Z pátku na sobotu zemřel Fidel Castro, kubánský vůdce, revolucionář a osvoboditel, který se rychle změnil v tyrana. Pozoruhodné a varovné jsou reakce části světových státníků na smrt muže, který z Kuby udělal ostrov totality. Jestli něco ilustruje ztrátu hodnot na Západě, je to právě hodnocení Castra částí lídrů.
Pozorujeme jakési zblbnutí, jako by "revoluce" byla věčná hodnota sama o sobě bez ohledu na to, co přinesla, v co se zvrhla. Vyjádření některých státníků připomíná módu triček, na nichž mladí lidé nosili obraz Che Guevary, tedy muže, který si liboval ve vraždění a popravách. Ta povrchnost, v níž Che Guevara představoval krásu a revoluci, děsí. Že to byl krvelačný vrah, to zapadlo.
Několik poznámek k Fidelu Castrovi. Vyhnal z Kuby diktátora Batistu a postupně ji proměnil v socialistický stát. Přivedl ji do mezinárodní izolace, úrodnou zemi proměnil v izolovaný ostrov chudoby. Do naší české historie se zapsal mimo jiné tím, že (velký "revolucionář") souhlasil s ruskou okupací Československa v srpnu 1968.
Castro nesnesl kritiku, zabíjel i věznil své odpůrce, vyhnal ze země 1,2 milionu lidí, budoval věznice pro politickou opozici. V táborech nucených prací živořily statisíce nepohodlných Kubánců. Zadokumentováno bylo více než 3,5 tisíce soudních a přes tisíc mimosoudních poprav. Jiné údaje hovoří až o patnácti tisících popravených za Castra. Mimochodem, krasavec na tričkách Ernesto Che Guevara byl expert na osobní, vlastnoruční popravování politických odpůrců; tvrdil, že jich sám střelou do týlu odpravil tisíc pět set.
Tak tedy vypadal Castrův "ostrov svobody". Bída, útlak, neexistující svoboda projevu, brutální pronásledování odpůrců. Pokud jde o současnou Kubu, za zhlédnutí stál před časem film Mateo Jueze Cuba libre! Je to dokument o pronásledování disidenta Oswaldo Payá Sardiňase. Drsné.
Když si toto všecko uvědomíte, těžko chápete kupříkladu tweet předsedy Evropské komise (EK) Jean-Claudea Junckera: "Smrtí Fidela Castra ztratil svět muže, který byl pro mnohé hrdinou. Změnil směřování své země a jeho vliv dalece přesáhl její hranice. Jeho odkaz posoudí historie."
Místopředsedkyně EK a šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová se také vyjádřila: "Fidel Castro byl muž plný odhodlání a historická osobnost. Zemřel v době velkých výzev a nejistot a také v době velkých změn ve své zemi."
Soudruh Castro bude žít věčně
Odzadu: Castro byl plný odhodlání desítky let potlačovat svobodu Kubánců. Úctu si za to nezaslouží žádnou. K Junckerovi: je skandální a urážlivé, že se takto vyjádří šéf EK. Castra již historie posoudila, jen je potřeba o ní něco vědět. A že byl "pro mnohé hrdinou"? Juncker jako by neměl ani potuchy o tom, jak v diktátorském režimu funguje propaganda.
Americký prezident Barack Obama si sice odpustil blouznění o kubánském "hrdinovi", ale i on si myslí, že "historie teprve zaznamená a posoudí enormní vliv této jedinečné postavy na lidi a svět okolo ní". Milion dvě stě tisíc Kubánců vyhnaných do USA by mohlo o tom vlivu vyprávět.
Kanadský předseda vlády Justin Trudeau také jako by ani netušil, co byl zesnulý revolucionář zač. Popsal ho jako "nadživotního lídra, který sloužil svému lidu téměř půl století". Dodal, že "legendární revolucionář a řečník, pan Castro, učinil významný pokrok ve vzdělání a zdravotní péči pro svůj ostrovní lid". Sloužil Castro svému lidu? Pokud žalářník a dusič slouží vězněným, pak ano. Otázkou je, jaký pokrok udělalo kubánské školství a zdravotnictví reálně a kolik z toho je pouhá propaganda.
Francouzský prezident Francois Hollande sdělil, že Castro "ztělesňoval kubánskou revoluci ve všech nadějích, která vyvolala, i ve všech zklamáních, která přinesla". Ani slovo o teroru, který na Kubě rozpoutal a útlaku, který udržoval.
Když to čtete, nestačíte se divit a za světové státníky se stydíte. Blíží se vyjádřením ruského prezidenta Putina a hlavy Číny Si Ťin-pchinga. Putin Castra ocenil jako tvůrce "svobodné a nezávislé Kuby", jež se "stala inspirací pro mnoho zemí a národů". Tak jistě, vrána k vráně sedá. Jasně to za Castrovy fanoušky vyjádřil Si Ťin-pching: "Soudruh Castro bude žít věčně." Zdá se, že v srdcích Junckera, Hollanda, Trudeaua a Mogheriniové určitě.
Člověk pak cítí cosi jako vděčnost, když čte vyjádření budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sdělil, že "svět zaznamenal odchod brutálního diktátora, který utlačoval své vlastní lidi téměř šest desítek let. Odkazem Fidela Castra jsou popravčí čety, krádeže, nepředstavitelné utrpení, chudoba a popírání základních lidských práv".
Smrt Castra obnažila zmatení, zblbnutí části dnešní západní politiky. Bývalí mladí levičáci zavírají oči před Castrovou brutalitou, před jeho pohrdáním lidmi. Mentálně uvízli na úrovni mladíků a mladic s revolucionářským vrahem Che Guevarou na tričku. Smutné. Riskantní. Hodnoty jako lidská práva, svoboda slova jako by je na Kubě nezajímaly. Spolkli propagandu i s navijákem.