Auto s espézetkou částečně zakrytou papírem, otevřené dveře do sklepa a v něm cizí lidi, kteří tam cosi přenášeli. To viděl Alexej Kartofelnikov 22. září 1999 po deváté večer, když se vracel do svého bytu v Rjazani v ulici Novoselova.
Když ti lidé autem odjeli, zavolal policii. Přijela a našla uvnitř pytle s nápisem "cukr". Čouhaly z nich dráty a byl tam časový spínač. Nebylo pochyb, někdo chtěl, aby dům explodoval i s lidmi uvnitř.
Tehdy se to v předcházejících dnech v Rusku několikrát stalo, útoky vláda připisovala čečenským teroristům. Zemřely desítky lidí a ruská města zachvátila panika.
V Rjazani ministerstvo vnitra nejdříve informovalo o tom, že se bdělému Kartofelnikovovi podařilo zabránit další tragédii. Policisté v pátrání odvedli dobrou práci a tři pachatele brzy zatkli. Ukázalo se, že jsou všichni příslušníky Federální bezpečnostní služby (FSB).
A nastal obrat. Šéf FSB Nikolaj Patrušev oznámil, že šlo o cvičení, které mělo prověřit připravenost policie a občanů.
Policisté a přivolaní pyrotechnici ovšem předtím jasně tvrdili, že jde o fungující výbušné zařízení.
Je třeba dodat, že exploze obytných budov se odehrály v době, kdy na Putinův příkaz ruská armáda útočila v Čečensku. Po explozích nařídil premiér a později prezident letecké bombardování.
Pozoruhodné bylo, že po "cvičení" v Rjazani série výbuchů v Rusku skončila. Stačila však podpořit tvrzení ruského prezidenta, že proti čečenským separatistům se musí postupovat maximálně tvrdě, v zájmu bezpečnosti Ruska.
Po patnácti letech se podivný příběh, ve kterém hlavní roli hraje ruská FSB, opakuje. Na Krym údajně před několika dny zaútočily skupiny ukrajinských diverzantů, kteří s pomocí najatých občanů Ruské federace chtěli odpálit bomby na turistických místech poloostrova.
Jeden ruský voják a jeden příslušník FSB přitom zahynuli. Televize odvysílala video s přiznáním ukrajinského "teroristy“ a v ruských médiích se objevila fotografie stanu diverzantů. Podle ukrajinského severu Cenzor.net ji někdo stáhl z fotobanky Fotolia.com, která má sídlo v New Yorku a nabízí zákazníkům přes 60 milionů fotografií a videí.
V reakci Putin pohrozil, že Rusko udělá vše pro bezpečnost obyvatel Krymu.
Náhodná podobnost?
Metody jsou ovšem podobné už ne roky, ale desítky let. Příští týden zase bude výročí 21. srpna, takže je namístě si připomenout, co vedle řady jiných věcí přispělo ke zdůvodnění invaze. Nález amerických zbraní – například samopalů Thompson – v příkopě u silnice nedaleko Sokolova několik týdnů před začátkem okupace. Moskevská Pravda to tehdy vydávala za důkaz, že nepřátelští agenti, převlečení například za západoněmecké a rakouské turisty – převážejí do Československa zbraně s cílem uskutečnit převrat.
Tehdejší sovětští vůdci v čele s Leonidem Brežněvem to formulovali tak, že nikomu nedovolí narušit bezpečí socialistického tábora. Mnohem později se potvrdilo, že tehdejší šéf KGB Jurij Andropov nařídil vyrábět důkazy, které měly potvrdit, že hrozila násilná kontrarevoluce, a nikoli jen reformy.
Takže podobnosti opravdu jen náhodné?