Umíme diskutovat? Tuto otázku dostali v úterý odpoledne od novináře Ondřeje Austa poslanec Jiří Paroubek, předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová a psycholožka Bohumila Baštecká. Osobnosti, které byly spolu s jedním pravidelným čtenářem blogů hlavními aktéry diskusního panelu Aktuálně.cz.
Pozvání přijala i řada blogerů Aktuálně.cz: například Cyril Svoboda z KDU-ČSL, spisovatel Ivan Kraus, ekonom Tomáš Sedláček či vědec Václav Hořejší. Do debaty se zapojili i další autoři a čtenáři.
Blog Jiřího Havla: Umění diskuse |
Důvody, proč se panel konal, jsou prakticky dva: za prvé si tím Aktuálně.cz ještě připomnělo páté výročí své existence (speciál k narozeninám naleznete zde).
Ale především nás zajímá, kam se veřejný diskurs posunul od doby, kdy jsme si o tom se čtenáři a blogery povídali poprvé (Panelová debata Aktuálně.cz, 12. 5 2009: Diskutujeme, či si jen vnucujeme své názory?)
V tomto článku jsme se pokusili on-line zachytit to podstatné, co v debatě zaznělo. Odkaz na audio záznam celé diskuse zveřejníme po její skončení.
16:20 "Diskuse se může podařit, jen když budu toho druhého poslouchat."
16:30 Nastolil otázku, jestli je blog, který má čtenost řekněme 14 tisíc, čtenější než článek v papírových novinách.
16:35 "Je to jednoduché. Čím stupidnější blog, tím stupidnější je diskuse k němu."
16:38 "Kdybych v diskusích reagoval, jak se reaguje na mě, to bych se musel vydat cestou atomové války."
Cyril Svoboda, bývalý předseda KDU-ČSL, 16:43: "Nerad to čtu. Mrzí mě to. A nejsem frajer, abych řekl, že je mi to jedno." (O některých diskusních příspěvcích pod svými blogy, například o úmrtí Ernesta Valka.)
Jan Hnízdil, lékař, 16:50: "Jakoukoli diskusi na internetu už beru s velkou rezervou a diskutuji jen na základě osobního kontaktu. Ale technický zásah, který by nutil anonymy podepsat se jménem, podle mě není východisko."
Petr Uhl, (neblogující) novinář, 16:58: "Jsem vychován v tom, že anonymní dopisy se nečtou." Každý by měl nést za své názory odpovědnost, anonymní diskuse na blozích škodí demokracii, dodal.
17:05 "To, co se odehrává pod články, obvykle není diskuse. To pojmenování není správné. Diskuse by měla mít směr. A když chci s někým diskutovat, nemohu ho urážet."
17:10 "Jsou i kvalitní anonymní příspěvky. Povinně anonymní diskuse by asi byly o něco nudnější. Obrousily by se hrany."
Karel Müller, čtenář, 17:20: "Pokud bychom zrušili anonymitu, diskuse de facto zlikvidujeme. Někteří vynikající diskutéři by úplně přestali psát. Protože vlastně každý má svého šéfa, své obchodní partnery, a ti by ty jejich názory prostě neskousli."
Václav Žák, bloger, 17:25: "Pasovat na novou technologii slova jako diskuse má malý smysl. To je jiný způsob komunikace." "Diskuse pod svými články ale čtu, používám je jako zpětnou vazbu, ověřuju si, jestli nemám v textu chybu."
Matěj Spurný, bloger, 17:30: "My méně známí blogeři máme výhodu, že lidé víc komentují to, co napíšeme. Kdežto u známých lidí často reagují jen na osobnost autora, a ne na článek."
17:35: Shrnuje dvě hlavní probíraná témata. Jsou to na webu vůbec "diskuse"? A je správné, že jsou anonymní? Obě odpovědi znějí: Někdy ano.
Tomáš Sedláček, bloger, 17:40: Říká, že už si na úroveň diskusí zvykl, unese i nějaké to hrubší slovo. Ale skutečně věcných je podle něj tak 10 procent příspěvků.
Libor Stejskal, hlavní editor diskusí Aktuálně.cz, 17:45: "Diskuse na webu je spíš cesta, nemá směřovat k nějakému cíli. Pokud přece, tak by jím mělo být to, aby slušní diskutéři svým přístupem "zmanipulovali" ty jiné, neslušné."