Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
29. 7. 2014 9:30

Sebrat Putinovi fotbal? Pošetilý nápad

Úvahy o tom, že by se Rusku mělo odebrat mistrovství světa 2018, jsou trochu naivní. To by Západ vyzval na souboj hned dvě světové velmoci naráz.
Tak za čtyři roky v Lužnikách. (Vladimir Putin a Sepp Blatter v hledišti mistrovství světa v Brazílii.)
Tak za čtyři roky v Lužnikách. (Vladimir Putin a Sepp Blatter v hledišti mistrovství světa v Brazílii.) | Foto: Reuters

Rusko bude – či mělo by – pořádat mistrovství světa ve fotbale 2018. Tak rozhodla FIFA před čtyřmi lety. Podle vlivných německých politiků si to teď ale Rusko „nezaslouží“. Britský vicepremiér Nick Clegg rovnou označil pořadatelství za „nemyslitelné“ a vybídl k jeho odebrání, což by byla teprve sankce hodná toho jména.

Pro mistrovství v Putinově Rusku – a že zůstane Putinovým i po prezidentských volbách 2018, na to bych si vsadil – je asi nejvýstižnější slovo „nepatřičné“. Nějak to nejde dohromady. Zuří „největší konflikt od dob studené války“, uvnitř hranic Ukrajiny se krutě válčí s očividným přispěním Ruska a skoro už se zapomnělo, že pár dní po olympiádě nějací muži v neoznačených uniformách zabrali Krym.

Není divu, že Západu se za téhle situace úplně nechce podporovat Putinův kredit a politickou i ekonomickou moc tím, že Rusko uspořádá nejsledovanější sportovní podnik světa. A tím, že se Západ bude tvářit jakoby nic, že je to prostě jen fotbalový svátek.

Jednotu, odvahu a důslednost zatím Západ vůči Rusku nenašel ani v jednodušších otázkách, než jakou by bylo rozhodnutí zbavit ho mistrovství světa.

Není snadné si momentálně představit fotbalový zápas Rusko-Nizozemsko, ať už s minutou ticha za oběti letu MH17, nebo ne. Bylo by to zvláštní mistrovství, kdyby na V.I.P. místech seděli Západem embargovaní politici, oligarchové a sponzoři, vydělávající na mistrovství patřičné sumy. Zatímco po trávníku by se proháněli němečtí, angličtí nebo američtí fotbalisté a německé, anglické nebo americké sportbary by zaplnili fanoušci jako obvykle.

A co když postoupí Ukrajina? A komu se bude chtít do Rostova na Donu, 160 kilometrů od ukrajinských hranic?

Je jasné, že tohle někomu přijde žinantní. Ale co s tím? Nejpravděpodobnější možností je, že nic. Že se bude čekat a doufat, že kaše do té doby vystydne.

Západ (to je zjednodušené označení pro sumu zemí, které mají s Putinem problém) ale stejně nemá moc na výběr. Neměl by si, ve vlastním zájmu, brát větší sousto, než dokáže polknout.

Zkrotit, porazit Putina skrze fotbal? To by Západ vyzval na souboj hned dvě světové velmoci naráz.

Jednotu, odvahu a důslednost zatím vůči Rusku nenašel ani v jednodušších otázkách, než jakou by bylo rozhodnutí zbavit ho mistrovství světa.

Především – o tom, kde bude nebo nebude šampionát, s konečnou platností nemůže rozhodnout G8 ani jiný summit, ale Mezinárodní federace fotbalových asociací FIFA. Což je jedna z mála skutečně globálních „vlád“, na kterou ani ty nejmocnější „lokální“ nemají žádné velké páky. Sídlí v neutrálním Švýcarsku.

FIFA je jednou z mála skutečně globálních „vlád“, na kterou ani ty nejmocnější „lokální“ nemají žádné velké páky.

FIFA si podobně jako Mezinárodní olympijský výbor zakládá na tom, že je oficiálně apolitická, což samozřejmě nebránilo tomu, aby přiklepla pořadatelství Rusku po intenzivním přímém Putinově lobbingu. S MOV si FIFA nemá moc co vyčítat – v minulosti nebyl problém uspořádat mistrovství světa v diktátorské Argentině ani olympiádu v komunistické Moskvě. Situovat sportovní svátek do země, kde opozici zavírají do vězení, není žádná sláva, ale bohužel realita – copak nebyla olympiáda v Pekingu?    

Šéf FIFA Sepp Blatter stejně jako olympijští diplomaté opakuje fráze, že se nemá míchat sport a politika a sport má lidi spojovat, a ne rozdělovat. Jenže kdyby měla FIFA odebrat pořadatelství Rusku, musela by si napřed osvojit „západní“ politický pohled na věc. To by bylo, už vzhledem k multikontinentálnímu rázu fotbalového spolku (FIFA má 209 členů, víc než OSN), velmi nečekané. Vždyť mnoho členů FIFA nemá s ruským imperialismem ani s Putinem žádný problém, Ukrajina je nepálí.

Fotbalová federace by ústupkem politikům a svým politickým rozhodnutím popřela sama sebe. Každou chvíli přece nějakou zemi peskuje za to, že se do řízení fotbalu vměšuje tamní vláda. A nejsou to žádní trpaslíci, vyloučením z mezinárodních soutěží hrozila FIFA Nigérii, Polsku, dokonce Španělsku.

Putin v Brazílii slíbil „nezapomenutelný“ šampionát. Představit si pod tím může každý, co chce, každopádně stále k tomu vše směřuje.

Také Fotbalová asociace České republiky ve stanovách má, že je „neutrální v otázkách politiky a náboženství“ a „jakákoliv diskriminace země, osoby nebo skupiny osob kvůli jejich rase, etnickému původu, pohlaví, jazyku, náboženství, politickému přesvědčení a podobně, je v rámci FA nepřípustná a podléhá sankcím“.

Kdyby se česká vláda náhodou usnesla, že budeme mistrovství světa v Rusku – pokud bychom se tam dostali - bojkotovat, je dost možné, že by ji náš fotbalový svaz odmítl poslechnout. Tedy kdyby důvodem bojkotu bylo „politické přesvědčení“ Ruska, a ne třeba to, že nedaleko poletují rakety země-vzduch.

Podobně by to, předpokládám, vypadalo s vášní pro bojkot i v jiných státech. Nemluvě o tom, že na zadní by se postavila FIFA. Připočtěme hněv fotbalistů, fanoušků a voličů, majitelů vysílacích práv, sponzorů… Ne, bojkot mistrovství světa je ještě méně pravděpodobný než výměna pořadatelské země.

Vladimir Putin před třemi týdny v Brazílii slíbil „nezapomenutelný“ šampionát. Představit si pod tím může každý, co chce, každopádně stále k tomu vše směřuje.

Pokud by se mistrovství světa konalo v Rusku, aniž by Putin změnil svůj politický kurz, světoví vůdci by podle vicepremiéra Clegga vypadali „tak slabí a tak nejistí“. Asi ano, záleželo by i na různých symbolických a diplomatických detailech – ale kdyby se pustili do mimořádně vachrlaté operace „sebereme Putinovi fotbal“, možná by byl výsledný dojem ještě horší. Čisté řešení neexistuje.

 

Právě se děje

Další zprávy