Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 3. 2017 14:15

S jarem se vracejí do ulic. Nemajíc dost jiných živlů, pražská policie chytá žebráky

Uprchlíky nemáme, kdežto žebráky ano! Než bude paragraf o příživnictví, než Chovanec zorganizuje domobranu, musíme bojovat, jak se dá.
Foto: Thinkstock

Pod titulkem Chycených žebráků v metropoli přibylo. A bude jich víc oznámil pondělní deník Metro Pražanům, že s jarem se do ulic vracejí žebráci. Loni, uvádí, městská policie zaznamenala 5399 přestupků a správních deliktů žebrajících osob, což bylo zhruba o 60 procent víc než předloni.

To dělá patnáct "chycených žebráků" denně plus příslušnou evidenci (že by strážníci žebrákovi vysypali klobouk a místo mincí mu tam hodili pokutový bloček, je teoreticky možné, ale doufám, že se to neděje).

Informace, že s žebráky jsou problémy, ale policie přitlačila a má to pod kontrolou, zapadá do akutního dobového kontextu. Žebrák je dalším ze symbolů rizika a nepořádku. Nepřizpůsobivý živel, který se "chytá", případně "vyhání" (Z Nuslí vyženeme pouliční živly, volební heslo ČSSD 2014).

K vidění světa skrze represivní složky bohužel přispívají i některá média. Viz třeba nekritické referování o proticizineckých šťárách na ubytovnách a v hospodách, nejlépe za účasti ministra Chovance.

Samozřejmě že také mezi žebráky se vyskytují lumpové a podvodníci, jako v jiné sociální kategorii obyvatelstva. Tady ale není čas na rozlišování, žebráci se nám vracejí do ulic. Pozor na ně. Uprchlíky nemáme, kdežto žebráky ano! Než bude v trestním zákoně paragraf o příživnictví, než Chovanec zorganizuje domobranu, musíme s negativním jevem bojovat, jak se dá.

Teď vážně. Žebráků je v Praze relativně velmi málo. Nepředstavují žádný zásadní problém. Žebrota jako ekonomický a sociální úkaz do společnosti patří po staletí. Když na ulicích nevidíte žebráky, ocitli jste se pravděpodobně v nedemokratickém státě, například v socialistickém Československu. Nechte žebrotu žít a žebráky žebrat.

To se nevylučuje s tím, že města mají žebrání nějak regulovat, i Praha na to má vyhlášku číslo 14/2000 ve znění vyhlášky číslo 10/2004. Její článek 1 je pěkně gumový: Žebrání je činností, jež by mohla narušit veřejný pořádek v hlavním městě Praze. Podmiňovací způsob? Co by kdyby? Narušit veřejný pořádek přece můžete - ale nemusíte - při spoustě jiných příležitostí. Nehledě na to, jakou činnost provozujete. Tak proč ausgerechnet žebrání? Vždyť jde jen o návrh na uzavření darovací smlouvy.

Protože někteří žebráci obtěžují, to je pravda. Například oslovováním lidí - ale i oslovovat se dá slušně, nebo pohoršlivě. Jak před lety správně upozornila Rada vlády pro lidská práva, na nevyžádaném kontaktování "cizích" lidí s nabídkou uzavření nejrůznějších smluv je založena nemalá část ekonomických aktivit a jev jako takový je součástí denního života většiny lidí. Třeba počítačový spam, to někdy bývá takový virtuální žebrák. Živý ale vadí víc, zneklidňuje, protože často nevypadá hezky (kdežto spam nevypadá nijak), a přitom je to člověk jako vy a nejde ho smazat. Dokonce ani policie to nedokáže. Žebráci a "existence" do města patří.

Důležité je, a vlastně to uznává i pražské nařízení, že žebrota se může zakazovat jen jako narušení veřejného pořádku. Ne jako taková! Na spořádaných žebrácích není nic špatného. A na milodaru už vůbec ne.      

Jsou místa, kde se žebrat nemá, například u škol, před ambasádami, asi ani v metru a tramvajích. Vyhláška žebrákům ale zapovídá skoro celé turistické centrum, což je sporné. Tam, kde vás od rána do večera atakuje nevyžádaná komerce včetně různých náhončích, se zároveň nesmí prosit o almužnu. V pořádku není ani opačný extrém, na frekventovaných lukrativních místech o žebráky (doslova) zakopávat. Řešení nemám a nejspíš nespočívá v žádné vyhlášce, jen si myslím, že dnešní stav je absurdní.

Obzvlášť když žebráci shodou okolností nesmí do ulic, kde pouliční směnárny škubou turisty, až se jim protáčejí panenky. Což je v Praze závažnější problém než pouliční žebrota.

Směnárny na to jdou chytře, budí respekt, úřady jsou laxní, prý jim chybí zákony. Kdežto došlápnout si na žebráka, to svede každý. Žebrota se zapovídá a tresce, basta fidli.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy