Bývalý český prezident Václav Havel se vůbec poprvé zapojil do diskuse na internetu.
Pro svůj vstup do světa elektronických médií si vybral čtenářskou debatu, kterou na Aktuálně.cz vyvolal bloger Tomáš Klvaňa: zda potřebuje Česká republika prezidenta a nebylo-li by lepší tento post zcela zrušit.
"Raduji se z toho, že z mého podnětu se rozvíjí na Aktuálně.cz věcná debata na téma budoucího prezidenta. Časem se k tomu možná znovu a obšírněji vyjádřím. Zatím jen okamžitý postřeh: zdá se, že se dělíme na realisty, utopisty a superutopisty. Realisté (včetně představitelů parlamentních stran) nechtějí zatím o budoucím prezidentovi mluvit, což znamená, že se jím stane Jiří Paroubek, utopisté (mezi nimi já) chtějí zavčas o budoucím prezidentovi vyvolat debatu a superutopisté si myslí, že lze prezidentskou funkci zrušit," napsal Havel v mailu a požádal prostřednictvím svých spolupracovníků, aby příspěvek redakce do debaty vložila.
Blog Tomáše Klvani na Aktuálně.cz Nikdo na Hrad |
Havel již dříve naznačil, že považuje debatu o obsazení prezidentského křesla za velmi důležitou. V rozhovoru pro časopis Respekt vyzval politické strany, aby oznámily jméno svého kandidáta ještě před letošními sněmovními volbami. On sám by na Hradě nejraději viděl někdejšího studentského vůdce a dnes šéfa charitativní organizace Člověk v tísni Šimona Pánka.
Čtěte více | Koho by viděl Havel rád na Hradě? Šimona Pánka |
V rozhovoru pro Respekt poprvé reagoval i na Klvaňovu úvahu, zda prezident není v českém ústavním systému zbytečným anachronismem.
"Rozumím všem argumentům pana Klvani. Má pravdu, že prezident je u nás - i s ohledem na veliký hrad, v němž sídlí - trochu ztělesněním monarchistické tradice, má pravdu i v tom, že je to funkce, která je z hlediska ústavního trochu "navíc" a leccos dubluje, či dokonce komplikuje. … Přesto nesdílím názor, že prezident je zbytečný. Je mnoho důvodů, proč není. Zmíním se aspoň o jednom: je velmi významným spolutvůrcem společenské atmosféry, ba do značné míry i tím, kdo artikuluje či svým počínáním nějak ztělesňuje skladbu základních hodnot státu. Tato okolnost má na poměry větší vliv, než jsme ochotni si připustit, vliv možná větší než mnohá ústavní pravomoc," odpověděl Havel na otázku, co říká na Klvaňův návrh.
Aktuálně.cz poté oslovilo několik dalších osobností zejména z řad politologů s výzvou, aby se do debaty zapojily.
Politolog Jiří Pehe ve svém blogu vyjádřil přesvědčení, že role prezidentů ve státech sdružených v Evropské unii se bude neustále zmenšovat.
"... každým dalším krokem ve směru větší integrace EU roste význam premiérů na úkor prezidentů, jejichž role se s postupným předáváním dalších pravomocí národních států do Bruselu fakticky i symbolicky zmenšuje tak, jak se na úkor Bruselu zmenšuje význam domácího politického hřiště," míní Pehe.
Blog Jiřího Pehe na Aktuálně.cz: K čemu jsou v EU prezidenti? |
Také Klvaňa v polemice započaté Havlem pokračuje.
"Jaká je pravděpodobnost, že parlament takového kandidáta (tedy toho, kdo ztělesňuje skladbu základních hodnot státu, jak píše Havel. - pozn. red.) zvolí? Nemám po ruce svoji křišťálovou kouli, ale řekněme, že jen o málo větší než nulová. Mnohem spíše se dočkáme prezidenta, který sice bude spoluvytvářet klima veřejného prostoru, bude nás z toho ovšem bolet hlava," napsal v dalším blogu.
Právě do debaty pod posledním blogem Tomáše Klvani se výše uvedeným textem zapojil i bývalý prezident Václav Havel.
Tomáš Klvaňa: Václav Havel o zrušení prezidenta a Šimonu Pánkovi
Havel je přitom znám tím, že není velkým příznivcem elektronických médií. Přednost dává rozhovorům či publikaci svých textů v novinách či časopisech, popřípadě v televizi. Lidé z jeho blízkého okolí potvrdili, že je to vůbec poprvé, kdy se rozhodl zveřejnit svůj názor v debatě na internetu.