Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 10. 2015 10:15

Remake Ivo Ištvana a Roberta Šlachty: Pokus o vyčištění shnilé, prodané policie

V roce 2013 v kauze Nagyová ještě o vyčištění policie nešlo. O dva roky později se to mění, Šlachta řeže do vlastního masa.
Bývalý korunní princ ODS, bývalý ministr vnitra. Dnes zřejmě podezřelý.
Bývalý korunní princ ODS, bývalý ministr vnitra. Dnes zřejmě podezřelý. | Foto: Vojtěch Marek

V úterý ráno spustila policie velkou akci. Dozoruje ji olomoucké Vrchní státní zastupitelství, které vede Ivo Ištvan. Provádí ji protimafiánský útvar (ÚOOZ), který řídí Robert Šlachta. Jako za starých časů. Jako za časů zátahu na Úřad vlády. A opět jde, alespoň z toho mála, co zatím víme, o klientelistické vazby a zřejmě i zločineckou skupinu. Jen je nyní Ištvan opatrnější v tom, co říká.

Pro někoho dvojice Ištvan a Šlachta představuje rudý hadr a „záruku“ zneužívání policejní moci. Protože onen zátah z 13. června 2013 nedopadl tak, jak veřejnost čekala, tedy potrestáním kmotrů a jejich kamarádů – politiků. Pro jiné je však ta dvojice zárukou snahy měnit věci k lepšímu. Snahy, která má v této zemi hodně nepřátel.

Nemá smysl snažit se uhodnout, o jaké konkrétní kauzy přesně jde. Jedno ovšem vystupuje na povrch nepřehlédnutelně: tentokrát chce policie říznout do vlastních řad. A zdá se, že pěkně vysoko. Možná i do řad inspekce bezpečnostních sborů GIBS. V tom tkví rozdíl oproti razii v roce 2013. Tehdy jako by se policajtů netýkala, vyklouzli.

Akci policie nazvala Vidkun, jistě podle norského kolaboranta s fašisty a vlastizrádce Vidkuna Quislinga. Nejspíš proto, že by Šlachta rád vykopal z policie její zrádce. A nutno dodat, že by bylo načase.

Policisté zasahovali v Olomouckém kraji a v Praze. Zadrželi, předvedli či vyzvali k podání vysvětlení více lidí. Mimo jiné také bývalého ministra vnitra a bývalého „korunního prince“ ODS Ivana Langera. Je to velká akce, na Úřadu vlády se však nezasahovalo, takže premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zřejmě nebude následovat svého předchůdce Petra Nečase (ODS). Pro vládu jistě úleva.

Okolo soláru se točí obří peníze

Případ se asi mimo jiné týká solárního podnikání. Údajně i zapojení polostátní společnosti ČEZ do těchto obchodů. Konkrétně se mluví o solárním parku v jihočeském Ševětíně, jehož projekt a potřebné pozemky koupil ČEZ od neznámé firmy Gentley v roce 2009. Akcie firmy byly anonymní. Majitelé neznámí. Cena obchodu neznámá. Až později se ukázalo, že ČEZ zaplatil skoro tři miliardy korun.

Fotovoltaická elektrárna Ševětín je třetí největší v Česku. Energetický regulační úřad sdělil, že v srpnu 2013 podal trestní oznámení, jež se týká toho, jak společnost Gentley získala licenci na její provoz. Okolo soláru se obecně točí obří peníze (ekologii jsme u nás hravě proměnili v megamafiánský byznys).

Že se razie týká i policistů, je u nás zcela neobvyklé. Na jednu stranu klobouk dolů, pokud Ištvan a Šlachta skutečně mají důkazy, které obstojí u soudu. Na druhou stranu na člověka padne děs: vyslýcháni jsou vysoko postavení policajti. Sbor je zřejmě prolezlý hnilobou od sklepa až po střechu.

Od kauzy Nagyová – Nečas – žalobci – kmotři utekly dva roky a pár měsíců. Tehdy ovšem policie sama po sobě nešla. Teď ano. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) tuto okolnost komentoval slovy: „Jsem velmi rád, že policie jde cestou, kdy se nebojí sáhnout do vlastních řad. Je to sice nepříjemné, na druhou stranu to ukazuje, že policie jde správným směrem.“

Jak ten „správný směr“ vypadá? Velmi podivná byla už výměna šéfa protikorupční policie loni v červenci. Plukovník Milan Komárek „sám“ skončil. Na horkém postu seděl rok, službu uklidnil. Nahradil Tomáše Martince, který neměl dobré jméno a dostal se do ostrého střetu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Proč musel Komárek odejít? Nepracoval pro žádného z kmotrů, neměl na ně kontakty, nenadbíhal politikům a expolitikům...

Policie věděla či ví o velmi podezřelých lidech ve vlastních řadách a nezbavila se jich. Mimochodem, právě na Olomoucku se o možných klientelistických vazbách, v nichž figurují policajti, mluví dlouho. Také o přátelském spojení mezi exministrem Ivanem Langerem, podnikatelem Ivanem Kyselým a náměstkem pro kriminálku olomoucké krajské policie Karlem Kadlecem.

Jak se neprohnilí nenechali znechutit

Nic nového. Psali jsme už dříve, jak Daniel Beneš, ředitel ČEZ, u tehdejší šéfky kabinetu premiéra Nečase Jany Nagyové prosazoval svého známého Stanislava Hájka na šéfa Útvaru zvláštních činností (ÚZČ) policie a tvrdil, že je ta pozice důležitější než posty některých ministrů! Přitom se Hájek stýkal s kmotrem Ivo Rittigem a byl Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřován kvůli kontaktům na Víta Bártu (Věci veřejné). Odešel sice z ÚZČ, ale přešel na jiný vysoký post v kriminálce. Zřejmě je nepostradatelný.

Zpět do současnosti. Policie zapečetila kancelář policejního náměstka Kadlece poté, co si pro něj přišla. Údajně se soustředí také na šéfa odboru olomoucké hospodářské kriminálky Radka Petrůje. V případu má figurovat také Milan Pospíšek, šéf celorepublikové kriminálky. A vedoucí olomoucké pobočky inspekce GIBS Tomáš Uličný. Drsné.

Zatím nevíme, jestli ti lidé budou obviněni, ale z té skladby mrazí. Představuje (teoreticky) ideální spojení – pro zametání stop, pro ochranu různých podvodů. Funguje to obvykle tak, že prohnilí policajti dávají svým klientům (kámošům, kteří jim většinou platí, pro krásu modrých očí se to samozřejmě nedělá) avízo, že se něco děje, že se o jejich podnikání policie zajímá atd. Kšeft s informacemi.

Vyšší stupeň je poskytování informací o dalších lidech, třeba politicích, podnikatelích, třeba o konkurenci, o žalobcích, soudcích atd. Všecko se může hodit. A nejvyšší stupeň nastoupí, když klientům teče do bot: brzdění vyšetřování, odkládání věcí, případně pronásledování těch, kteří se snažili poctivě pracovat.

Příklad. GIBS už dříve náměstka Kadlece prověřovala pro podezření, že mohl ovlivňovat hospodářské kauzy. Tehdy se mluvilo o spojení na Kyselého, ale i na Langera. Případ byl odložen. Obviněn byl naopak pracovník inspekce, který věc rozjel. Pěkná policejní finta, jak někomu zatopit: údajně měl zneužívat peníze na ráfky, informátory. Nakonec byl u soudu obvinění zproštěn. Ten člověk byl jistě dokonale znechucen a příště si dvakrát rozmyslí jít po nějaké policejní šajbě.

Případ, který byl v úterý spuštěn, je velký. Figuruje v něm několik špičkových policajtů, což je mimořádně smutné, bývalý ministr vnitra, který si dokázal v policii udržet vazby i po odchodu z funkce (jak?), podnikatelé. Policisté zasahovali také na olomouckém hejtmanství, které vede hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil. Střední patro politiky.

Je velmi žádoucí, aby se policie dokázala zbavovat lidí, kteří dělají pro druhou stranu. Zatím se to dělalo jen zřídka. Funguje policejní loajalita, krytí kolegů. Chyba. Pak se mafiánům dobře žije.

Potěšující je ještě jeden fakt. Státní zástupce Ištvan a šéf ÚOOZ Šlachta se nenechali znechutit. Jdou do toho znovu. Pro jedny rudý hadr, pro druhé naděje, že se policie změní.

 

Právě se děje

Další zprávy