Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 6. 2015 15:45

Rossija rozjela reality show Dovolená u Brežněva

Týká se nás všech, ruský režisér nás obsadil. Nepočítejme s tím, že by nás z cestování v moskevském čase zamýšlel vystřihnout.
Ve jménu života, radosti a krásy za další rozvoj socialistické vlasti.
Ve jménu života, radosti a krásy za další rozvoj socialistické vlasti. | Foto: Lubomír Kotek

Ruská televize rozjela reality show Dovolená u Brežněva. Ministr Zaorálek a premiér Sobotka se tohoto výletu v čase neúčastní, prezident Zeman a kancléř Mynář ano, velvyslanec Remek samozřejmě, o příteli Ruska Vyvadilovi nemluvě.

Dokumentární film kanálu Rossija 1 o roce 1968 v Československu, nazvaný „Varšavská smlouva – odtajněné stránky“, byl zatím nejnápadnější pozvánkou do minulosti, jakou jsme z Moskvy dostali. Že byl vysílán a v prvním plánu určen domácímu, ruskému publiku, nás nemusí mýlit. Tenhle seriál míří i na nás, jinak by ztratil velkou část svého smyslu.

Státní televize Rossija těžko uvede na obrazovky něco, co by protiřečilo Kremlu. Na padělání historie je proto třeba se dívat jako na autorizovanou ruskou verzi. V tom případě je namístě, aby si ministr zahraničí suverénního státu pozval na kobereček velvyslance, tak jak to udělal Zaorálek.

Dokument kritizoval také prezidentův mluvčí Ovčáček: „Je typickou ukázkou hrubé manipulace s historií v podání ruské propagandy. Obsahově se neliší od lživých komunistických propagandistických publikací z počátku sedmdesátých let,“ řekl Lidovkám.cz.

To je výstižné.

Ale zároveň platí, že pobuřující překrucování československých dějin se neobjevilo jen tak. Už dlouho sledujeme – ano, řeč je o českých divácích – „upoutávky“, které nás na podobné cestování v čase připravují.  

Protože jaký je rozdíl mezi tím, když Rossija říká, že srpen 1968 byl "skutečně vážnou zkoušku sjednocených ozbrojených sil Varšavské smlouvy", a slovy Zemanova přítele Jakunina „ať se to někomu líbí nebo ne, byly to solidární akty zemí sjednocených ve vojenském svazku“? Žádný.

Znechucující je, když propagandistický dokument líčící československou opozici jako fašisty a kolaboranty uvádí ruská televize jen několik dní po oslavách, při kterých Rusko pečlivě dbalo na to, aby mu coby válečnému vítězi nad fašismem nebyl zkřiven ani vlásek. Ba naopak, aby byla pěšinka co nejpečlivěji učesána.

Český prezident, jako jedna z mála přítomných hlav států, byl 9. května v Moskvě prominentním hostem. S Putinem rusky žertoval před kamerami, porozumění bylo očividné. Díky lidem jako vy obnovíme vztahy se Západem, velebil ho Putin. Zeman vypadal šťastně.

Snad to není déjà vu. Vždyť lichotky a jiné projevy uznání byly součástí sovětské strategie také při průlomové návštěvě Edvarda Beneše v Moskvě v roce 1935. Tisk se nad ním rozplýval jako nad státníkem, dostalo se mu velkorysého přivítání. Beneš v tehdejším rozhovoru pro Pravdu označil Sovětský svaz za „pevnou záštitu míru v Evropě“ a poznamenal, že „tyto dvě významné revoluce tvoří nové a pevné základy pro nové a pevné přátelství mezi našimi národy“ – ano, myslel bolševický puč a československý 28. říjen.

Benešova ztráta soudnosti přispěla valnou měrou k následné diplomatické izolaci Československa, která přivedla Beneše do začarovaného kruhu: spojenectví se Sovětským svazem oslabilo československé vztahy se západní Evropou, na což mohl Beneš reagovat jen ještě větším přimknutím k Moskvě, píše historik Igor Lukeš.

Takže: jak nám připomíná historie a teď také televize Rossija, mohli bychom se mýlit i ohnout hřbet ještě mnohem hlouběji. A počítat s důsledky.

Problém už máme. Umíte si představit například situaci, kdy znepokojení české vlády nad ruskou propagandou tlumočí velvyslanec, který svou kariéru spojil s režimem dosazeným a kontrolovaným sovětskými tanky? Neušklíbli by se: Vaše Excelence, kde jste si dneska zapomněl tu zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu?

Nejde jen o jeden dokumentární film, do stroje moskevského času jsme se vrátili už dřív, nejpozději s nástupem Miloše Zemana na Hrad. Přímých účinkujících není mnoho, ale reality show se týká nás všech, ruský režisér nás obsadil. Nepočítejme s tím, že by nás zamýšlel vystřihnout.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy