Komentář - Impozantních 190 bodů čeká poslance na lednové parlamentní schůzi, usnesl se ve čtvrtek organizační výbor, který program zasedání připravuje. To bude dřina! Není to trochu moc? Kdo takový zával prací dopustil?
Abychom zprávu správně pochopili, zkusme si promítnout pracovní snímek poslanecké práce za posledních pět týdnů.
Šťastné a veselé
Je čtvrtek 10. prosince, půle adventu, po desáté hodině dopoledne. Sněmovna třeskutě zasedá. Hlasovací systém registruje 53 přihlášených ze 199 zákonodárců, lidovec Tomáš Kvapil je dlouhodobě ve stavu nemocných. Předseda Miloslav Vlček jednání přerušuje, protože poslanci nesmějí jednat, pokud se jich nesejde alespoň třetina (což je už samo o sobě mírné pravidlo). Pauza končí po půl hodině, z útrob Malé Strany se dostavilo 97 zákonodárců. Sice méně než polovina, ale stačí to.
Pátek 11. prosince. Poslanci zatím projednali čtyři body ze dvaceti, které si na dnešní den naplánovali. Ale už je půl druhé odpoledne, den se chýlí a stříbrná neděle nepočká. Přichází čas smíření a radostného rozjímání, od řečnického pultu zní přání šťastných a veselých. Zimní prázdniny jsou tu. Ze seznamu restů, nepodrobených ohni poslaneckých argumentů, namátkou vybíráme: zrušení bezplatné poslanecké MHD, zavedení firemních školek, minimální alimenty, boj proti lichvě.
Úterý 5. ledna 2010. Ústavní činitelé u novoročního oběda řeší, kdy by se měly konat volby. Předseda Vlček doporučuje, aby byly o něco dřív, než chce prezident, protože „i za čtrnáct dní se dá hodně stihnout". A o tom on a jeho poslanci přece něco vědí.
Čtěte také:
Politici nad obědem dohadovali termín voleb
Čtvrtek 7. ledna. Zasedání organizačního výboru, jediná plánovaná akce sněmovny v tomto týdnu, se nekonalo. Dorazilo šest poslanců z osmnácti, a to je málo. Jednání bylo odloženo o týden.
Čtvrtek 14. ledna. Protože přišlo už 14 členů, organizační výbor zasedl. Dohodl se, že nemá cenu začínat projednávat nové návrhy zákonů (od prvního čtení), protože už se do jarních voleb stejně nestihnou schválit. Takových zákonů je asi osmdesát. I bez nich toho ale má sněmovna na stole strašně moc.
Otázka vůle
Od pondělí 18. ledna je na programu takzvaný poslanecký týden, zasvěcený setkávání zákonodárců s voliči a vůbec politické práci mimo parlamentní půdu (a to i v těžko přístupném terénu, kam se jinak než na lyžích nedostanete). Pak nastanou dva týdny plenárního zasedání (znáte z televize), které začíná v úterý odpoledne a končí v pátek, řekněme za soumraku.
Další týden se v poslaneckém kalendáři nazývá „variabilní", což znamená, že se může, ale také nemusí schůzovat, podle politické vůle a pracovní morálky. A pak už pomalu oschnou meze a volební kampaň zaklepe na dveře.
Nejstarším parlamentním ležákem je návrh zákona o neziskových organizacích, který v říjnu 2006 předložil Zlínský kraj. Někdo ho tehdy musel vymyslet, napsat, přečíst, zúřadovat, poslat do parlamentu. Teď mu je z toho smutno, protože tam na něj od té doby padá prach. Zpráva o stavu zemědělství za rok 2006 asi taky zahučí do stoupy. Podstatně větší naději, že si jí někdo všimne, má třeba výroční zpráva o hospodaření České televize za rok 2007. Poslanci si s ní jen nechtěli kazit Vánoce. Letos se na ni skoro určitě dostane. Možná.