální zvrácené názory".
"To, co se podaří pro Českou republiku Mirkovi Topolánkovi po nadlidském úsilí vyzískat, to obratem ruky zkazí Václav Klaus. Zdá se, že tento muž má z ostudy doslova ušitý kabát. Na mezinárodní maléry mu všemohoucí Bůh patrně vystavil zvláštní licenci a prezident České republiky činí, co je v jeho silách," míní Berwid-Buquoy.
Jan Berwid-Buquoy S Václavem Klausem do svěrací kazajky |
Bývalý senátor, profesor Jiří Zlatuška se zamýšlí superlativy, jimiž vystoupení hodnotili europoslanci Vladimír Železný a Jana Bobošíková. A pokládá se si otázku, proč vlastně oba podobné projevy nepronášejí na půdě europarlamentu sami.
"Pokud je nemínili (superlativy, pozn. Hed.) jen jako falešné a prázdné floskule, prezentovali Železný s Bobošíkovou obdivnými slovy, která při pochvale prezidentova vystoupení v Bruselu užili, především důkaz své vlastní neschopnosti a nečinnosti v Bruselu," píše Zlatuška.
Jiří Zlatuška K pocitu hrdosti na našeho prezidenta |
A co si projevu Václav Klause myslíte Vy? Podělte se o svůj názor s ostatními.
Čtěte také: Škodí Klaus pověsti Česka ve světě? Diskutujte.