Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
3. 8. 2016 15:00

Případ zmizelé tiskové mluvčí. Místo činu: Brno. Hlavní podezřelý: hejtman Hašek

Proč kromě svého tiskového aparátu platil ještě jeho tajnou šéfovou na volné noze? Daňový poplatník s napětím sleduje zápletku.
Michal Hašek uvažuje (ilustrační foto z roku 2012).
Michal Hašek uvažuje (ilustrační foto z roku 2012). | Foto: Ludvík Hradilek

Bizarní příběh smyšlené identity tiskové mluvčí Michala Haška jsme opustili před dvěma týdny. Bylo to v situaci, kdy se hejtman novinářům vysmál s tím, že žádnou „Lucii Proutníkovou“, která několik let distribuovala jeho slova a PR médiím a přes ně občanům, nezná. Vysvětlení nebylo moc věrohodné, už vzhledem k tomu, jak si Hašek na svém vyžehleném mediálním obrazu zakládá. Že by si nevšiml, že k veřejnosti každou chvíli promlouvá ústy nějaké cizí ženy, je vysoce nepravděpodobné …

Dalo se čekat, že to bude mít nějaké pokračování. A věru.

Bývalá (pravá) mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková v rozhovoru pro Deník Referendum popsala, jak to s bývalou (falešnou) mluvčí Proutníkovou bylo. V podstatě potvrdila dřívější zjištění MF Dnes, tedy že „Proutníkovou“ je ve skutečnosti lobbistka Jana Mrencová. A přidala podrobnosti o tom, jak zaměstnance kraje na dálku sekýrovala, nebo o tom, že její přidaná hodnota byla nula, protože fungovala jen jako jakýsi výstupní kanál informací, připravených Haškovými zaměstnanci. Za to, že příslušné maily (možná) zkoukla, podepsala je „Lucie Proutníková“ a z její e-mailové adresy poslala tisku, inkasovala podle Kapitančikové od kraje 400 tisíc korun ročně.

Pokud byste někdo měl zájem o práci občasného přeposílače mailů s pseudonymem za bratru 30 tisíc měsíčně, tak k doptání na Krajském úřadě v Brně. Předpokládáme, že post uvolněný Proutníkovou bude obsazen ve standardním výběrovém řízení.

A teď se pokusme vysvětlit, v čem je problém.

Pro pořádek: záležitost ukázala na jistou bohorovnost těch médií, která informace z e-mailu @seznam.cz přebírala a Haška podle nich citovala, aniž by po tom, jestli je odesilatelka Proutníková pravá, významněji pátrala. Na druhou stranu, klíčová veřejnoprávní agentura ČTK si podle svého vyjádření věrohodnost zdroje „Proutníková“ ověřovala na krajském úřadě a bylo jí řečeno, že je spolehlivý. A když nikdo včetně Haška proti soustavnému mediálnímu používání Proutníkové nic nenamítal, nebylo divu, že se novináři v zaběhané praxi nevrtali. Tím neztratili nárok teď Haška kritizovat.

Nejde o okurkovou záležitost. Michal Hašek je předsedou Asociace krajů, tedy jakýmsi prvním mezi hejtmany (za dva měsíce funkci obhajuje ve volbách). A zřejmě nejvlivnějším představitelem části ČSSD se silnou afinitou k prezidentu Zemanovi. Do „lánského puče“ na podzim 2013 byl statutárním místopředsedou, tedy číslem dvě strany. Pokud neříká o Proutníkové pravdu alias lže, není to maličkost.

Zatím těžko pochopitelné je, k čemu to vlastně celé mělo sloužit a proč se vůbec kovbojka s „Proutníkovou“ provozovala. Co tím Hašek sledoval? Proč kromě svého profesionálního tiskového aparátu platil ještě jeho tajnou šéfovou na volné noze? Souvisí s tím nějaký závazek, protislužba? Krajský úřad, zdá se, platil 400 tisíc prakticky za nic. Proč? Adresát odpovědí: daňový poplatník. Věc: účelné vynakládání veřejných prostředků.

Michal Hašek se k věci dál staví jako že nechápavě. Na Facebooku ve středu popřál: Hezký den všem z poslední předvolební dovolené. Nenechám si ji zkazit ani jistě "náhodou" načasovaným hnojometem ANOfertu, volby jsou zkrátka za dveřmi a je třeba "zabít Haška"... Jeho (momentální, pravá) tisková mluvčí poukázala na to, že kolegyně Kapitančiková je (momentální, pravou) tiskovou mluvčí městské části Brno-střed, kde vládne hnutí Žít Brno… Takže mystifikace jako zákeřná zbraň volebního boje? Nic lepšího tam na hejtmanství nemáte?

Hašek Proutníkovou údajně nezná, přitom i Kapitančiková tvrdí, že se ho na ni ptala a Hašek jí prý řekl, „ať to neřeší“.

Je absurdní, že hejtman a jeho úřad nejsou schopni prostě a věrohodně popsat, jak fungovalo tiskové oddělení, a novináři po tom musí pátrat jako po nějakém investigativním objevu.

Buďto neříká pravdu Hašek a jeho mluvčí, nebo Kapitančiková a další zdroje. E-maily a tiskové zprávy „Proutníkové“ existují, ČTK dostala z Brna potvrzení, že se na ni může spolehnout, faktury na 400 tisíc by měly být na krajském úřadě rovněž k nalezení. Nejen z těchto důvodů je pravděpodobnější první varianta.

Pravdomluvnost (a dočasně i politická kariéra) Michala Haška utrpěla vážný šrám po lánské schůzce u prezidenta. V televizním rozhovoru celkem jedenáctkrát. Zapírat Proutníkovou by proti tomu byla legrace. Se zatím neznámými důsledky. Pokračování příště.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 39 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy