Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
25. 6. 2009 14:07

Protesty proti Ahmadínežádovi očima blogerů z Teheránu

Netušíme, jestli se vrátíme domů, píše neznámý z Teheránu
Írán protestuje proti volbě Ahmadínežáda
Írán protestuje proti volbě Ahmadínežáda | Foto: Reuters

V Íránu již řadu dní protestují tisíce lidí proti výsledkům voleb, v nichž podle oficiálních zdrojů z Teheránu zvítězil Mahmúd Ahmadínežád. Jsou přesvědčeni, že tamní režim, v němž hlavní slovo mají islámští klerikálové, volby zmanipuloval.

Od minulého pondělí zemřely desítky lidí, stovky byly zraněny, téměř 500 osob policie zatkla.

Čtěte více: Írán zakázal pohřeb dívky zastřelené při demonstraci

Teherán znemožňuje novinářům přinášet z protestů informace. Z těch, které sám uveřejňuje, je patrná cenzura a jednostrannost. O to cennější jsou pak komentáře a postřehy, které se sporadicky objevují na netu od očitých svědků přímo z Íránu.

Nadace Člověk v tísni se proto rozhodla, že tyto pravidelné zdroje necenzurovaných zpráv bude překládat do češtiny. Ve svém blogu je uveřejňuje ředitel lidskoprávní sekce nadace Igor Blaževič.

"S radostí mohu potvrdit, že včerejšek nebyl žádný Armagedon. Měli jsme strach, aby se neopakoval "Tian-an-men" v Teheránu. I když k tomu nebylo daleko. Během soboty odhadujeme kolem dvaceti mrtvých, ale toto číslo pravděpodobně nebude konečné. Jedno z potvrzených úmrtí nebylo například v Teheránu, ale v Shirazu. Zdá se, že se přidají i další města," píše neznámý muž či žena z Íránu a z pochopitelných důvodů zůstává v anonymitě.

Foto: Aktuálně.cz
Igor Blaževič:
24. 6. - Výňatek z dopisu Společenství radikálních duchovních
24. 6. - Všichni jsme spolu
22. 6. -
V sobotu se Armagedon nekonal
22. 6. - Jsem snad nějaký vrah?
21. 6. -
Íránské volby: Protestující se střetli s policií
19. 6. - Psaní z Teheránu - Netušíme, jestli se vrátíme

Blaževič dal též ve svém blogu prostor úvaze Aliho Alizadeha, výzkumného pracovníka Centra pro výzkum moderní evropské filozofie na Univerzitě Middlesex v Londýně.

"Nejlepším důkazem zmanipulování volebních výsledků je samotná nervózní Ahmadínežádova reakce po té, co bylo jeho tak zvané vítězství oznámeno: zablokování sítě pro SMS zprávy a mobilní sítě v celé zemi, zatčení více než stovky politických aktivistů, zablokování přístupu na webové stránky Músavího a dalších reformistů, rozpoutání násilí na ulicích... Ale i kdyby toto všechno nestačilo, všechny „objektivně zaměřené" pozorovatele by mělo přesvědčit 17 zastřelených lidí, jejichž těla byla okamžitě pohřbena na neznámém místě," míní Alizadeh.

Čtěte více: Proč Iránci opět sní?

A připojil také pár dalších postřehů, které na internetu publikovali lidé z různých konců světa.

Po sporných íránských volbách tu máme tři různé kategorie lidí, které nyní čelí režimu uchýleni do ulic: První kategorie přísluší k muslimské populaci, která volila Musáviho či Karúbího z přesvědčení; tito stále ještě věří v reformy uvnitř Íránské islámské republiky. Druhou skupinu tvoří ti, kteří hlasovali pro jednoho z "reformistů" jen jako pro "prostředníka", který usnadní cestu k sekulárnímu a demokratickému režimu. Volili je jako menší zlo s vírou, že když bude u moci jeden z nich, země se v budoucnosti vydá směrem ke svobodě a sekularismu... Ke třetí skupině patří Íránci, kteří bojkotovali volby a požadují vystavět demokratický a sekulární režim na troskách Íránské islámské republiky hned.

Čtěte více: Hnutí v Íránu se dál vyvíjí

 

 

Právě se děje

Další zprávy