Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 5. 2016 8:00

Škromach chce 0,8 promile pro cyklisty. Svoboda je jinde: Pít tak, abych kolo ovládal

Ve skutečně svobodné zemi nechávají na vás, kolik piv na kole vypijete. Když ale zaviníte nehodu, pěkně s vámi zacvičí.
Cyklistika, jako skoro všecko, je pro svobodné lidi.
Cyklistika, jako skoro všecko, je pro svobodné lidi. | Foto: Reuters

Jak zařídit, aby vás Češi milovali? Senátor Zdeněk Škromach, v Hodoníně bude obhajovat křeslo v horní komoře a pošilhává i po roli hlavy státu, si myslí, že se na nás dá jít přes alkohol.

Jeho družina v Senátu prosazuje zásadní obrat: cyklisté by měli povoleno jezdit s 0,8 promile alkoholu v krvi. Pokud by jim policisté naměřili nad tuto hranici, žádný malér. Hrozila by jim pokuta maximálně 500 korun. Suma ne úplně malá, ale dá se přežít, a ještě zůstane na panáka.

V Česku převratný „mokrý“ návrh prošel prvním čtením v horní komoře. Pro hlasovalo 45 z 54 přítomných senátorů. Hranice 0,8 promile alkoholu (změna se týká pouze silnic nižších tříd a cyklostezek) dosáhnete u piva zhruba po třech desítkách, nebo dvou dvanáctkách, případně po třech sklenkách vína.

Máme se radovat? Potřebují čeští kolaři pivo, víno, nebo nějakého toho panáčka na cestu? Nebo je lepší držet nulovou toleranci? Tvrdou ruku? Dávat policii možnost, aby namátkově testovala a na cyklistech vydělávala? Jinými slovy, aby nás "chránila" před sebou samými, jako se v jiných zemích chrání leda děti či nedospělí?

Ideální stav: není stanovena žádná hranice alkoholu v krvi. Cyklista ví, že na kolo může sednout jedině tehdy, když se nemotá, když stroj bezpečně zvládne. Aby nezranil či nezabil sebe nebo druhé. Aby trefil domů. Jsme přece moderní, proškolená, dospělá societa. Nepotřebujeme, aby nám nad hlavou svištěl pendrek a bič.

Však taky západní, komunismem v minulosti nesoužené země dopřávají svým občanům mnohem větší volnost. Vyšší míru tolerance. Při pití na velocipedu i v auťáku.

V zemích, jako je Velká Británie, Irsko, Dánsko, Finsko, Norsko či Švédsko, není určena žádná hranice alkoholu v krvi. Postupují jinak. Jet na kole smíte jen tehdy, pokud můžete zaručit vlastní bezpečnou jízdu. Malér nastane, když kontrola prokáže opak. Pokud policajt vidí, že se muž či žena na kole motá, třeba v Irsku vyfásne štráf až 2000 eur. To neštípne, ale hodně bolí.

Takový přístup by byl v naší stále postkomunistické zemi doopravdy převratný, svobodný. Policisté nebo strážníci by kontrolovali nikoli „namátkově“, někde na cyklostezce nebo silnici, ale pouze tehdy, pokud by jel cyklista riskantně, neovládal kolo, ohrožoval okolí. Potom by však škromachovská pokuta 500 korun byla směšná a zhola neúčinná.

Pro idioty v Německu Idiotentest

Dospělý přístup vypracovali Němci. Zcela zakázán mají alkohol za řídítky kolaři do jednadvaceti let. Nad dvacet jedna mohou být od 0,3 promile stíháni, pokud jsou ovšem účastníky nehody. Nezpůsobilost k řízení (Fahruntüchtigkeit) je u velocipedu stanovena od 1,6 promile (u řidičů motorových vozidel od 1,1 promile). Pokud cyklista naklopí sedm piv a je lapen, hrozí mu pokuta až jeden měsíční plat a k tomu zákaz jízdy na kole i zákaz alkoholu.

Nejen to. Musí absolvovat psychologické vyšetření (Medizinisch-psychologische Untersuchung), jemuž Němci trefně přezdívají Idiotentest. Tři měsíce nesmí sednout na kolo, ale ani pít alkohol. Když neprojde přes psychotest, hrozí, že mu seberou dokonce i papíry na auto.

Naši sousedi to vymysleli mazaně: velká míra cyklosvobody (od 21 let, tedy od jakési skutečné, evropské plnoletosti), pij si, drandi, sám se hlídej. Ale běda, když něco vyvedeš, běda, když tě načapáme zjevně nezpůsobilého jet. To se sakra prohneš a pěkně zapotíš.

Výhoda tohoto tolerantního, velmi svobodného, dospělého přístupu je, že nemusíte nikoho „vychovávat“. Nemusíte čekat, až společnost dospěje do stadia, kdy je uvolnění „hodna“. (Ostatně kdo to určí, že už jsme dostatečně svobodní, kdo o tom rozhodne? Škromach a spol.?) Ta volnost pak občanstvo vychovává sama.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Jakmile začnete spekulovat, jestli povolit 0,3, nebo 0,5, nebo raději 0,8 promile (připočtěte chybovost testerů zhruba 0,2 promile), jste v pasti. Dáváte policii znovu do rukou tu buzerovací, nadřazenou, nadsameckou možnost, tu nabídku „vydělávat“. Vědí, že tahle cyklostezka vede okolo sklípků, tak se tam stačí postavit a kasírovat. Vědí, že je cestou stánek s pivem, a už s potutelným úšklebkem vypisují pokutové bločky.

Ideální: jedeš normálně, nešněruješ to, nebereš to řídítky o zeď, nepadáš, na nikoho nenajíždíš, nic nám do tebe není. Jakmile ale bude cyklista účastníkem nehody (na silnici s motorovým vozidlem, na stezce s bruslařem, koloběžkařem či chodcem atd.), pak mu může zatraceně přitížit, že vypil pět kousků.

To by mi přišlo fér. Ke svobodě se mají vychovávat děti. Dospělí na ni mají v demokracii nárok. A trestáni máme být, pokud svobodu zneužijeme, pokud na ni kašleme a druhé poškodíme.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 39 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy