Hejtman Jiří Rozbořil je stále dál sociálnědemokratickým olomouckým hejtmanem. I když byl policií obviněn, že spáchal trestný čin. Žádná „presumpce viny“ pro politiky zjevně neplatí. Oni o ní jen strašně rádi mluví, když se to jich, nebo jejich spojenců, netýká.
Chování Rozbořila nevybočuje. Jako on by se asi zachovalo mnoho jeho kolegů. Česká politická kultura? Nic takového vlastně neexistuje. Stále neplatí, že při vážném problému odstoupím, abych své straně neškodil. A nejen své straně, ještě víc úřadu, který řídím.
Podle neoficiálních informací policie Rozbořila stíhá kvůli korupci. V srpnu ho nahráli, jak si v restauraci povídal s náměstkem olomouckého krajského policejního ředitele Karlem Kadlecem. Také obviněným. Rozbořil prý Kadlecovi nabídl úplatek, pokud zastaví vyšetřování dotačního podvodu při stavbě olomouckého jezdeckého areálu.
Takže jdete v Olomouci na hejtmanství a říkáte si: Hm, tady to dost možná řídí korupčník. Nejde jen o hejtmana. Stejně se na to dívá většina olomouckých krajských zastupitelů za ČSSD. Hlasovali a 21 z 29 přítomných hejtmanovi Rozbořilovi doporučilo, aby nerezignoval.
Proč? Je přece jasné, že své straně a úřadu škodí. Jistě, byl „jen obviněn“, nestojí ještě zdaleka před soudem a u soudu může být očištěn. To se může stát. Ale na druhou stranu informace, které se dostaly ven z policejního vyšetřování, vypadají velmi vážně. První, co vás napadne: zastupitelé už se vidí v Rozbořilově kůži.
Druhé, co vám přijde na mysl: jsou Rozbořilovi zavázáni. Žijí v klientelistickém systému. Těžko by v tom mohl jet hejtman sám (pokud skutečně k nějakým levotám docházelo). Třetí, co si řeknete: je to jedna partička, jsou k sobě stejně loajální jako třeba policajti. To ovšem zároveň znamená, že nejsou loajální ke svým voličům.
Antisobotka z Hradu
O odstoupení Rozbořila žádá předseda strany Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. Sobotka hejtmana nedokázal přemluvit, má zjevně jen malou váhu v partaji (ačkoli v březnu volební sjezd ovládl drtivou většinou). Po hlasování zastupitelů řekl: „Mrzí mě, že odmítá rezignovat na funkci. Já to nepokládám za rozumné rozhodnutí ani z pohledu Olomouckého kraje, ani z pohledu sociální demokracie, nicméně je to jeho vůle a jeho rozhodnutí.“
Proti presumpci viny se v tomto případě vyslovil i Miloš Zeman. Jak máme rozumět jeho novému postoji? Hejtmany si udržuje na své straně proti Sobotkovi. S tím se kamarádí jen na oko. Kdykoli se to hodí, podrazí předsedovi vlády nohy. Má ho rád jak bolavý palec.
Prezident se k Rozbořilově pokračujícímu hejtmanování vyjádřil při návštěvě Zlínského kraje: „Měli jsme tady jeden precedens. Ten precedens se jmenuje Věra Jourová, která dokonce byla ve vyšetřovací vazbě dlouhou dobu, a nakonec se ukázalo, že je nevinná, a stát jí musel vyplatit 3,5 milionu odškodného. Proto bych počkal s hodnocením a neopíral bych se v tom hodnocení o česká média.“
Plácl dvě mouchy jednou ranou, Sobotku a taky média, která nesnáší, považuje za své nepřátele (až na výjimky, jako jsou Haló noviny).
Zeman obrátil. Když byl premiérem a bylo zahájeno trestní řízení proti jeho ministrovi Ivo Svobodovi, navrhl prezidentovi jeho odvolání. Později řekl, že splnil svoji povinnost, protože v politice platí presumpce viny. Na konci 90. let Zemanovi de facto nic jiného nezbývalo, v Česku vládla poněkud jiná atmosféra. Ale stejně si lidé mohli říct: Je to frajer, ten náš Miloš. (Svoboda byl později odsouzen k pěti letům vězení za podvod a zvýhodňování věřitele.)
Všichni prezidentovi hejtmani
Stejný postoj Zeman zaujal v červnu 2013, po razii policie na Úřadu vlády. Zásah nezpochybňoval: „Já v tom nevidím znamení policejního státu. Já jsem velmi rád, že jak státní zástupci, tak i policie mají v dobrém slova smyslu volné ruce,“ řekl Blesku. A dodal: „Nu, a pokud jde o další pokračování této kauzy, tak samozřejmě záleží na výsledku vyšetřování a zejména na soudním jednání. Platí presumpce neviny. Pro běžného občana je posvátná a nedotknutelná. U politika ale platí presumpce viny proto, že politik má být prost jakýchkoliv podezření.“
Hejtmani jsou Zemanovi. Drží basu jak s obviněným, tak se Zemanem. Například Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, okomentoval Rozbořilovo setrvání ve funkci takto: „Pro mě je to jasný signál v tom, že kolega Rozbořil cítí křivdu a cítí se jistý v tom, že řízení je proti němu vedeno neprávem. Kdyby se tam skutečně stalo něco dramatického, tak by se jistě rozhodl odstoupit.“
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
Obvinění a podezření z korupce tedy není pro hejtmana „nic dramatického“. Nebo to je jinak? Je pro něj normální korupce sama? Klidně si to můžeme myslet. A křivda? Který obviněný necítí, jak se nad ním vznáší křivda celého světa?
Nejde jen o hejtmana. Podporou Rozbořila Zeman i další politici zároveň říkají: Nevěříme státním zástupcům, nevěříme Ivo Ištvanovi. (Pokud tím neříkají rovnou: Ištvan nás štve.) Nevěříme policii. Nebo přesněji: Nevěříme protimafiánské policii. Olomoucké kriminálce, Karlu Kadlecovi a spol., těm věříme. To jsou naši hoši. - Tím se nemalá část ČSSD konečně dostala do stejné pozice, ve které si od pádu Nečasovy vlády lebedí její bývalá soupeřka ODS.
Ištvan pak je zloduch a kazisvět, který kazí kšefty podnikatelům, jako je Ivo Rittig, ničí skvělé žalobce, jako byl Grygárek, dělá zle výkonným úřednicím, jakou byla Jana Nagyová-Nečasová. Prostě škůdce, který ničí klid na práci. Už ani ten Zeman, zdá se, s ním nekamarádí. Vzpomeňme, jak Ištvana předloni přijal a podpořil. To šlo o "nepřátelskou" Nečasovu vládu. Dnes jde o "jeho" hejtmana...