Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 10. 2014 13:00

Ruští a čínští špioni v Česku. A proruský, pročínský Zeman

Komentář Martina Fendrycha: Výroční zpráva civilní tajné služby BIS je opatrnější, než byly minulé zprávy. Jedno je ale jasné: Rusové a Číňané jsou pro nás riziko. Miloš Zeman to však neuznává.
Prezident Miloš Zeman a prezident Si Ťin-pching. Na věčné časy.
Prezident Miloš Zeman a prezident Si Ťin-pching. Na věčné časy. | Foto: ČTK

Až na konci října letos Bezpečnostní informační služba (BIS) zveřejnila svoji výroční zprávu za rok 2013. Skoro s ročním zpožděním. Přesto má dokument nepopiratelnou cenu, vypovídá hodně o stavu naší země.

Zdržení služba vysvětluje tím, že čelila stížnostem, které proti jejím zprávám vzneslo Kolegium předsedů krajských soudů a Soudcovská unie. BIS píše: „Jejich představitelé se ohradili proti způsobu, jak v našich veřejných výročních zprávách interpretujeme získané poznatky o fungování některých soudů.“ Z toho vidíme, že zprávy tajné služby vyvolávají odpor a že potrefené husy hlasitě kejhají.

Popravdě kejhají do jisté míry úspěšně. Když porovnáte zprávu BIS za rok 2013 se zprávou za rok 2012, nemůže vám uniknout, že čerstvý text je o dost obecnější, skoro úplně vypadla jména konkrétních firem, ministerstev, aktérů. Je z toho dobře patrné, jak tajnou službu zásadně ovlivňuje „vnější svět“, výměna vlády, přeskupení sféry vlivu.

Většina domácích problémů přetrvává, klientelismus, korupce, potíže státu ve státních a polostátních firmách atd. Ve zprávě však převládl o dost opatrnější tón. Může to souviset také s tím, že civilní zpravodajská agentura řešila také svoje vlastní potíže (únik informací, který měl zřejmě na svědomí bývalý agent BIS Jan Petržílek). To vždy ubere na razanci.

Putin je bývalý agent KGB. Umí tajné služby používat.
Putin je bývalý agent KGB. Umí tajné služby používat. | Foto: Reuters

Klíčová je dnes – a bude stále klíčovější – pasáž o kontrarozvědné činnosti na našem území. Hlavním cílem služby byly aktivity Rusů a Číňanů. „V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký a navíc je doplňován zpravodajci, kteří do ČR cestují samostatně (turisté, experti, akademici, podnikatelé).“ – Rusové i Číňané v České republice zjevně představují vážné ohrožení.

O čem „bizoni“ mlčí

Zpráva zde zjevně není zcela otevřená. Máme prezidenta, který je léta pečený vařený na ruské ambasádě. V jeho těsném okolí se vyskytovalo a vyskytuje několik lidí, kteří mají na ruské diplomaty velmi úzké kontakty: kancléř Vratislav Mynář, poradce a šéf Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý, podnikatel ex-tankista Zdeněk Zbytek a další. Spekulovalo se, že Lukoil mohl platit část Zemanovy prezidentské kampaně. Nelze přehlédnout jasně proputinovské postoje českého prezidenta. Nejde jen o Hrad, ale i o „zemanovskou“ část vládní sociální demokracie.

Podobné je to s obratem české politiky vůči Číně. Ta je náhle, díky Zemanovi, nesmírně vstřícná. Přitom BIS upozorňuje, že u nás působí stále více ruských i čínských agentů. „Jednoznačnou prioritou Ruské federace a Čínské lidové republiky a jejich zpravodajských služeb bylo upevňování a další rozšiřování jejich vlivových kapacit v ČR.“ Když si dáte věci do souvislosti, vidíte, že se u nás práce ruským a čínským agentům skvěle daří.

BIS: Při budování přístupových a vlivových sítí v ČR jsou pro Rusy i Číňany důležití novináři, členové parlamentních politických stran, státní úředníci, lobbisté, networkingové organizace, organizace zaměstnavatelů či zaměstnanců a v neposlední řadě také aktivisté a jejich nevládní organizace.

BIS píše: „V případě Ruska se jednalo o snahu využít otevřeného i utajeného politického, mediálního a společenského vlivu k podpoře ruských ekonomických zájmů v Česku.“ Nezapomeňme, jde o zprávu za rok 2013! Dnes se již nejedná jen o ekonomické, ale také a především o politické zájmy Rusů v Evropě. Služba výslovně upozorňuje na ruské metody: „Studená válka i Sovětský svaz jsou sice minulostí, ne však ruská vášeň pro vlivová či aktivní opatření (a také agenty nelegály). Jedinou změnou tak je skutečnost, že techniku „rozděl a panuj“, resp. „ovlivni, rozděl a panuj“ nepoužívají vůči ČR, EU a NATO pouze Rusové, ale také Číňané.“

BIS mluví o vedení otevřených, poloutajených i utajených operací, na něž Rusové a Číňané potřebují české občany. „Při budování přístupových a vlivových sítí v ČR jsou pro Rusy i Číňany důležití novináři, členové parlamentních politických stran, státní úředníci, lobbisté, networkingové organizace, organizace zaměstnavatelů či zaměstnanců (resp. jejich vedení) a v neposlední řadě také aktivisté a jejich nevládní organizace.“

Hází vláda informace kontrarozvědky do koše?

Počítejme s tím, že aktivit ruských a čínských agentů v letošním roce na našem území ještě podstatně přibylo. Rusové potřebují maximálně rozbíjet západní jednotu, zpochybňovat sankce vůči Rusku. Po volbách na Ukrajině budou dál tvrdě rozbourávat tuzemský, zatím jakž takž jednotný pohled na tuto východní zemi. A komunistická Čína? Zeman jí otevírá dveře dokořán. Tajní agenti toho umějí dokonale využít.

Za zmínku stojí ještě jeden fakt. Během loňského roku předala BIS prezidentovi a členům vlády téměř 400 dokumentů. Dalších více než 300 informací zaslala BIS příslušným státním orgánům, Policii ČR, Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a Vojenskému zpravodajství. Je to méně než o rok dříve; za rok 2012 dostal prezident a vláda skoro 700 dokumentů. Státní orgány více než 350 informací.

Co se s dokumenty BIS děje? Co se s nimi dělo za vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase? Bylo by cenné vědět, proč je zpravodajských dokumentů nyní mnohem méně. A jak je prezident (který, jak známo, má o tyto informace velký zájem), vláda, policie a další státní instituce využívají. Tedy kromě toho, že se snaží BIS přibrzdit, aby o nich nepsala (viz výše). Jaká opatření vláda přijímá, když se dozví, že u nás řádí ruští a čínští agenti? Nebo zprávy (jak to zřejmě dělaly předchozí vlády) hází do koše?

Uvědomme si, že prezident, premiér a ministři dostávají utajené, podrobné zprávy, které obsahují mnohem více konkrétních, jmenných poznatků. Civilní tajná služba je otevřená a informuje nás. (Podobně to samozřejmě dělají západní zpravodajské agentury, třeba německá Bundesnachrichtendienst.) Prezident a ministři otevření nejsou. Proč mlčí? Je velmi nepříjemné vědět, že se Česko stalo oblíbenou, hojně využívanou zónou pro znovu silně aktivní ruské a čínské tajné služby.

 

Právě se děje

Další zprávy