Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 6. 2016 8:00

Sobotku řídí Chovanec. Premiér musí začít jednat. Jinak bude mít puč v policii na svědomí

Ministr vnitra a jeden bývalý estébák dokázali vyvolat krizi v policii i ve vládě. Premiér nemůže jen přihlížet, jinak ho Andrej Babiš převálcuje.
Iniciativu má v rukou Milan Chovanec. Premiér Sobotka ho nechává rozbíjet ÚOOZ, ale i vládu. Vědomě?
Iniciativu má v rukou Milan Chovanec. Premiér Sobotka ho nechává rozbíjet ÚOOZ, ale i vládu. Vědomě? | Foto: Ludvík Hradilek

Je fascinující sledovat, v co se v Česku vyvinula reorganizace centrálních složek policie. Najednou nejde o antimafiánskou policii (ÚOOZ), jejího ředitele Roberta Šlachtu a další odcházející důstojníky. Teď jde o Chovance (ČSSD) a Babiše (ANO), o Sobotku (ČSSD) a Pelikána (ANO), o pád vlády či její pokračování bez babišovců.

Sledujeme politiku v českém slova smyslu. Lidé se baví o tom, jestli je Šlachta „Babišův“, jestli to Chovanec dělá, „aby sejmul Sobotku“, jestli „nazrál čas zbavit se ANO“, nebo naopak „zbavit se téhle vlády“. Případně jakou roli v tom hraje Miloš Zeman. Jenomže původním tématem bylo vyšetřování organizované kriminality.

Zásadní otázka: věděl ten, kdo dal ke sloučení protikorupční (ÚOKFK) a protimafiánské policie pokyn, co bude následovat? Že se to bleskem změní v politickou válku, jaká tu dlouho nebyla? Přesnější otázka: dalo se to nevědět?

Bylo na sto procent jasné, že sáhnout na plukovníka Šlachtu a ÚOOZ vyvolá bouři. Protože tento útvar je spojen s tahem proti kmotrům, který jedni oceňují, druzí nenávidí. Každý, kdo dělá politiku déle než týden, musel vědět, co se strhne.

Kdyby šlo o smysluplnou změnu, dělala by se potajmu? Bez expertů? Byla by upečena přes noc a v takové kvalitě, že je z ní poslanec bezpečnostního výboru Ivan Gabal zděšen? Bez odborné komise, bez lidí z klíčových útvarů? Bez státních zástupců, kteří mají tento druh kriminality na starosti?

Odpověď zní jednoznačně: Ne. Ne. Ne.

Policie dostala pěstí na solar plexus a lapá po dechu. Žalobci si k sobě stahují spisy a důkazy, neboť je považují za ohrožené! Útvar, kterému věří, byl dokonale rozhozen. Jistě, každý je nahraditelný. Ale za jak dlouho? Kolik let bude trvat dát ten binec zase dohromady?

Politici i novináři rychle utekli od podstaty: je to reorganizace? Proběhla profesionálně, jak mylně tvrdí premiér Sobotka? Místo toho se řeší, kdo je s kým a že vláda může pokračovat i bez ANO.

Kdo je nástrojem koho

Někteří „znalci“ dodávají: Česku se daří tak skvěle, že korupce už není téma. Jinými slovy: jestli se rozpadne ÚOOZ a nebude fungovat ÚOKFK, to je fuk, jsme za vodou.

Ten paskvilní diskurz má ještě jednu konstantu: Babiše. Ne Chovance, ne jeho minulost, jeho titul z Plzně, jeho věrohodnost jako člověka, který kul pikle po volbách v Lánech se Zemanem, jak svrhnout Sobotku. Kdepak.

Konstantní zlo je pro politiky a část médií Babiš. Jakmile se postavil za Šlachtu, je vymalováno: šéf ÚOOZ je jeho a ta zpatlaná reorganizace je v pořádku. Novinář Jaroslav Kmenta napsal text o chybách Šlachty (jistě jich je habaděj). Tvrdí v něm: „Třetí chyba byla, že v letech 2008 až 2012 až příliš naivně nabíhali Šlachtovi lidé na informace, které v prostředí šířil nespokojený podnikatel Andrej Babiš.“

A jsme doma, Šlachta je minimálně Babišův nástroj (ne-li přímo spojenec). Zbaštil mu ty jeho řečičky o korupci, naiva.

Jenomže, znovu a znovu opakuji, Šlachta není pánem trestního řízení. Při vyšetřování má nad sebou státní zástupce. Takže ti všichni, kteří dnes varují před spojením ÚOOZ a ÚOKFK, jsou Babišovi? Nebo Miloše Zemana? Pavel Zeman, Lenka Bradáčová, Ivo Ištvan, Pavel Komár a další? Všichni Babišovi skočili na „informace, které v prostředí šířil“?

Je to banda tupců? Je to celé Babišův komplot? Chce shodit vládu a vzít to tu do rukou?

Tomu lze věřit, jen když zapomenete na samotný začátek, na bleskově spíchnutou reorganizaci, která podle znalců organizovaného zločinu vůbec neodpovídá jeho struktuře. Která se odehrála tajně. A je provázena lžemi.

(Policejní prezident Tomáš Tuhý v sobotu oznámil, že Šlachtovi nabídl, aby přijal „nejvyšší roli, tedy ředitele celého útvaru“. Rozuměj národní centrály pro odhalování organizovaného zločinu. Tak to je bomba.)

Proč to neřekl na své tiskovce, kde reorganizaci představil? To by přece byl silný antišlachtovský argument. Proč říkal, že se může přihlásit do výběrového řízení?

A ještě něco: jak mu to vůbec mohl nabídnout? Nová manažerská místa se obsazují výběrovým řízením, nebo ne? - Nic takového mu nabídnout ani nesměl. Však taky Šlachta obratem tvrzení Tuhého prohlásil za lež.)

Poslední bojovník proti korupci

Z reorganizace policie je vládní krize. Střet mezi Babišem, Sobotkou a předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem. Najednou vlastně ani nejde o Chovance. Přitom on je zjevně strůjcem celé té patálie, on to s Tuhým, a především s bývalým estébákem Zdeňkem Laubem, upekl.

Hlavní „argument“ v politické debatě: reorganizace policie je ze zákona věcí policejního prezidenta a ministra vnitra. Tečka. Nikdo jim do toho nemá co mluvit.

Typický právní pozitivismus. Realita je jinde. Pokud se děje něco divného, pokud státní zástupci varují (a oni byli první), že změna ohrožuje vyšetřování klíčových kauz, pak to není věc Tuhého a Chovance, ale naše. A je-li to věc naše, pak má jednat vláda, Sněmovna. Navíc reorganizace policie má probíhat pod veřejnou kontrolou, ne tajně.

Řešení musí najít premiér. Toho zatím ovládá Chovanec. Proč? Čeho se Sobotka bojí? Šlachty? Premiér by měl sestavit komisi expertů (lidé z ÚOOZ, ÚOKFK, z drogovky, žalobci, experti z vnitra, z krajských kriminálek, zřejmě i z tajné služby BIS) a zadat jí, ať vypracuje analýzu.

Pak nechat experty několik měsíců pracovat. Poté nabídnout finální podobu centrální kriminální policie. S tím, že jde také o osoby, o to, aby se útvary nerozprchly, aby nebyli vypuzeni kvalitní detektivové.

Do doby, než komise skončí, by žádné změny nesměly nastat. Šlachta by byl požádán, ať své rozhodnutí odloží. Nikdo by nenutil Tuhého, ať ihned rezignuje. Počkalo by se. Pokud měl pravdu Tuhý a Laube, nechť zůstanou a Šlachta i s žalobci odejdou „do civilu“. Pokud má pravdu Šlachta, ať se pakuje Tuhý, Laube a Chovanec. Je to fér?

Jde o veřejný zájem. Aby policie pod vedením státních zástupců fungovala, chytala zločince a stavěla je před soud. Nejde o Babiše, Chovance a jejich zájmy. Jde o naše zájmy.

Pokud to Sobotka nechá plavat, pokud nechá rozhodnutí na Chovancovi, který už mu jednou mydlil schody, pokud to odkývá, i když jsme se ocitli v chaosu, ÚOOZ se kácí, řada lidí údajně chce odejít do civilu, pak on nese za následky plnou odpovědnost. A Babišovi dá do rukou obrovskou šanci, aby ČSSD převálcoval coby poslední bojovník proti korupci.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy