Tím, že anektoval Krym, se Putin zachoval jako Kmotr. Rusku i světu dal na srozuměnou: Na téhle smlouvě bude buď váš podpis, nebo váš mozek. Tato politika slaví úspěch, i když nikdo neví, na jak dlouho.
Ve svém úterním projevu Putin řekl to, co si skutečně myslí: Jeho režim cítí naprostou beztrestnost a udělá to, co se mu zlíbí. Krym je pouze prvním krokem na cestě ke splnění jeho velikášských snů. Neřekl však vše.
Každý odstavec (Putinova) projevu byl plný lží a manipulací, lež a manipulace jsou ale neoddělitelnou součástí toho, jak Putin nahlíží na svět.
Každý odstavec jeho projevu byl plný lží a manipulací, lež a manipulace jsou ale neoddělitelnou součástí toho, jak Putin nahlíží na svět. Podrobná analýza jeho řeči by znamenala pouze mrhání časem. Jde o to, že prezident Ruska, mocnosti, která se dnes ocitla zcela osamocena, se dal cestou konfrontace se zbytkem světa.
Na jedné straně zve své partnery k rozhovorům, zároveň je však obviňuje, že jednají "brutálně, nezodpovědně a neprofesionálně". Má to v sobě cosi z ducha Dostojevského "Běsů", neboť Putin dává vznik světu, který neexistuje a nikdy neexistoval.
Co má společného Kosovo, kde byli Albánci pronásledováni, se situací, v níž se nacházejí obyvatelé Krymu, které nikdy nikdo nepronásledoval? Co má znamenat pohrdání ukrajinskou vládou a parlamentem, jež Putin označuje za "fašisty a antisemity"? Krymští Tataři bajce o fašistech vládnoucích na Ukrajině neuvěří, neboť si pamatují kruté, hromadné a vražedné deportace prováděné stalinskou NKVD.
Putin se odvolává na dějiny Ruska, které podle něj bylo po poslední tři staletí diskriminováno celým světem. Jistěže, jen stěží si je možné představit větší diskriminaci než tu z časů krvavých ruských diktátorů: Kateřiny II., Mikuláše I., zvaného Palkin (podle ruského výrazu pro hůl - palka) či Josefa Stalina, osvoboditele národů a velkého jazykozpytce.
Putin straší Rusy a Ukrajince tím, když říká, že "my i vy, Rusové i Ukrajinci, můžeme v brzké budoucnosti Krym zcela ztratit". Neupřesňuje ale už kdo – možná zas Poláci či Litevci – si opět brousí zuby na Sevastopol.
Putinovo tvrzení, že Moskva "obyvatele Krymu nemohla v této svízelné situaci opustit", vzbuzuje jen smutný úsměv. Jedná se jen o citaci slov Leonida Brežněva, když v srpnu 1968 ospravedlňoval intervenci v Československu.
Musíme si ale uvědomit, že jsme svědky konce nejlepších pětadvaceti let za poslední čtyři století polské historie. Nastal čas tektonických otřesů.
"Přejeme si, aby Ukrajina byla silnou, suverénní, samostatnou zemí," tvrdí Putin. Toto jsou pro změnu Stalinova slova, která pronesl na adresu Polska v roce 1945. Nebudu teď připomínat – to už udělali moji přátelé, ruští demokraté – výroky Adolfa Hitlera z časů anšlusu a obsazení Československa.
Jeden dějinný kruh se nyní uzavřel. Tohle je jeho skutečný konec – konec snů o světě, v němž vládnou demokratické hodnoty a tržní ekonomika. Pokud demokratická část světa nepochopí, že teď už tady není místo pro diplomatické kompromisy, že je zapotřebí najít dostatečně pádnou odpověď, abychom zastavili Putinovu imperiální, banditskou politiku, pak se dá do pohybu logika událostí, na niž se dnes člověk bojí jen pomyslet. Banditismus je možné zastavit jen silou.
S uznáním a hrdostí sleduji politiku polské vlády a postoj polské společnosti. Rozvážná a zároveň odhodlaná politika si zasluhuje vysoké ocenění. Musíme si ale uvědomit, že jsme svědky konce nejlepších pětadvaceti let za poslední čtyři století polské historie. Nastal čas tektonických otřesů. Važme si toho, čeho jsme dosáhli, a naučme se to střežit.
Všichni víme, že Kmotra stihl neblahý osud, a nemyslím si, že jeho ruského plagiátora čeká něco jiného.