Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
16. 6. 2016 15:10

Praha zakazuje segwaye, Londýn reklamu na tělo do plavek. Obojí je správně

Města si berou zpátky kus svého území od neviditelné ruky trhu. Ulevují obyvatelům od tlaku.
Praha, památková rezervace.
Praha, památková rezervace. | Foto: Ondřej Besperát

Praha chce v centru zakázat vozítka Segway. Je to pochopitelné, historické jádro města je přecpané a utěsněné turistickým ruchem. Jezdci na dvoukolkách, jednotlivci i v kolonách, situaci ještě zhoršují. Prostě se sem nevejdou. Ani sem nepatří.

Provozovatelé segwayů se brání, vyhrožují zánikem až tří set pracovních míst, což v době, kdy je nezaměstnanost v metropoli prakticky neviditelná, není příliš působivé. Obligátní jsou také pohrůžky žalobami kvůli náhradě škody a ušlému zisku. Ale starostové hovoří neústupně: "Jednoznačně trváme na zákazu segwayů v celém centru památkové zóny." (Oldřich Lomecký, Praha 1.) "My jsme pro naprostý zákaz“ (Jan Čižinský, Praha 7.)

Mezitím v Londýně zakazují v městské hromadné dopravě reklamu, která vyobrazuje „nezdravá nebo nerealistická těla“. Jde o předvolební slib nového starosty Sadiqa Khana a týká se reklamy, která může nutit lidi - zejména ženy - k tomu, aby se „styděli za svá těla“. Například proto, že nejsou tak štíhlí, opálení a vyretušovaní jako modelka, která propaguje „tělo do plavek“.

„Naši zákazníci nemohou jednoduše přepnout na jiný kanál nebo otočit list, když narazí na reklamu, která je uráží či rozčiluje,“ popsal šéf příslušného oddělení londýnského dopravního podniku pocity některých cestujících.

Dá se namítnout, že to není úplně nejpalčivější problém, který by musel starosta rozseknout měsíc po nástupu do funkce. Na druhou stranu, petici proti plakátům na „tělo do plavek“ podepsalo sedmdesát tisíc lidí, takže to není jen okrajová libůstka ve společnosti, která už neví, co by roupama.

Obě opatření, pražský i londýnský zákaz, mají leccos společného. Reagují na stížnosti obyvatel. Regulují, omezují prostor, ve kterém se běžně pohybují lidé, a zároveň ho město poskytuje ke komerčnímu používání soukromníkům. Radnice se vystavují riziku soudních žalob. (To především v případě Londýna, kde může nastat spor o jednotlivé případy a jde o řádově vyšší sumy než u segwayů.)

Města si zároveň berou zpátky kus svého „území“. Od neviditelné ruky trhu. Uplatňují vliv na věci, které spoluurčují jejich tvář. Ulevují obyvatelům od tlaku.

Je to rozumné a ze zkušeností Prahy vyplývá, že by se podle této logiky mělo postupovat mnohem častěji. Nejde o to, chrlit nařízení a zákazy. Město především musí vědět, co vlastně chce, mít nějakou vizi a z ní vyplývající sebevědomí, důležité pro její naplňování. Výmluvnou ukázkou, že tomu tak v Praze není, je nová výstavba, městský urbanismus. Město by samo mělo být developerem číslo 1. Teprve v posledních letech si to tu a tam radnice uvědomují a začínají se podle toho chovat. Neodevzdávají pasivně městský prostor „k dispozici“.

Odvaha stanovit a vymáhat rozumná pravidla je obzvlášť důležitá pro život v lukrativních destinacích jako Praha nebo Londýn. Místní politici musí bdít nad tím, aby město nebylo vytěženo přes míru. Klást meze rozvoji. Používat empatii k voličům, což samozřejmě není totéž co populismus. Brát to principiálně jako omezení svobody – podnikat v půjčování segwayů, stavět billboardy a podobně – je nedorozumění.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy