Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
3. 3. 2012 18:00

Pražský TEDx: Dokážete zaujmout? Máte na to 18 minut

Online jsme sledovali celosvětově rozšířené setkání inspirativních osobností
Egyptolog Miroslav Bárta zaskočil přítomné poněkud katastrofickým obrazem končící civilizace.
Egyptolog Miroslav Bárta zaskočil přítomné poněkud katastrofickým obrazem končící civilizace. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Lékař, evangelický kazatel a nakladatel  Zdeněk Susa došel z Česka po svých až na známá poutní místa Santiago de Compostela, Assisi i v Římě.

Bývalá režisérka a vystudovaná zpěvačka Irena Swiecicki učí lidi, jak se spolu dohodnout, tedy jak pracovat s hlasem, řečí těla a další dovednosti, které usnadňují komunikaci.

Podnikatel Libor Malý zase společně s dalšími z občanského sdružení Adato Paradigma promýšlí koncept fungování světa bez peněz.

Všichni tři se spolu s dalšími čtrnácti zajímavými a inspirativními lidmi přišli v sobotu podělit o své zkušenosti, zážitky a nápady do pražského divadla Archa, kde se konal čtvrtý tuzemský ročník tradičních a ve světě stále oblíbenějších setkání TEDx.

Sál divadla Archa je zaplněn do posledního místa.
Sál divadla Archa je zaplněn do posledního místa. | Foto: Vojtěch Marek

Mezi řečníky, kteří si svými myšlenkami pokusili získat lidi v hledišti, byli například egyptolog Miroslav Bárta, teolog Petr Gallus, porodní asistentka Ivana Königsmarková, byznysmen a filantrop Andrej Kiska či designer a odvážný teoretik marketingu Jan Kremláček. Zážitkem spíše pro oči bylo vystoupení prvního profesionálního českého souboru fyzického tanečního divadla s názvem DOT504 (seznam všech vystupujících najdete zde) .

Online textový přenos z TEDx Praha 2012

18:40 "Letošní TEDx je takový, jaký jsme si ho udělali. Také svět kolem nás bude takový, jaký si ho uděláme," ukončil hlavní organizátor Petr Maňas poslední blok vystoupení.

18:32 ... a náčelník Velký koště ten blok zvedne a prohodí ho zadrátovaným oknem, aby mohl z léčebny utéci. Narozdíl od Murphyho si nikdy nemyslel, že to dokáže, ale pak se rozhodl a dokázal to. 

18:10 Blok uzavře další sekvence z Formanova Přeletu nad Kukaččím hnízdem.

18:05 Tak změna. Jeremy Dabor dorazil přímo do Archy a právě hovoří k publiku v sále. Po něm vystoupí poslední host, Ivana Málková. V roce 1991 spolu se skupinou rodičů založila první soukromou základní Školu Hrou, kde působila v roli učitelky, ředitelky a majitelky. Po dvaceti letech školu prodala a věnuje se poradenství.

17:47 Přeposlední vstup dorazí ze zámoří. Z pražské Archy se spojíme s Jeremy Daborem, mladým vědcem z Kanady, který se podílí Jeremy na řadě výzkumných projektů na poli biomedicíny, molekulární genetiky, infekčních chorob, medicínského vzdělávání, řečové patologie a farmakologie. Svoji pouť ale začal jako podprůměrný student a zažil mnoho vzestupů i pádů. Trvá na tom, že klíčem k úspěchu byla jeho motivace. 

Foto: tedxprague

17:36 Dále je na programu opět TEDTalk, hovořit bude prezident Good Think Inc. Shawn Achor.

17:30 Pan Kremláček získal se svým byznysem ocenění Nejkreativnější firma roku. Nikoliv však jen v České republice, ale celosvětově. Za pár let z něj byl bezdomovec a alkoholik, člověk prakticky na dně. Co taková zkušenost člověku přinese? Co pro něj má smysl dnes? Jan Kremláček paradoxně tvrdí, že musel přestat přemýšlet. 

17:22 Jan Kremláček pomáhá podnikatelům a nejen jim inovovat a rozvíjet zančku. Jak to dělá a co ho k tomu přivedlo, o tom bude dalších 18 minut. 

17:10 A pak se bude asi zpívat. Pódium bude patřit sopranistce Anně Dolejší.

17:05 Mikuláš Kroupa vypráví příběh vězně z nacistického koncentračního tábora Pavla Macháčka. A je to příběh trochu jiný, než běžně slýcháváme. Mimojiné tím, že zachránil život básníku Františku Listopadovi.

16:55 Před panem Kroupou uvidíme ještě další video z nabídky TEDTalks (dobrovolný hasič Mark Bezos).

16:45 Jak se bránit, když se politici rozhodnou zničit park chráněný jako přírodní památka? Paní Chmelová na to přišla, park zůstal na svém místě. Následuje Mikuláš Kroupa, zakladatel občanské sdružení Post Bellum, které dokumentuje vzpomínky pamětníků významných událostí českých dějin v rámci projektu Paměť národa.

V publiku převládají mladší lidé.
V publiku převládají mladší lidé. | Foto: Vojtěch Marek

16:35 Aha, tak on je to opravdu Přelet nad kukaččím hnízdem. Dvojminutová sekvence, kdy se Murphy snaží vyrvat před zraky ostatních klientů z podlahy psychiatrické léčebny masívní blog jakéhosi sanitárního zařízení. "Ale aspoň jsem to zkusil," komentuje neúspěšný pokus. Něco jako motto nadcházejícího bloku.

16:25 Další tematický blok, který začíná za pár minut, se jmenuje Hrdinové kolem nás. Nejdříve opět video - dvě minuty s názvem Přelet nad kukaččím hnízdem (co to asi bude?) a pak další vystupující - ředitelka občanského sdružení Arnika Renata Chmelová.

15:35 Teď bude zhruba hodinová přestávka. Snad nám organizátoři nabídnou další rozhovory.

15:20 Poslední před přestávkou a koncem druhého bloku vystupuje psycholog Radvan Bahbouh, autor metody sociomapování, která umožňuje analyzovat a vizualizovat vztahy mezi lidmi, a tím pomáhá zlepšovat vzájemnou komunikaci a spolupráci. Tato metoda je například využívána v přípravných experimentech simulujících let na Mars, v armádních jednotkách, i u vrcholných manažerských týmů.

15:10 Proč nás štve soused, děti, partner? A co se přitom děje ve vašem mozku? Osmdesát procent toho, co kolem sebe vidíme, je jen naše vnímání reality. Jakýkoliv jiný člověk ji ale vnímá jinak. Čili nejen stimul a naše reakce na něj. Ale mezi tím je i naše volba, jak reagovat. A to se dá trénovat. Paní Swiecicki má zajímavé téma.

Názory Aktuálně.cz na Facebooku
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Názory Aktuálně.cz na Facebooku

Další fotografie a dojmy z TEDx najdete na facebookové stránce Názory Aktuálně.cz.

14:51 Tak pan Susa nepřijde. Je nemocen, oznámil spíkr. Místo něj běží další TEDTalk, čili vystoupení z jiného setkání. Po něm by se měla představit Irena Swiecicki, vystudovaná zpěvačka se specializuje na prezentační a vyjednávací dovednosti, práci s hlasem, řeč těla, lektorské dovednosti a komunikaci.

14:40 Libor Malý před šestnácti lety založil elektronický trh práce a do začátku roku 2012 stál v čele společnosti LMC s.r.o. Zdokonalování trhu práce už mu ale nestačí, nyní se pokouší vymyslet nový ekonomický a společenský systém. Vychází při tom z teorie relativity. Po něm se o své zažitky a motivy podělí Zdenek Susa, lékař, evangelický kazatel a nakladatel, který pěšky putoval do Santiaga de Compostela i do Assisi a Říma

14:28 Tak podstatná část příspěvku pana Raddalla se týkala sexu (nejméně pět minut z celkových osmnácti). Nicméně svůj fraktál energie prý můžete napřít kamkoliv. Jde o to, rozhoudnout se kam a pak z toho neustoupit.

14:20 John Raddall představuje svůj koncept  Stroje Času, který je nastaven tak, aby umožnil jednotlivým osobnostem změnit své chování tak, aby splnili nové budoucí cíle. Po něm přijde Libor Malý, úspěšný podnikatel rozjíždějící utopickou neziskovku, jež se snaží vymyslet svět bez peněz. 

Ivana Königsmarková: Proč potřebujeme porodní báby?
Ivana Königsmarková: Proč potřebujeme porodní báby? | Foto: Vojtěch Marek

14:06 Pan March ze Sydney se s diváky dělí o své postřehy, jak udržet v rovnováze svůj pracovní a osobní život. A smích, který jej občas přerušuje, napovídá, že to dělá docela vtipně. "Pokud si sami nezorganizujete svůj život, buďte si jisti, že to někdo udělá za Vás."

13:47 Fyzické divadlo je mimo jiné asi i hodně fyzicky náročné. Strávit část představení na chůdách s partnerkou na zádech musí dát dost zabrat. Po videu s Nigelem Marchem nás zkusí zaujmout John Raddall, kouč a konzultant z Jižní Afriky.

12:42 Po přestávce na oběd, tedy ve 13:30 by měl vystoupit  DOT504, první profesionální soubor fyzického tanečního divadla v České republice. A po nich v rámci tzv.TEDTalk, tedy záznamů z podobných setkání z celého světa, promluví z videa Nigel March. Nechme se překvapit.

12:10 Do tři čtvrtě na jednu nyní pořadatelé nabízejí rozhovory se zajímavými lidmi, kteří na TEDx vystupují. Poté následuje pětačtyřicetiminutová přestávka a další blok (tedy i přenos na Aktuálně.cz) začne v půl druhé.

12:02 Pozoruhodný projekt s názvem Knihoběžník představuje slovenský knižní e-shop Martinus.sk . Spustil službu, která má sloužit k veřejnému sdílení vybraných knih na webu a k záznamu „příběhů knih", které se k obíhajícím titulům navážou.

Přes polední přestávku probíhá ve foyer to, čemu pořadatelé říkají networking. Česky řečeno: lidé, kteří se nikdy předtím nepotkali, si povídají o všem, co je zajímá.
Přes polední přestávku probíhá ve foyer to, čemu pořadatelé říkají networking. Česky řečeno: lidé, kteří se nikdy předtím nepotkali, si povídají o všem, co je zajímá. | Foto: Vojtěch Marek

11:52 První blok vystoupení skončil. Pro návštěvníky Archy je nyní připraveno občerstvení, mohou se ale zapojit i do několika aktivit, které pro ně připravili pořadatelé. Na zdi ve foyer například visí plachta, kam může každý napsat, "co chce stihnout dřív, než umře". V projektu nazvaném Kdy jindy než teď zase účastníci setkání sestavují kolektivní koláž ze všeho možného, co jim přijde pod ruku.

11:42 "To, že máte štěstí, ještě neznamená, že jste šťastný. Být šťastný neznamená chtít a mít stále víc, ale prožívat pocit štěstí s ostatními," představuje svůj koncept Andrej Kiska. Nebojme se měnit zažité stereotypy.

11:25 "Člověka můžete posuzovat jen podle dobra a zla. To vycítíte, kdy je kolem dobro a kdy zlo," říká Karel Holomek. Dalším řečníkem je  Andrej Kiska, slovenský Manažer roku 2006, který prodal vše, co vybudoval, a věnuje se již jen filantropii a neziskovému prostoru.

11:15 Tak zpět, mluví. Mluví hudbou a přitom vysvětluje, co jejím prostřednictvím říká.

11:06 Tak Stefon Harris moc nemluví, ale hraje. A ne sám. Krásně. Po něm přijde Karel Holomek, předseda nevládní organizace Společenství Romů na Moravě.

10:52 Petr Gallus si povídá sám se sebou o Bohu prostřednictvím videoprojekce, sám sebe častuje ironickými poznámkami. Docela zajímavý koncept. Po něm uslyšíme asi něco o hudbě. Od jazzmana Stefona Harrise, který bude též promlouvat z videa.

Setkání inspirativních lidí zahájil Petr Maňas, hlavní organizátor letošního ročníku.
Setkání inspirativních lidí zahájil Petr Maňas, hlavní organizátor letošního ročníku. | Foto: Vojtěch Marek

10:47 Ivana Königsmarková: "Globalizace nám postupně umožnila zbavit se zodpovědnosti. A to i při rození dětí, pomalu o vše se postará někdo jiný". Po paní Königsmarkové vystoupí teolog Petr Gallus.

10:07 Začátek má mírné zpoždění, ale zdá se, že už se k němu schyluje.

  9:15 Před Archou  se začíná vinout fronta účastníků dnešního TEDx čekajících n a registraci. Sál se pomalu plní, část návštěvníků debatuje při kávě ve foyer. Konference začíná v deset hodin úvodním slovem a již čtvrt hodiny poté otevře první vystupující úvodní tématický blok s názvem Co nás brzdí. Je jím egyptolog Miroslav Bárta, po něm pak v půl jedenácté vystoupí porodní asistentka Ivana Königsmarková

***

Do České republiky se TEDx dostal před čtyřmi lety (dvakrát jej hostila Praha, pak i Brno). Ten letošní, v pražském divadle Archa, nese podtitul „Není na co čekat" a je rozdělený do tří bloků, jež volně charakterizují jejich názvy - 1. Co nás brzdí, 2. Víme, jak na to, 3. Hrdinové kolem nás.

Karel Holomek: Co přiměje člověka vzdát se své svobody?
Karel Holomek: Co přiměje člověka vzdát se své svobody? | Foto: Vojtěch Marek

Poprvé se podobné setkání konalo ve Spojených státech již v roce 1984 a jeho duchovním otcem byla malá nezisková organizace TED, která si dala za úkol věnovat se šíření myšlenek a zkušeností, které stojí za to sdílet. Písmena v jeho názvu tehdy odkazovala na tři oblasti - technologie, zábava a design, kterých se měla časově přesně vymezená (musí se vejít do maximálně 18 minut) vystoupení účastníků konference týkat.

Brzy však setkání, jejichž formát převzaly stovky organizátorů po celém světě (písmeno x v názvu znamená, že jde o akci, kterou nepořádá přímo TED, i když je využíván jeho koncept), začala pokrývat i jiné aktivity než ty obsažené v názvu. Důležité při nich totiž není o čem, ale jak a proč.

Sami organizátoři mezi důvody, které mají přilákat pozornost veřejnosti, uvádějí možnost nahlédnout do oborů, které nás mohou inspirovat k novým aktivitám, ale i třeba získání nového pohledu na věci, které denně řešíme, či setkání zajímavými lidmi, s nimiž se běžně nepotkáváme. 

 

Právě se děje

Další zprávy