Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
27. 7. 2009 10:05

Sepsali Havel a spol. "zvací dopis" podobný tomu z '68?

Co si o tom myslí blogeři Lubomír Zaorálek, Karel Hvížďala a Jiří Pehe?
Foto: Aktuálně.cz

Obávají se Ruska respektive jeho současné politické reprezentace. Mají pocit, že jim dnešní americký prezident příliš ustupuje, což podle nich může být nebezpečné zejména pro Střední Evropu.

Bývalí prezidenti  Václav Havel, Aleksander Kwasniewski, Lech Walesa či Valdas Adamkus spolu s dalšími pětadvaceti bývalými státníky napsali Obamovi dopis,  v němž mimojiné vyjadřují přesvědčení, že USA by se pod nátlakem Moskvy neměly vzdávat výstavby protiraketového štítu v Polsku a České republice.

Čtěte více:  Politici z Východu píší Obamovi: Máme z Ruska strach

Řada politiků zejména z řad levice jejich aktivitu kritizuje. Obviňují signatáře dopisu, že přemýšlejí jako v dobách studené války. Jiní neváhají přirovnat výzvu k tzv. zvacímu dopisu, jímž v létě roku 1968 žádali tehdejší protireformní komunisté v čele s Vasilem Biľakem Brežněva, aby zasáhl proti - jak to nazývali - demontáži socialismu v tehdejší ČSSR.

A co si o dopise myslí blogeři na Aktuálně.cz?

Politolog Jiří Pehe považuje dopis za podivný.

"...je problematický zejména proto, že Obamovi a jeho lidem mezi řádky říká, že jsou vlastně naivkové, kteří zřejmě nevidí ruské nebezpečí a přitom ještě přehlížejí náš región. Spojíme-li strach o marginalizaci zemí střední Evropy s výzvou, aby USA neobětovaly svým vztahům s Ruskem protiraketovou obranu, vyznívá to jako varování před novým Mnichovem," míní Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Podivný dopis Obamovi

Publicista Karel Hvížďala se snaží postihnout důvody odlišného pohledu na Rusko, který podle něj mají pisatelé výzvy a Washington.

"Kořeny obav střední Evropy na rozdíl od předvolebního strašení ve Spojených státech mají bohužel reálný základ, i když někomu mohou připadat rovněž fiktivní. Zkušenost nelze z mozku vymazat, jak sám připomněl Barack Obama, když před volbami mluvil o své dvojí zkušenosti: o obavách své bílé babičky z černochů a naopak o obavách černocha z bílých. I my v sobě neseme dvě zkušenosti: zkušenost ze selhání Západu a zkušenost s krutostí Sovětského svazu a Rusů," píše Hvížďala.

Foto: Aktuálně.cz
Karel Hvížďala:
Dopis Obamovi: střet dvou zkušeností a nesplněný domácí úkol

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek patří mezi největší kritiky dopisu i jeho autorů.

"Dopis prozrazuje, co beztak víme. Tady v Česku se některým vůbec nelíbil pražský projev prezidenta Obamy. Vůbec je neoslovuje jeho výzva, že USA potřebují Evropu silnou a jednotnou. Tento dopis prezidentu Obamovi špatně skrývá především hlubokou nedůvěru k evropskému projektu a Evropské unii. Když takto někdo zásadně nevěří prostředí, ve kterém žije, tak mu nezbývá než vzývat někoho zvenčí. Nezbývá než čekat, co přijde ze Spojených států. Je to vyznání především zásadní hluboké nesebedůvěry a nedostatečnosti," shrnuje svůj názor Zaorálek.

Foto: Aktuálně.cz
Lubomír Zaorálek:
S Georgem Bushem na věčné časy...

A co si o tom myslíte Vy?


 

Právě se děje

Další zprávy