Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 9. 2019 12:54

Rusko: Starosta Prahy 6 je nacista. Česko: Zeman zradil, Babiš mlčí

Hlavně, že tu mají všichni plná ústa "národních zájmů", "českých zájmů", volání "My, Češi!". Realita? Národ vlastenců nejsme ani omylem.
Maršál Koněv si pomník v Praze věru nezaslouží. A nezasloužil si ho ani za tuhé normalizace v roce 1980. Nezasloužil si ho nikdy. Ruští vojáci ano, on ne.
Maršál Koněv si pomník v Praze věru nezaslouží. A nezasloužil si ho ani za tuhé normalizace v roce 1980. Nezasloužil si ho nikdy. Ruští vojáci ano, on ne. | Foto: ČTK

V pátek se zrodil nový skandál, ruský ministr kultury Vladimir Medinskij přirovnal starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře ke "gauleiterovi", vůdci regionální odbočky nacistické strany NSDAP. Kvůli tomu, že zakryl pomník maršála Koněva. Česká reakce? Slabá jak teplé mléko. Jeden bývalý špičkový diplomat mi k tomu v ten samý den napsal: "Jsme vazalský, nástupnický satelit SSSR," rozuměj bývalého Sovětského svazu.

Co přesně Medinskij v Murmansku řekl: "Praha byla osvobozena už po pádu Berlína. Nasazena byla Koněvova armáda, 12 tisíc našich vojáků při osvobození Prahy zahynulo. Vděční obyvatelé Prahy postavili Koněvovi památník. A najednou starosta jakéhosi obvodu řekl, že rada se bude zabývat demontáží památníku osvoboditeli a zachránci města. Je to takový místní gauleiter."

A pokračoval s jasnou rozbíjecí taktikou dál: "Ale prezident Miloš Zeman jako moudrý a vzdělaný člověk řekl, že jde o nehoráznost a že není možné se takto chovat. My jsme samozřejmě prezidentovi vděčni za podporu. Doufáme, že po jeho vystoupení se radnice rozhodne správně."

Miloš Zeman plní svoji roli, ruskému režimu slouží jako takový malý, český, páčivý nástroj, pajcr, který tamní propaganda používá k rozvracení naší demokracie, jednoty. Zeman se hodil při kauze "novičok" (ruský pokus o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery v Salisbury) i při mnoha dalších odpornostech, jako bylo zabrání Krymu.

K pomníku krvavého maršála Koněva se český proruský prezident vyjádřil už ve čtvrtek na TV Barrandov: "Ti, kdo bojují proti sochám, jsou zbabělí, protože socha se nemůže bránit." A dál: "Pochopím, jestliže by socha Koněva nestála v Maďarsku." Zvláštní, Zeman tedy uznává jako nepřijatelné vraždění v Maďarsku, nepopírá je, ale nás se to zřejmě netýká, u nás je Koněv jak lilium. O vraždění v Rusku a dalších zemích po roce 1918, jehož se maršál účastnil, Zeman raději pomlčel.

Hrad ústy mluvčího Ovčáčka zareagoval i na Medinského: "Jeho rozhořčení tedy plně chápu," odpověděl na dotaz, jaká je reakce hlavy státu na slova ruského politika. Na otázku Deníku N, zda tato odpověď skutečně vyjadřuje prezidentův postoj, pak Ovčáček odpověděl: "Samozřejmě." Takže pro Zemana je Ondřej Kolář "samozřejmě" gauleiter, nacista. Jako by na Hradě seděl rovnou Putin. Strašné.

Velezrádce? Normální, ne?

Zeman jednoznačně kope za Rusy, nijak to už neskrývá, naopak. Zjevně už v této věci, ve věci zrady Česka, zrady české demokracie, ztratil jakékoli zábrany. Má smysl psát, že se chová jako velezrádce? Zjevně se spojil s cizí mocí proti našemu státu. Děsivě působí, jak už je to "normální", lidem to ani nepřijde. Jo, Zeman je pro Rusáky, řeknou. Možná by i klidně odkývali: Jo, Zeman je velezrádce, a co?

Reakce českých špiček? Andrej Babiš, který sype na Twitter každou blbost včetně údivu nad podobou kůrovce či vysazování sysla, nereaguje. Nic. Tweetoval cosi o euru. Českého politika označí ruský ministr za nacistu, když chce odstranit pomník vraha. A Babiš mlčí jak jehňátko.

Stejně mlčí předseda sněmovny Vondráček (ANO), stejně krotký je předseda Senátu, jinak megaupovídaný Jaroslav Kubera (ODS). Jako by se nic nestalo. Brání se jen část opozice, TOP 09, kam Kolář patří, piráti, své si řekl předseda ODS Fiala.

Ozval se, opatrně, ministr zahraničí Tomáš Petříček: "Tohle je skutečně nešťastný formát debaty. Mrzí mne, že diskuse o této soše překračuje racionální rámec, a doufám, že se podaří vyhrocenou rétoriku opustit a přejít k věcnému dialogu. Chtěl bych k tomu tímto všechny strany vyzvat. Vyjádření ministra kultury Ruské federace nepovažuji za vhodné. Myslím, že omluva by pomohla uklidnit situaci."

Jediný hlas z vlády, ostatní "experti", odborníci na vládnutí, mlčí jako hroby. Ani nový, Zemanem dosazený ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), exministr zahraničí, nepovažuje za nutné Koláře bránit, nás bránit, Česko bránit. Hlavně nemít konflikt se starým pánem (zrádcem).

Pokud šéfdiplomat Petříček označil sprosté, mimořádně urážlivé vyjádření ruského ministra kultury za "nešťastný formát debaty", mýlí se. Říct o někom, že je "gauleiter", nacista, není debata, je to mezinárodní urážka. Ruský velvyslanec má být předvolán na ministerstvo zahraničí, Rusku má být zaslána nóta. (Dělá se na tom? Nevíme. Na stránkách MZV k tomu nenajdeme ani ň.)

Česká reakce je tedy zčásti kolaborantská (Zeman), zčásti krotká (Petříček), zčásti lhostejná (zbytek vlády) a z malé části rozhořčená (demokratická opozice).

Hlavně, že tu mají všichni plná ústa "národních zájmů", "českých zájmů", volání "My, Češi!" Realita? Národ vlastenců nejsme ani omylem, z nemalé části jsme jen národ ochočených králíčků, kteří si nechají všecko líbit a vzhlížejí k "hlavě státu", jež českost kdykoli zradí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 44 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy