Jsou věci, kvůli kterým stojí za to trpět. Například: Jestli nechcete, aby vám zdražovali plyn, tak jako teď, museli byste každý rok vydržet nejméně jedny komunální volby.
V Praze a okolí, kam vede potrubí Pražské plynárenské, byly volby naposledy loni v říjnu. Plynárenské firmě, ve které má většinový podíl magistrát, předsedá Pavel Hurda z ODS, veterán pražské a žižkovské komunální politiky.
Vloni před volbami v placených inzerátech občany ujistil, že „na zimu jsme připraveni", a připomněl, že „se nám daří zemní plyn nakupovat za dobrých podmínek, „což nám umožňuje držet příznivé ceny". „Od 1. října jsme mohli zlevnit v rozsahu 1 až 7 %", pochlubil se tehdy.
Čtrnáct dní po zlevnění byl Pavel Hurda zvolen městským zastupitelem. V Pražské plynárenské předsedá představenstvu dodnes, ačkoli se jeho strana usnesla, že to politici nemají dělat. (Momentálně se na představenstvo městských plynáren připravuje výběrové řízení, vysvětlil rozpor Hurda. Jeho odměny za členství v různých statutárních orgánech činily v roce 2009 čtyři miliony korun).
Vlastně se nic nezměnilo.
Co se naopak mění, je situace na trhu s plynem a ceník Pražské plynárenské. Vývoj ilustruje následující graf světových cen zemního plynu, doplněný o zářezy cenové politiky Pražské plynárenské.
Vodorovná červená čára ukazuje období, kdy se pražský plyn nezdražoval. Bylo to patnáct měsíců od dubna 2010 do července 2011. Modré kolečko uprostřed této éry je termín komunálních voleb.
Červené křížky označují data letošního trojího zdražení: červenec, říjen a listopad. Plyn přitom od léta zlevňuje a celkově není dražší, než byl vloni.
Co to? Už se Praze nedaří „nakupovat za dobrých podmínek"?
Ano, na zimu jsme připraveni. Předseda představenstva i naše peněženky.
Pro pořádek: Pražané ani Češi nejsou jediní, kdo se vzteká nad tím, že plynaři zdražují, ačkoli sami plyn nakupují levněji než předtím, jelikož na trzích je ho přebytek. I otužilí Britové skřípou zuby, a jak píše list The Sun, rozhodují se před zimou mezi eating or heating.
Ale skoro se nechce věřit, že by i v Londýně měli svého Pavla Hurdu.