Hejtman a poslanec Michal Hašek vždycky ví, kam si má stoupnout. Však ho znáte. Z tiskových konferencí, slavností znojemských okurek a jiných mediálních příležitostí.
Zjištění statistiků, že jde ve skutečnosti o - zdaleka - největšího flákače v kádru Poslanecké sněmovny, proto zaznělo poněkud překvapivě. Zvenčí to vypadá, že Haškovým problémem je spíš veřejná hyperaktivita než zameškané hodiny.
Ale je to tak: Michal Hašek, jak se dá vyčíst z internetu, se od ledna do května zúčastnil pouhých TŘÍ procent hlasování, která se v Parlamentu odehrála. Většinou byl řádně omluven, neb povinnost ho volala na rodnou jižní Moravu. (Ostatně, palác tamního krajského úřadu strčí do kapsy i některá pražská ministerstva.)
Farma nepočká
To si zaslouží bližší vysvětlení. Proč Michal Hašek nezasedá ve sněmovně a místo toho, jako například 2. května, tráví den s delegací Farmy československo-čínského přátelství?
Je to jednoduché. Hašek je ve skutečnosti poslancem jen tehdy, když mu to hejtmanské jho dovolí. Toto rozštěpení osobnosti přitom s přestávkami trvá už od podzimu 2008, kdy se hejtmanem (a předsedou Asociace krajů, toho času čistě oranžových) stal.
V únoru 2009 poslanecký mandát složil, řka: „Chci být hejtmanem na sto procent. S ohledem na vzdálenost mezi Brnem a Prahou by bylo dlouhodobě fakticky nemožné kvalitně zvládat pracovat jako jihomoravský hejtman a poslanec českého Parlamentu."
Předčasné volby v říjnu 2009 se Michala Haška ještě netýkaly, ale na jaře 2010 se kupodivu - i díky poptávce od Jiřího Paroubka - na kandidátku vrátil.
"Stále platí, že svoji kandidaturu považuji za symbolickou podporu ČSSD v kraji," vysvětlil, proč se dodatečně ocitl teprve na 11. místě kandidátní listiny.
Haškovu oběť ovšem voliči přijali a dali mu 25 181 preferenčních hlasů, což bylo víc, než ve stejném kraji dostal Bohuslav Sobotka, a v celé republice hned druhé místo za Karlem Schwarzenbergem.
Taková důvěra pochopitelně zavazuje. Takže Michal Hašek začal dělat, co bylo dřív „fakticky nemožné". Tedy, jak ukazuje jeho docházka do sněmovny, nemožné je to pořád. Stoprocentní hejtman, tříprocentní poslanec. A to ovšem nevíme, jak je to s Haškovou účastí na zemědělském výboru, jehož je - logicky, jako stínový ministr zemědělství - členem.
Být tam, kde je třeba
Ještě trochu čísel. Zvykejte si, když máme mít za prezidenta statistika.
2., 3., 4. a 9. května, na 38. schůzi Poslanecké sněmovny, zmeškal Michal Hašek všech 125 hlasování. Byl řádně omluven - viz akce s čínskou delegací, jednání krajské rady, zasedání Asociace krajů, hasičská slavnost… čteme z hejtmanova tehdejšího kalendáře.
V roce 2011 čerpal Michal Hašek poslanecké náhrady ve výši 1 351 152 korun. Cestovné 310 800 (ach, ta vzdálenost Praha-Brno). Reprezentace a stravné 99 600. Služby asistentů 428 520. Atd. Ale pozor, ubytování: nula.
Když je někdo poslancem proti své vůli, zřejmě nemá nárok ani na střechu nad hlavou. Takže, neměl by raději odstoupit než snášet takové příkoří?