Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 6. 2016 13:00

Shodí Šlachta další vládu? Babiš má ideální šanci ukázat: ČSSD nechce jít proti korupci

Zdá se, že Chovance a Laubeho nic nezastaví. Riziko nezávislého ÚOOZ je zřejmě pro ČSSD před sérií voleb příliš vysoké. Jdou do toho po hlavě.
Velký reorganizátor policie Milan Chovanec, ČSSD.
Velký reorganizátor policie Milan Chovanec, ČSSD. | Foto: Jakub Plíhal

Dílo zkázy se dalo do pohybu, brzdy začaly brzdit. Ve středu vedení policie oznámilo, že spojí protikorupční (ÚOKFK) a protimafiánský (ÚOOZ) útvar do jednoho. Sice ne od 1. července, ale spojí. Vzniknout má národní centrála proti organizovanému zločinu.

Bude složena ze čtyř sekcí. Jednou bude v podstatě neporušená protikorupční složka, kdežto nebezpečný, neposlušný ÚOOZ se rozpadne do tří podsložek: teror a extremismus, organizovaný zločin a kyberzločin. Nepomohly výtky špičkových státních zástupců, policie vedená Tomášem Tuhým a exestébákem Zdeňkem Laubem a vnitro vedené Milanem Chovancem (ČSSD) si udělají, co chtějí.

Co je na tom špatně? Jde o největší změnu struktury centrálních složek policie za mnoho let. Avšak žádná zásadní změna se nikdy nedělala tak amatérsky a tak utajeně. Utajování a lhaní (nic nevíme, nic nechystáme) okolo reorganizace je mimořádně podezřelé. Takové změny se mají dít transparentně a ve spolupráci s klíčovými složkami boje proti organizované kriminalitě. Toto nikdo nemůže popřít.

Popořadě. Již patnáct let u nás platí: pánem přípravného procesu v trestních věcech je státní zástupce. Jakmile případ přijme (nebo ho policii zadá), on řídí vyšetřování, nese odpovědnost. Nejvyšší státní zastupitelství a vrchní státní zastupitelství hlídají, kontrolují, dozorují klíčové kauzy, jež řeší celorepublikové složky policie. Není myslitelné, aby se neúčastnily debat o reorganizaci.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman opakuje, že donedávna nevěděl vůbec nic. Před dvěma týdny za ním zajel Laube, řekl mu pár obecných věcí a Zeman se změnami NESOUHLASIL. Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan byli zcela obejiti.

Z debaty o reorganizaci byly zcela vyloučeny všechny dotčené útvary. Něco neuvěřitelného. Když se v letech 2012 až 2013 debatovalo vytvoření obdobné centrály, komisi vedl bývalý policejní prezident a uznávaný policista (žádný bývalý estébák) Oldřich Tomášek. Ve skupině zasedali lidé z klíčových státních zastupitelství, z dotčených útvarů včetně servisních a z ministerstva vnitra. Výsledek: vytvořit takového molocha v Česku je příliš veliké riziko. Čili ne.

Profesionálně likvidační

Pokud ministr Chovanec tvrdí, že reorganizace "je připravena profesionálně", dělá si z nás buď legraci, nebo o tak zásadních změnách neví lautr nic, případně tají skutečný záměr (maximálně zkrotit ÚOOZ a jeho ředitele Roberta Šlachtu).

Neodpustím si drobný detail: Tomáš Tuhý, Zdeněk Laube, Jiří Komorous jsou generálové. Robert Šlachta plukovník. Toto o dnešní (Chovancově) policii vypovídá v kostce skoro vše.

Co je zřejmě smyslem takové reorganizace? Několikrát ve středu zaznělo, že se Šlachta může přihlásit do výběrového řízení na posty v novém útvaru. Absurdní. Žalobci říkají: ÚOOZ věříme, pro nás dostatečně funguje. O žádné jiné centrální složce takto nemluví. Ale Šlachta půjde do výběrového řízení. To je drsná komedie. Snaha ho odstranit, učinit méně důležitým.

Dál. Dnes je ÚOOZ samostatný útvar. Spadá pod náměstka Laubeho. Ale když vyšetřuje (v různých fázích) nějakou kauzu, nahoru to nehlásí. Z dobrých důvodů: aby to nevyteklo. Aby podezřelí nebyli varováni. Po změně by to nahoru hlásit museli...

V národní centrále by vládl ředitel a tři náměstci. Jeden z nich by rozděloval a kontroloval práci čtyř sekcí pod sebou. Jemu by jejich šéfové dokladovali, čili by se mu zpovídali: na čem dělají, jaký je ve věcech pokrok, kde mají nasazené odposlechy, co chystají atd. V ÚOOZ se dnes dokladuje Šlachtovi. Ten věci dál nepouští. Po reorganizaci by velel tak maximálně jedné z těch podsložek. A buďte si jisti, že by mu citlivé kauzy nadřízení nepřidělovali.

V tom se skrývá, zdá se, je to pravděpodobné na 99 procent, smysl oné podivné, zpackané, neprofesionální a pečlivě utajované reorganizace. Změní se tok informací. Půjdou od Šlachty, pokud v policii zůstane a pokud projde výběrovým řízením, kamsi nad něj. On už je nebude moci garantovat.

O dalších aspektech už jsem psal. Spojení s prosakující protikorupční policií do jednoho molochu. V národní centrále není zařazena protidrogovka (nepochopitelné) a další útvary. Účelovost z toho stříká všemi póry. Není to reorganizace, nýbrž zničení, zablokování ÚOOZ.

ANO větří šanci

Jak známo, o změně nic nevěděli ani poslanci bezpečnostního výboru Sněmovny. Až ve středu, post factum, byli informováni. Člen výboru, poslanec Ivan Gabal (za KDU-ČSL), napsal na Facebooku, že reorganizace nebyla poslanci odsouhlasena.

Vzbouřilo se ANO. Nejprve ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Pochopitelné: odpovídá za justici, má těsný kontakt se stáními zástupci. Reorganizaci s nimi neprojednanou, jimi zamítnutou, vnímanou jako riziko, odmítá.

Kauzy se ujal i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Před volbami se mu náramně hodí. Chovanec udělal brutální chybu, nahrál soupeři. Proč? Nač ten spěch? Opravdu to vypadá, že se ČSSD bojí, s čím ÚOOZ v dohledné době vyleze. Možná s ničím, ostatně maléry hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) a Davida Ratha (dříve ČSSD) úplně stačí. Ale ta nejistota (mají na nás něco? dělají na něčem? dělají na mně!?) musí být sužující.

Babiš může rozehrát partii: shodili jste Šlachtu? V takové prokorupční vládě nebudeme. My s kmotry nepečeme. (Babiš sám kmotry nepotřebuje; má pod sebou finance, Kobru, Finančně analytický útvar MF, má ministerstvo a zároveň Agrofert, dostal se v systému na vyšší, mimořádně predátorskou úroveň.) Pokud by se stal premiérem, vsaďte boty, že finance nikomu nepustí. A povyleze ještě o jeden schůdek výš. Agrofert pokvete jak nikdy dřív.

Pravicové strany i ČSSD u nás kuloárně šíří, že "Šlachta je Babišův". Proč? Protože po Babišovi nejde, jeho lidi nevyšetřuje. Jenže zapomínají, že Babiš se posunul do jiného patra, což mu sami umožnili. Nepotřebuje uplácet a kupovat informace. Má je doma. Babiš se zřejmě nemusí ÚOOZ bát. Ale není pravda, že je Šlachta jeho. Šlachta není ničí. Ostatně, to by Babišovi museli patřit také Ivo Ištvan, Lenka Bradáčová, Pavel Zeman a další. To nezní pravděpodobně.

Chovanec a ČSSD si zavařili. Nejspíš ve strachu z blížící se série voleb se rozhodli škrtnout ÚOOZ a Šlachtu. Muže, který má podporu žalobců. Nic hloupějšího udělat nemohli. Najednou je totiž i slepému jasné, že proklamace o potírání korupce byly jen a jen řeči.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

A kdyby kvůli oné "profesionální" reorganizaci padla vláda? Kdyby si Babiš spočítal, že teď je ideální šance koalici zničit? Zase za to bude moct Šlachta. U Nečase za to přece taky mohl on, a ne kmotři a jejich vazby na ODS a další strany. Pravda je však taková, že by za to odpovídali Chovanec a Sobotka, kteří nesnesli nezávislý útvar v policii.

Ještě jedna vize. Pokud ČSSD vyžene Šlachtu z policie, kam půjde? Uvažovali o tom socialisté? Kdo po něm sáhne? Představte si exšéfa ÚOOZ, který rozházel hračky kmotrům, na kandidátce ANO. Opravdu si nelze představit nic hloupějšího, než nyní udělal Chovanec a Laube za přikyvování Tuhého.

Ale zopakujme základní věc. Ona reorganizace je profesionální jedině v tom, že má za cíl zastavit (na politicích, na ministrovi a jeho lidech ve vedení policie, na dalších partajích) nezávislé vyšetřování. Chce kontrolovat a řídit, co policie dělá. Proto Laube. Proto utajování. Proto se neúčastní skuteční profíci. Amen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy