Dialog hluchých prozatím skončil a 8. prosince bude stávka. Těžko se dalo čekat něco jiného. Vláda má právě po volbách, velkou většinu ve sněmovně, státní rozpočet před schválením... a o deset procent míň na platy, to je hodně srozumitelný důvod ke stávkování.
Ani jedna strana v tuto chvíli nemá proč ustupovat. Ale zatím to není žádné drama. Patříme k zemím, kde se stávkuje minimálně, počet prostávkovaných hodin na jednoho zaměstnance je směšný.
Odbory stávku potřebují i jako potvrzení své identity. Jejich autorita pomalu, ale jistě klesá, s tím jak ubývá jejich členů (za patnáct let zhruba o tři čtvrtiny, v ČMKOS je něco přes půl milionu lidí). A jak přibývá zaměstnání, ve kterých je obtížné se odborově sdružovat, respektive zaměstnanci v tom nevidí velký smysl. (Typickým příkladem jsou třeba novináři.)
V tom ovšem nejsme výjimeční. V odborech je u nás každý pátý zaměstnanec, průměr Evropské unie je 25 procent.
Čtěte také:
Poznamenejte si datum 8. prosince. Bude stávka
Ani jednodenní stávka není nic mimořádného. A zaměstnanci státu a veřejných služeb, to jsou ti, kterým se stávkuje nejlíp. Všimněte si - většina stávek se dnes vede proti státu, ne proti soukromým zaměstnavatelům. I protesty v továrnách vlastně míří na politiky: Zachraňte nás, zachraňte ekonomiku, dělejte něco!
Úředníky ale žádná globalizace odfouknout nemůže. Ministerstvo se nesebere a nepůjde jinam, za levnější a poslušnější pracovní silou, jako to může udělat automobilka nebo továrna na televizory. Státní zaměstnanec si to může se státem rozdat na férovku, kdo má silnější páku.
A může to trvat i déle, než jen den. Pokud oběma stranám vydrží odhodlání a mají-li odbory nějaké stávkové fondy. Stávka ve veřejném sektoru bolí společnost nejvíc, takže nemusí být tak dlouhá, v tom je výhoda stávkujících.
Čerstvý průzkum ukázal, že tři čtvrtiny Čechů si myslí, že odbory jsou potřebné a užitečné. To je skoro podstatnější, než samotný počet členských legitimací. Vždyť ve Francii, stávkové velmoci, je v odborech jen asi desetina zaměstnanců.
Pokud budou mít odbory v zádech veřejné mínění, má se vláda čeho obávat. Odbory pro ni mohou být nebezpečnější soupeř, než protestům přizvukující sociální demokracie.