Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 11. 2016 12:55

Povinná maturita z matematiky? Skok zpátky. Smysl má pěstovat logiku, maturovat z logiky

Znovu zavést povinnou maturitu z matiky, to je trochu podvod. Zkoušku nakonec stejně složí i holky a kluci, pro které ta věda bude španělská vesnice.
Někomu ty integrály prostě do hlavy nelezou. Taky je ale nikdy nebude potřebovat, že.
Někomu ty integrály prostě do hlavy nelezou. Taky je ale nikdy nebude potřebovat, že. | Foto: Thinkstock

Pro gymnázia a lycea bude za pět let, od roku 2021, povinná maturita z matematiky. Dnes povinná není. O rok později (nebo o dva roky později) se připojí všechny ostatní školy vyjma uměleckých, zdravotních a sociálních. Takový model maturity předloží ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) vládě.

Státní úvaha tedy zní: bez matematiky to nejde, musí být (s nemnoha výjimkami) povinná. Tangens sinus kosinus, odmocnina, integrál, derivace, to se musí narvat i do hlav, které to absolutně neberou. Nebo jinak: pokud to nějaké hlavy neberou, nebudou moci studovat gymnázium.

Něco na tom samozřejmě je; žijeme v extrémně technické době, obklopuje nás (pro zdrcující většinu uživatelů) zcela nepochopitelná technika, která by bez komplikované matematiky, fyziky a dalších oborů nikdy nevznikla. Počítač se pro náš život stává "poznanou nutností" (Marx nechť mi promine). Už slovo počítač přímo vede k matematice.

Jak dnes můžeme bez povinné maturity z matiky vůbec existovat? Nezavařujeme si na vážný problém? Nevznikne v matematicky nepovinných ročnících nějaká děsivá mezera, skupina mozkově nevyvinutých, podřadných středoškoláků?

Nevznikne. Stav, kdy je maturita z matiky nepovinná, nejen vyhovuje, ale zdá se i LOGICKÝ. A logika s matikou do jisté míry souvisí, matematika (snad až na singularitu) logická pro matematiky je. Jistě má být na gymnáziích i jinde vyučována, o tom nikdo nepochybuje. Ale nutit z ní maturovat studenty, kteří "na to nemaj hlavu"? Nesmysl. Omyl.

Proč? Maturita představuje předěl mezi střední a vysokou školou, případně mezi studiem a příštím životem. Pokud chce student pokračovat v humanitních oborech, proč má maturovat z matematiky? Proč ho s ní trápit, ponižovat? V životě si, víme ze zkušenosti, bohatě vystačíme s trojčlenkou.

Logické je, že student povinně maturuje z češtiny a cizího jazyka, zbytek si volí podle sebe. (A ano, někteří nevypadají zrovna jako jazykoví talenti, ale angličtinu prostě budou potřebovat, i když v ní zrovna neexcelují.)

Pátrání po podstatě, souvislostech

Z čeho ještě by mělo smysl povinně maturovat? Co by mohlo nahradit povinnou matematiku? (Mimochodem, když musí být povinná matika, proč ne také fyzika; není ta v konkrétním životě nakonec důležitější? Nebo chemie?) Co člověku opravdu v životě pomůže?

Podle mne by se měla učit logika. Logika v té největší šíři. Logické myšlení. Analýza a syntéza, rozebírání situací, stavů, informací a jejich správné spojování. Logika v hlubším smyslu, pátrání po podstatě, souvislostech, hledání zdrojů a jejich správné použití. Logika myšlení.

Žijeme v době totálního informačního konzumu, přežírání. Ve světě zaplaveném čímsi, co jsme si mylně navykli označovat za informace, i když nás zhusta nejen neinformují, ale rovnou dezinformují, tedy neupevňují, ale rozkládají.

Nebylo by zdravé a žádoucí, aby z gymnázií i dalších středních škol vycházeli mladé ženy a muži, kteří umějí logicky myslet, logicky oddělovat zrno od plev, informaci od "fejku"? Nechybí toto mnohem víc než pochopení, co je limita nebo integrál?

Znovu zavést povinnou maturitu z matematiky, to je trochu podvod. Stejně víme, že nakonec odmaturují i holky a kluci, pro které bude i poměrně jednoduchá matika španělská vesnice. Nedostává se jim na ni buněk, stejně však prolezou. Budou mít trojku nebo čtyřku na maturitním vysvědčení, místo aby složili zkoušku z předmětu, který je skutečně zajímá.

Nebo z logiky. Z logiky by měli studenti maturovat, logiku v (dez)informační době bychom měli pěstovat. Gymnazista, středoškolák, má myslet logicky. Chápat logiku slova, věty, logiku řeči a myšlení, logiku sdělení.

Povinná maturita z matiky nás táhne zpátky do násilného diktátu studentovi, do nezájmu, co student skutečně potřebuje, do nepochopení, že jde přece především o něj, co z něj bude, co nám sám nabídne. Ta chyba se podobá chybám ve vědě, ve výzkumu.

Existují celé průmyslové lobby, které dávají přednost aplikovanému (cílenému, předem danému) výzkumu před výzkumem základním, badatelským, otevřeným, který zkoumá ty nejzákladnější příčiny jevů. Logika představuje podobně základní potřebu dnešního mnohdy nelogického, chaotického světa.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy