Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
16. 6. 2016 15:10

Praha zakazuje segwaye, Londýn reklamu na tělo do plavek. Obojí je správně

Města si berou zpátky kus svého území od neviditelné ruky trhu. Ulevují obyvatelům od tlaku.
Praha, památková rezervace.
Praha, památková rezervace. | Foto: Ondřej Besperát

Praha chce v centru zakázat vozítka Segway. Je to pochopitelné, historické jádro města je přecpané a utěsněné turistickým ruchem. Jezdci na dvoukolkách, jednotlivci i v kolonách, situaci ještě zhoršují. Prostě se sem nevejdou. Ani sem nepatří.

Provozovatelé segwayů se brání, vyhrožují zánikem až tří set pracovních míst, což v době, kdy je nezaměstnanost v metropoli prakticky neviditelná, není příliš působivé. Obligátní jsou také pohrůžky žalobami kvůli náhradě škody a ušlému zisku. Ale starostové hovoří neústupně: "Jednoznačně trváme na zákazu segwayů v celém centru památkové zóny." (Oldřich Lomecký, Praha 1.) "My jsme pro naprostý zákaz“ (Jan Čižinský, Praha 7.)

Mezitím v Londýně zakazují v městské hromadné dopravě reklamu, která vyobrazuje „nezdravá nebo nerealistická těla“. Jde o předvolební slib nového starosty Sadiqa Khana a týká se reklamy, která může nutit lidi - zejména ženy - k tomu, aby se „styděli za svá těla“. Například proto, že nejsou tak štíhlí, opálení a vyretušovaní jako modelka, která propaguje „tělo do plavek“.

„Naši zákazníci nemohou jednoduše přepnout na jiný kanál nebo otočit list, když narazí na reklamu, která je uráží či rozčiluje,“ popsal šéf příslušného oddělení londýnského dopravního podniku pocity některých cestujících.

Dá se namítnout, že to není úplně nejpalčivější problém, který by musel starosta rozseknout měsíc po nástupu do funkce. Na druhou stranu, petici proti plakátům na „tělo do plavek“ podepsalo sedmdesát tisíc lidí, takže to není jen okrajová libůstka ve společnosti, která už neví, co by roupama.

Obě opatření, pražský i londýnský zákaz, mají leccos společného. Reagují na stížnosti obyvatel. Regulují, omezují prostor, ve kterém se běžně pohybují lidé, a zároveň ho město poskytuje ke komerčnímu používání soukromníkům. Radnice se vystavují riziku soudních žalob. (To především v případě Londýna, kde může nastat spor o jednotlivé případy a jde o řádově vyšší sumy než u segwayů.)

Města si zároveň berou zpátky kus svého „území“. Od neviditelné ruky trhu. Uplatňují vliv na věci, které spoluurčují jejich tvář. Ulevují obyvatelům od tlaku.

Je to rozumné a ze zkušeností Prahy vyplývá, že by se podle této logiky mělo postupovat mnohem častěji. Nejde o to, chrlit nařízení a zákazy. Město především musí vědět, co vlastně chce, mít nějakou vizi a z ní vyplývající sebevědomí, důležité pro její naplňování. Výmluvnou ukázkou, že tomu tak v Praze není, je nová výstavba, městský urbanismus. Město by samo mělo být developerem číslo 1. Teprve v posledních letech si to tu a tam radnice uvědomují a začínají se podle toho chovat. Neodevzdávají pasivně městský prostor „k dispozici“.

Odvaha stanovit a vymáhat rozumná pravidla je obzvlášť důležitá pro život v lukrativních destinacích jako Praha nebo Londýn. Místní politici musí bdít nad tím, aby město nebylo vytěženo přes míru. Klást meze rozvoji. Používat empatii k voličům, což samozřejmě není totéž co populismus. Brát to principiálně jako omezení svobody – podnikat v půjčování segwayů, stavět billboardy a podobně – je nedorozumění.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 33 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy