Vladimir Putin přednesl ve čtvrtek v Moskvě před poslanci ruského parlamentu zprávu o stavu země. Hovořil v čase, kdy padá rubl, ceny ropy jsou nízké, ruská ekonomika klouže do recese. Sankce uvalené na Rusko Evropskou unií, Spojenými státy a dalšími zeměmi zabírají. Kremlu nemálo vadí, komplikují život. Zároveň Putin lid oslovil v době, kdy ruští vojáci umírali a umírají v bojích na Ukrajině. (Údajně jsou tam na dovolené.) V Rusku nezadržitelně vyplouvá na veřejnost, že se Kreml přímo účastní ukrajinské války a že za to Rusové platí svými životy.
Zpráva o stavu Ruska byla zároveň zprávou pro svět: Tohle jsme my a tohle chceme. V případě Putina by bylo přesnější napsat: Tohle jsem já a tohle chci, takhle to bude. Je to jakési „kázání“ cara ke svým lidem i k cizině.
Základním smyslem jeho řeči bylo Rusům vysvětlit, zopakovat, co se děje. Nebyla to žádná zpráva o stavu země, ale jakési politické školení mužstva. Sdělení znělo: Rusko není agresor, Rusko se jen brání. - To Putin zvěstoval. Západ, Severoatlantická aliance je naopak útočník, který se blíží a plíží k ruským hranicím a chce na Rusy zřejmě zaútočit, chce je opanovat. Dělá to podle, zákeřně, snaží se Rus sevřít do kleští, požírá okolní země.
Už ve středu ruský velvyslanec při NATO Alexandr Gruško prohlásil, že „demonstrace síly NATO“ může zvýšit vojenské napětí v oblasti a vést k vojenským incidentům. Bylo to na hlavu postavené tvrzení, reakce na úterní setkání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance, kteří odmítli politiku Kremlu na Ukrajině, provokace ruských stíhaček, jež létají u hranic aliančních zemí a nad jejich loděmi. Gruško pravil, že „NATO tohle všechno dělá pod zástěrkou takzvané 'ruské hrozby'”.
Také Putin při své řeči stál vlastně celou dobu na hlavě, používal metodu převracení, metodu opakované lži. Rusko podle něj předvedlo, že umí bránit svoje krajany. Na Ukrajině. Dodejme, že ruský prezident i jeho ministr zahraničí Lavrov celé měsíce popírají ruskou účast v bojích na východě sousední země. A přece chrání tamní Rusy. Jak? - Putin poděkoval občanům, že chápou ruské celonárodní zájmy: „Prošli jsme zkouškami, které zvládá jen silný národ. Prokázali jsme soudržnost na tisícileté cestě,“ pravil. A o okupaci Krymu: „Došlo k historickému opětovnému spojení Sevastopolu s Ruskem.“ (Putin rád opakuje, že na Krymu byl pokřtěn svatý Vladimír.)
Putinopopismus: spojení pravoslaví s Putinem
Ruský prezident vládne za silné podpory pravoslavné církve. Je s ní propojen. Popové kráčejí na přehlídkách vedle vojáků a špičkové vojenské techniky. Sledujeme moderní cézaropapismus, nebo přesněji cézaropopismus, putinopopismus. (Prezident přece chrání pravoslavné chrámy proti Pussy Riot.) O záboru poloostrova řekl: „Pro Rusko má Krym obrovský sakrální význam. Jako Chrámová hora v Jeruzalémě pro ty, kteří vyznávají judaismus.“ Chápete? Sakrální, posvátný význam. To je apel na úplně jinou strunu, nacionálně náboženskou. Za posvátné hodnoty se vedou svaté války...
Ruský prezident: „Vyhlašuji úplnou amnestii kapitálu, který se vrací do Ruska.“ Rusku teče do bot, ekonomika jde ke dnu, tak se vyhlásí amnestie černým, nakradeným penězům. Putin se zřejmě poučil od svého vyznavače Václava Klause (peníze nesmrdí).
Putin staví Rusko (Východ) proti Západu. Prý by si „některé země přály, aby se Rusko rozpadlo stejně jako Jugoslávie“, ale to se nestane. „Mluvit s Ruskem z pozice síly je nesmyslné,“ varoval. Připomněl vojenský neúspěch Hitlerovy třetí říše, která se marně snažila Rusy zahnat za Ural. „Nechceme se nechat zatáhnout do drahých závodů ve zbrojení, ale zajistíme vlastní obranyschopnost,“ slíbil svému lidu.
Znovu a znovu stavěl realitu na hlavu. Připomínka nacismu má Rusy nabudit. Jsou samozřejmě právem hrdí na to, že se Hitlerovi ubránili. Ale naznačovat, že NATO má podobné úmysly jako třetí říše, je totální nesmysl. Tahle taktika však Kremlu funguje. Na Ukrajině přece taky „vládnou“ a „bojují“ nacisté. Byli na Majdanu, všechno to tam ovládají (tvrdí ruská propaganda a nemálo lidí na Západě to po ní papouškuje).
Za zmínku stojí ještě dva Putinovy výroky. „Otázka vojenského porobení Ruska je nereálná, nemožná. - Budeme bránit různorodost světa. Budeme celému světu ukazovat, jaký je skutečný obraz Ruska. A budeme to dělat i v těch podmínkách, kdy se vlády některých zemí snaží vytvořit pomalu novou železnou oponu.“ – Dost smutné pro svobodomyslné, po demokracii toužící Rusy. Ta různorodost neznamená nic jiného než obranu putinismu před demokracií.
A druhý pozoruhodný, nic dobrého nevěštící výrok: „Vyhlašuji úplnou amnestii kapitálu, který se vrací do Ruska.“ (Podle expertiz z Ruska jen během letošního roku odpluje zahraniční kapitál ve výši až 140 miliard dolarů.) Rusku teče do bot, tamní ekonomika rychle klesá ke dnu, tak se vyhlásí amnestie i černým, nakradeným penězům. Putin se zřejmě poučil od svého vyznavače Václava Klause (peníze nesmrdí).
Ruský prezident v řeči před poslanci ruského parlamentu neuhnul ani o píď. Putin zůstal Putinem. Chudáci Rusové, jen tak se z jeho moci a demagogie nevymotají.