Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka a jeho antizemanovská parta mohou slavit. Referendum ČSSD, projekt špatně načasovaný a velmi nejistý, dopadl pro Sobotku dobře. Už proto, že o prázdninách vůbec dopadl. Referendum mělo dostatečnou účast – větší polovina členů ČSSD projevila zájem o dění ve straně. A to, co premiér, Jiří Dienstbier, Lubomír Zaorálek a další z antizemanovského křídla chtěli, jim členové odkývali.
Malér pro Sobotku tkví v tom, že tím dost možná jeho úspěchy na dlouho končí. Vítězství v referendu hned doprovází ústupek Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), což část ČSSD nepochybně předsedovi ve vhodnou dobu omlátí o hlavu.
Na otázky referenda odpovědělo 11 783 členů strany z celkových 22 577. To činí 52,19 procenta. Minimem nutným, aby referendum platilo, byla účast alespoň čtvrtiny členů. Odpovědělo jich více než dvakrát tolik. Což v době dovolených není marné. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který zatvrzele kumuluje funkci poslance a hejtmana, však upozornil, že platných hlasů v referendu bylo jen 8731.
Hlasování se týkalo tří věcí. Zavedení primárek. Pro bylo 88,8 procenta respondentů. Nutná bude změna stanov, kterou musí odsouhlasit sjezd. Obecně to oranžoví vnímají zřejmě jako posílení demokracie, „nebudou nám do toho seshora kecat“. Ještě víc členů, 92,5 procenta, podpořilo zákon, který by zakázal, aby politici drželi víc funkcí. Zatím zbožné přání, na změnu zákona ČSSD sama nestačí.
Třetí věc se týkala žen, zásady, že jich na kandidátkách ČSSD bude muset mít minimálně čtyřicet procent. (Přesnější je, že tak silné musí být „opačné pohlaví“.) I tato změna vyžaduje změnu stanov na sjezdu. Podpora ve straně je ale mnohem slabší. Kvóty chce jen 51,8 procenta regulérních odpovědí, což činí zhruba čtyři a půl tisíce straníků ČSSD.
Bohuslav Sobotka tedy vyhrál. Jeho křídlo vyhrálo. Může mít pocit, podobně jako po Zemanově povolebním lánském puči, že ho straníci podrželi. Proti Michalu Haškovi a jeho družině, dokonce i proti prezidentovi. (Miloši Zemanovi, jak známo, kupříkladu kumulace funkcí vůbec nevadí.)
Kalousek skolil generála úředníků
To vítězství je ale dost chabé a po trojitém salchowovi může klidně přijít Sobotkův tvrdý pád na led. Sjezd ČSSD sice bude muset do svých stanov zavést „kvóty opačného pohlaví“, ale poslanci ČSSD tuto změnu nemají šanci prosadit ve Sněmovně. (Tam chce Dienstbier poněkud zmatečně jen třetinu žen na kandidátkách.) S kumulací funkcí je to podobné. Vůbec není jisto, že věc strana v Parlamentu probagruje.
Ve stejnou dobu, kdy Sobotka vyhrál referendum, prohrál střet s Kalouskem o podobu služebního zákona. Generální ředitelství úředníků nevznikne. Generální ředitel nebude nadřízen státním tajemníkům. Státní tajemníky bude zřejmě jmenovat a odvolávat vláda. Jejich období bude pětileté. To znamená, že státní tajemníci budou, podobně jako političtí náměstci, dál součástí politického obchodu. A jeden tajemník, na vnitru, nahradí zrušeného generála. Jeho období bude trvat šest let. Dobré přitom je, že po volbách ve své pozici vydrží ještě dva roky, tedy i za jiného vládního složení.
Oranžový předseda by měl výsledek referenda pořádně oslavit. Zřejmě je to na dlouho jeho poslední šance zařádit si před vleklým obdobím depresí.
Ty změny sice neznamenají žádný malér, částečně jsou rozumné, ale to nic nemění na tom, že premiér Sobotka s Kalouskem prohrál 0:5. (TOP 09 a ODS prosadily všech pět bodů, o které usilovaly; uvidíme, jak nakonec dopadne nový návrh zákona.)
V normálním světě by Sobotka mohl říci: „Politici z pozice i opozice se dohodli.“ A bylo by to kvitováno s povděkem. To přece potřebujeme, aby se politici dokázali na zásadních věcech dohodnout. Jenomže žijeme v ostře polarizované, rozpolcené společnosti. Uznáván je střet a totální potření soupeře, přesně řečeno nepřítele. V tomto vidění světa Sobotka nedosáhl dohody, nýbrž utrpěl prohru. Nepochybně mu to ve straně bude přičteno ke zlu.
Teď, uprostřed léta, to tak zle nevypadá, ale v říjnu přijdou komunální a senátní volby. Tam, jak říkají prognózy prakticky všech analytiků, sociální demokracie nemá šanci uspět, tedy udržet, co dosud měla. Obhájit má 23 mandátů ve 27 senátních obvodech. Byl by doslova zázrak, kdyby se to Sobotkovi podařilo. Změnila se politická mapa. O senátory bude usilovat také dravé ANO. I Andrej Babiš nutně potřebuje potvrdit úspěch svého hnutí. A hned v osmi obvodech se bude podporovat topka a ódeeska, tedy ve sněmovních volbách zmasakrovaná pravice. - Za úspěch by ČSSD považovala deset senátorů.
Referendum bylo dost možná posledním úspěchem Bohuslava Sobotky. Navíc jen úspěchem vnitrostranickým. Pokud neuspěje ve volbách na podzim, jako že to zřejmě hrozí, pak mu to soupeři spočítají. Sněmovní malér s nižší daní na benzin, kterou občanům nepřál, ústupky Kalouskovi, tedy muži, jehož mají oranžoví za zloducha všech zloduchů, ústupky Babišovi, který krade ČSSD voliče, prohra se služebním zákonem atd.
Oranžový předseda by měl výsledek referenda pořádně oslavit. Zřejmě je to na dlouho jeho poslední šance zařádit si před vleklým obdobím depresí.