Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 2. 2020 11:47

Senátor Rubio odmítá vliv Číny v Nově. Český stát jen kouká, nebrání se

Jiní se zase musejí starat za nás, my se opět jen vezeme. A pokud PPF Novu koupí, budeme se možná v televizi učit „stabilizovat společnost“ po čínsku.
Prezident Miloš Zeman se teď asi na amerického senátora Marca Rubia dost hněvá...
Prezident Miloš Zeman se teď asi na amerického senátora Marca Rubia dost hněvá... | Foto: ČTK

Nečekaný vývoj má prodej televize Nova a dalších stanic do rukou Petra Kellnera a jeho společnosti PPF. U nás už je považován za hotovou věc. Nic na tom nezměnil ani fakt, na který upozornilo Aktuálně.cz: PR agentura C&B Reputation Management placená Home Creditem, v němž má skupina PPF majoritní podíl, ovlivňovala českou společnost ve prospěch komunistické Číny. Vytvořila síť odborníků, novinářů a politiků, z nichž někteří ani nemuseli vědět, na čem se vlastně podílejí.

Prodej TV Nova však jistý není. Česko nedávno navštívili čtyři američtí senátoři, mezi nimi republikán Marco Rubio z Floridy. Ten se dlouhodobě zabývá bezpečnostními riziky souvisejícími s vlivem Číny. Právě o tom v Praze jednal kupříkladu se šéfem zahraničního výboru Senátu Pavlem Fischerem. Mluvili i o prodeji Novy.

Rubio už zaslal dvěma ministrům vlády USA dopis, v němž žádá, aby prověřili transakci, při níž chce PPF koupit společnost CME. Ta ovládá nejen Novu, ale i další kanály ve střední Evropě. Důvod, proč se Rubio obrací na vládu USA? Tři čtvrtiny akcií CME drží americká firma AT&T, podle senátora proto transakce spadá do jurisdikce vlády USA. Ta může v krajním případě obchod zablokovat. Podle Rubia "podkopává americké zájmy národní bezpečnosti související se střední a východní Evropou stejně jako s Čínou".

Minulý pátek poslali senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec Jan Lipavský (oba Piráti) dopis americkým kongresmanům, ve kterém je žádají, aby obchod prověřili. Obávají se rizika, že Nova začne šířit čínskou propagandu, neboť Kellner potřebuje mít s komunistickým státem dobré vztahy, když v Číně podniká.

Je pěkné, že se dva piráti a senátor Fischer snaží případné čínské propagandě bránit. Měl by to ale dělat stát. V několika posledních výročních zprávách Bezpečnostní informační služby (BIS) jsme četli o sílících aktivitách čínských tajných služeb u nás, ale riziko, že Nova bude čínské komunisty propagovat, stát jako by nezajímá, nevzrušuje. Nebo je snad tak bezmocný, že nemůže nic dělat?

Amíci kopou i za nás

Nakonec nejen za vlastní zájmy, ale i za naše kopou Američané. Marco Rubio zjevně odmítá, aby se americká firma AT&T podílela na šíření čínského vlivu. Není divu, kupříkladu podle serverů businessinsider.com a theintercept.com právě společnost AT&T spolupracuje s americkou tajnou službou NSA, aktivně podporuje americké zájmy a bylo by s podivem, kdyby se tato firma chtěla nepřímo podílet na případném šíření čínské propagandy.

CME provozuje televizní stanice u nás, v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Podle interních zpráv kupříkladu v rumunské CME vyvolal velký ohlas článek v britském Guardianu (China accused of buying influence after Czech billionaire funds PR push), popisující české aktivity Home Creditu ve prospěch Číny. Podmínkou dokončení transakce je souhlas akcionářů CME, valná hromada proběhne ve čtvrtek, dále souhlas Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. Tedy i v Rumunsku, které je známo silným příklonem k USA. (*Poznámka po vydání textu: Valná hromada skupiny CME ve čtrtek nakonec odhlasovala prodej holdingu do rukou PPF.)

Zažíváme typicky českou situaci. Náš regulátor (ÚOHS) celkem v klidu převzetí Novy povolí. (Možná ani nemá jinou možnost, protože bezpečnostní hledisko zřejmě neposuzuje.) Zprávy BIS a informace o propagaci Číny u nás vzruší část médií, několik málo politiků, a tím to hasne. Stát sám to nechá plavat.

Pak přijede americký senátor Rubio a začne se starat, žádá vládu USA, ať zasáhne. Možná se budou bouřit národní regulátoři v jiných zemích, nevíme, možná transakci odmítne Evropská komise. Jiní se zase musejí starat za nás, my se vezeme, my budeme koukat, jak to dopadne. A pokud to nedopadne, budeme se možná i doma v televizi učit, jak "stabilizovat společnost" po čínsku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy