Zkuste s námi chvilku počítat. Za 8 milionů 599 tisíc korun by se pořídilo 268 718 devadesátiminutových jízdenek na pražskou MHD.
Sedmička šťastlivců, kteří v dopravním podniku „odměny" v této výši inkasovali, by se za ně mohla vozit do konce života. Protože i při spotřebě dvou lístků denně by každému z nich zásoba vystačila na 52 let (a to starší senioři jezdí zdarma, zatím).
Při výpočtech předpokládáme, že odměnění úderníci zahodí své opencards, a nekalkulujeme u každé jízdenky 17 haléřů provize na Panenské ostrovy. Tohle se v Praze vstřebá.
Nedotknutelní
Schválně - kolik lidí, kteří se drží za madlo v tramvaji, asi pobralo čtrnácté, patnácté, šestnácté… platy? A kolik řidičů MHD, například? To nás napadá, když čteme, že tisková mluvčí dopravního podniku před odchodem dostala odměnu 416 tisíc korun. Což může být tak dvacátý první až dvacátý třetí plat, hádáme.
Dopravní podnik přitom léta pláče, že má hluboko do kapsy, a více či méně úspěšně zásobuje magistrát návrhy, aby se zdražilo jízdné. Naposledy vloni.
Případ „odměn", na který upozornil deník Insider, zdálky vypadá jen jako další díl seriálu z metropolitní galerky. Vynikající bezstarostností, s jakou manažeři a zaměstnanci, kterým muselo být jasné, že si toho někdo všimne a bude problém, nemravné prémie nafasovali.
Ale jde i o něco jiného. Totiž: primátor Bohuslav Svoboda by už pomalu měl spolknout odpověď, kterou si v podobných situacích oblíbil: „Nechám prověřit…"
Situace je nadmíru výtečná
Teď už přece nejde o žádného kostlivce ze skříně Pavla Béma. A vlastně ani z prvního roku Svobodova primátorování, kdy purkmistra částečně omlouvalo, že dopravní podnik je pod politickou a obchodní kontrolou staré koalice ODS a ČSSD.
Jenže ta mezitím padla, stejně jako ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Tisk psal, že primátor rozjel „čistky" - a postavy v dozorčí radě dopravního podniku, představenstvu i managementu se skutečně měnily. Město svou největší firmu s desetimiliardovým rozpočtem konečně postaví do latě, zdálo se. Všechno se nezmění hned, ale aspoň pořádek snad zavládnout může.
Chyba. Zrovna tou dobou dostávali Dvořákovi lidé své prémie a padáky. Obrozené představenstvo ani dozorčí rada to prý nevěděly, a tak se dnes politici pouze zlobí. Pozdě.
Příklad: Bývalý dopravní ředitel Jaroslav Stůj byl pověřený vedením firmy v prosinci 2011, kdy už na magistrátu vládla koalice Svobodovy ODS a TOP 09. Únor 2012: Stůj byl odvolán kvůli „neutěšené situaci". Květen: Vyšlo najevo, že pan Stůj, jeden ze sedmi „odměněných", dostal při odchodu mimořádnou prémii 2,592 milionu. A všichni se diví a říkají, že je to neslýchané. A ve firmě zřejmě pokračuje hloubkový audit …
Alibi nestačí
Čistě teoreticky, kdyby si v jakémkoli městském podniku nechali vyplatit jakékoli prémie a padáky, je klidně možné, že to město zjistí, až když budou peníze dávno na účtech. A bude se tak maximálně „zlobit".
Temný odkaz pražských kmotrů poskytl primátoru Svobodovi alibi. Ale jen dočasné. Prověřovat, to je vážně málo.