Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 3. 2019 12:55

Premiérka Nového Zélandu: „Salám alejkum.“ A nevysloví jméno vraha

Sociální sítě se stávají šiřitelkami hrůz a mrazí z vědomí, že jejich majitelé nedokážou tomu šíření dost rychle a dost účinně zabránit, zastavit je.
Novozélandská premiéra Jacinda Ardernová (na snímku ze setkání s muslimskou komunitou) odmítá udělat z vraha muslimů nového Breivika.
Novozélandská premiéra Jacinda Ardernová (na snímku ze setkání s muslimskou komunitou) odmítá udělat z vraha muslimů nového Breivika. | Foto: Reuters

Nemalá část tuzemců závidí Slovákům pěstitelku občanské společnosti Zuzanu Čaputovou, jež suverénně postoupila do druhého kola prezidentské volby. Závidět bychom mohli také Novozélanďanům jejich mladou, osmatřicetiletou premiérku Jacindu Ardernovou. Ukazuje, že má jasno, umí být dobrou lídryní své země. Předvedla to po děsivém vraždění muslimů v mešitách Al Noor a Linwood ve městě Christchurch.

Ardernová nehodlá vrahovi padesáti muslimů B. T. (v minulém textu jsem méně jasnozřivě uvedl celé jeho jméno) poskytnout prostor, aby šířil svůj ohavný, rasistický pohled na svět. Novozélandská premiérka řekla, že máme "dělat, co je v našich silách, abychom zabránili tomuto jedinci v získání slávy". Pokračovala: "Zajisté měl mnoho motivů ke spáchání tohoto ohavného, teroristického útoku. Získání slávy byl jedním z nich, a to je něco, co mu můžeme odepřít. Je to terorista, je zločinec a je extremista, ale když o něm budu mluvit já, zůstane beze jména. Vás ostatní žádám, abyste zmiňovali jména těch, o které jsme přišli, spíše než jméno muže, který je vzal. Možná se chtěl proslavit, my na Novém Zélandu mu ale nedáme nic, ani jeho jméno…"

Tuto důležitou výzvu sdělila novinářům a projev zakončila arabsky "as-Salám alejkum, mír s vámi, mír s námi všemi". Premiérce nejde o zamlčování, tajení faktů (jméno, obličej pachatele, který je poskytován médiím rozostřený), nýbrž zjevně o nešíření, nenabízení jeho temné proslulosti, a to zvláště těsně po hrůzných činech, které spáchal.

Ardernová naopak nabádá vyzvednout oběti nad vraha, na prvním místě myslet na ně. Mimochodem k tomu vybízí v čase, kdy nejeden český občan míní, že vraždění na Novém Zélandu je fake, podvod, že se to nestalo, že "ta videa jsou podvržená" (krom podobných tvrzení na sítích mi to včera zcela vážně tvrdil jeden advokát, kvalitní znalec trestního práva).

Ardernová dobře ví, co se dělo v roce 2011 v Norsku, poté co masový vrah Anders Breivik v Oslu a na ostrově Utøya zabil 77 lidí, z nichž většinu tvořili účastníci letního pobytu mládežnické organizace Norské strany práce. A my dnes již víme, že právě Breivik inspiroval novozélandského masového vraha B. T., ten svým způsobem jeho řádění napodobil.

Pekelný vzor

Breivik těsně před útokem rozeslal na asi tisíc mailových adres (deset z toho českých) dokument o patnácti stech stranách, kde kritizoval politiky členských zemí EU a muslimy popsal jako nástroj, s nímž chtějí kulturně marxističtí politici dosáhnout zničení evropských tradic a kultur. (Ten jazyk nyní dobře známe, kdo má pochopení pro lidi prchající před smrtí, je "neomarxista".)

Breivik se pak stal jakýmsi hlasatelem ultrapravicového pekla na zemi, využil k tomu soud, kde hajloval jak o život, později, opět za neutuchající pozornosti médií, žaloval norský stát, že prý podmínkami věznění porušuje jeho lidská práva. Breivikovi se dařilo šířit svoje nelidské, rasistické názory velmi intenzivně a našel následovníky. Minulý týden se o tom přesvědčil novozélandský Christchurch (jméno města si vrah bez pochyb nevybral náhodou).

Že masový vrah B. T. touží po světové pozornosti a že by strašně rád dosáhl šeredného věhlasu Breivika, o tom nelze pochybovat. I on před masakrem zveřejnil více než sedmdesátistránkový manifest, ve kterém muslimy a imigranty označil za "vetřelce" a sebe, pyšně, za rasistu. Svůj útok nahrával a přenášel online na internet, na Facebook. Tato síť smazala 1,5 milionu verzí tohoto hrůzného videa, avšak nestačilo to.

Premiérka Ardernová veřejně kritizovala, že video zůstává i ve dnech po masakru stále dál dostupné na internetu: "Byli jsme v kontaktu s Facebookem, který nás informoval o jeho snahách video smazat," sdělila.

Sociální sítě se tak stávají šiřitelkami těchto hrůz a poněkud mrazí z faktu, že jejich majitelé nedokážou šíření dost rychle a dost účinně zabránit, zastavit. Vymknuté z kloubů, sociální sítě šílí… a dodejme "zrodili jsme se, abychom je napravili".

U nás se zatím pokusil vraždit jen sociálními sítěmi a nenávistnými, rasistickými politiky svedený důchodce. Imunní nejsme, naši občané hojně šíří rasistické a nenávistné pohledy nejen na muslimy. Sdílejí nesmysly, popírají fakta, bohužel za pilného přispívání značné části českých neardernovských politiků.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy