Druhá nejnižší volební účast v historii postavila na hlavu poučku, že čím méně voličů, tím lépe pro komunisty, jejichž příznivci chodí hlasovat stůj co stůj. Tohle pravidlo v druhém kole senátních voleb neplatilo.
KSČM získala jediný obvod v Chomutově, kde obhájil křeslo její senátor Václav Homolka.
To je týden poté, co komunistická strana zaznamenala průlomový výsledek v krajských volbách, překvapivý obrat. Překvapivý?
Za ústupem komunistů - kterým se ale nikdy v senátních volbách zvlášť nedařilo, nemají ani svůj senátorský klub - stojí především volební systém. Dvoukolová volba umožňuje voličům rozdělovat hlasy „takticky", volit „proti" a „menší zlo", nebo přijít k volbám až napodruhé.
To všechno se v možná zatím nevídané míře odehrálo i tentokrát. Z výsledků se dá soudit, že vzestup KSČM v krajích a prvním kole senátních voleb „zmobilizoval" i některé voliče, kteří by jinak hlasovat nešli. Ale tentokrát volili nekomunistického kandidáta.
Vzhledem k nezájmu o senátní volby šlo samozřejmě jen o zlomek oprávněných voličů, ale i ten v některých obvodech sehrál svou roli.
Nejmarkantnější to bylo v Praze 8, kde byla účast vyšší než v prvním kole, což je u senátních voleb naprostá výjimka. Komunista Jiří Dolejš zjevně zmobilizoval voliče kandidátky ODS Daniely Filipiové, která dostala trojnásobek hlasů oproti minulému týdnu.
Taktická „nekomunistická" volba byla patrná i v některých obvodech, kde proti sobě stály KSČM a ČSSD. Například v Sokolově, Litoměřicích nebo Rokycanech.
(Vzhledem k tomu, že systém prezidentských voleb je prakticky stejný jako těch senátních, dá se práce s taktickými hlasy brát i jako přípravka na leden 2013. Volba „proti" a „menšího zla" bude - pokud náhodou někdo nevyhraje už v prvním kole - nezbytnou součástí voličovy prezidentské strategie.)
Jak v tomto světle obstála naše volební předpověď? Výsledky senátních voleb jsme, tak jako v roce 2010, odhadovali před prvním a znovu před druhým kolem.
Už před prvním kolem jsme správně předpověděli vítěze v 16 z 27 volebních obvodů. Před druhým kolem jsme se strefili ve 23 z 27 případů. (V roce 2010 byla naše úspěšnost 15/27 a 21/27.)
Dva ze čtyř omylů souvisí právě s podceněním „nekomunistické" volby - v obvodech Rokycany a Litoměřice jsme předpovídali vítězství KSČM, ale uspěli kandidáti sociální demokracie.
Zajímavé je, že v Praze 4 vyhrála kandidátka ČSSD Eva Syková nad Tomášem Töpferem v dresu ODS - ale hned v sousedním obvodu Praha 12 dopadl stejný souboj obráceně, poměrně jasným vítězstvím senátora Grulicha z ODS. S tím jsme nepočítali.
A naše poslední zmýlená se týká Českých Budějovic, kde jsme víc věřili Janu Zahradníkovi z ODS než Jiřímu Šestákovi za Starosty a Hnutí občané pro Budějovice.
Celkově se naše předpovědi podobaly tomu, jak volby nakonec skončily. Před prvním kolem jsme dokonce přesně odhadli, že ČSSD vyhraje v třinácti obvodech. Tipovali jsme, že ODS získá šest senátorských křesel (nakonec má čtyři), KDU-ČSL 4 (2), TOP 09/STAN 2 (2), KSČM 1 (1), Strana zelených 1 (1). Nečekali jsme, že zvítězí nezávislí kandidáti Jan Veleba a Tomio Okamura.
Dalším vítězem voleb jsou tentokrát sázkové kanceláře. Ve druhém kole prakticky ve všech obvodech vyhráli favorité bookmakerů Sazky a Fortuny. Výjimkou byl obvod Benešov, kde kursy mírně favorizovaly kandidáta ODS Karla Šebka. My jsme naopak tipovali vítězství Luďka Jeništy z TOP 09/STAN. Jak se ukázalo, správně.