Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček | Komentáře
20. 7. 2018 14:30

Svatoušek Facebook si nad falešnými zprávami myje ruce

Hranice mezi tím, co se smí říkat a co ne, určují soukromé společnosti místo států, na jejichž území operují?
A jak to bude s živým vysíláním? Samé otázky.
A jak to bude s živým vysíláním? Samé otázky. | Foto: Reuters

Facebook se rozhodl, že nebude falešné zprávy mazat, pokud nebudou porušovat jeho pravidla. Podle vysvětlení představitelů společnosti by to bylo v rozporu se základními principy svobody projevu. Problém chce sociální síť řešit tak, že bude obsah zobrazovat na nižších pozicích na newsfeedu, hlavní zdi uživatelů. Takový počin otázky spíš vyvolává, než aby je řešil.

Z jaké pozice by měl Facebook určovat, co je svoboda slova a co svoboda slova není? Odkdy hranice mezi tím, co se smí říkat a co ne, určují soukromé společnosti místo států, na jejichž území operují, a jejich zákonů? Stejně jako se musel Uber přizpůsobit kontextu České republiky tím, že jeho řidiči potřebují stejné oprávnění pro přepravu osob jako taxikáři, měl by se Facebook přizpůsobit kontextu států, kde jej lidé používají. Autor textu si je vědom, že se to snadno řekne, ale řešení bude značně komplikované, především když se jedná o nadnárodní společnost.

Byla to má chyba. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se před Senátem Spojených států omluvil za únik dat
0:42
Byla to má chyba. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se před Senátem Spojených států omluvil za únik dat | Video: Reuters

Když se Facebook ohání svobodou slova, jak zohledňuje, že v různých státech je pojímána různým způsobem? Spojené státy jsou v tomto směru mnohem liberálnější a popírání holokaustu tam není trestné. Kdežto například u nás ano.

Představitelé Facebooku obsah nechtějí mazat, ale jen snížit jeho viditelnost na hlavní zdi uživatelů o 80 %. Jak to chtějí udělat, se už nepochlubili. Bude to platit i pro příspěvky podporované placenou reklamou? Co když někdo z Ameriky zaplatí reklamu, aby u nás podporoval tvrzení, že se holokaust nestal? Je to pořád - jeho - svoboda slova? A jak to bude s živým vysíláním? Samé otázky.

Facebook se tváří jako svatoušek. Mark Zuckerberg na svém blogu píše, že se snaží propojovat svět, aby si byl bližší. S pýchou zmiňuje komunity pro nové rodiče nebo společenství lidi, kteří pomáhají středoškolákům dostat se na vysokou. Samozřejmě se nepochlubí komunitou okolo amerického dezinformačního webu InfoWars, který má na Facebooku přes 900 tisíc fanoušků. Lze se tam třeba dočíst, že studenti, kteří přežili střelbu ve škole v Parklandu, jsou jenom nastrčení herci, nebo že pizzerie ve Washingtonu byla centrálou pedofilní sítě (oblíbená konspirační teorie v čase prezidentských voleb 2016).

Nad tímhle si Facebook myje ruce. Měl by rozlišovat mezi názory a fakty. Názory můžeme mít různé, ale fakta sdílíme, platí pro všechny a neměl by si je nikdo veřejně vymýšlet nebo ohýbat.

Jirka Král: Školy chtěly, abych mluvil o sobě, bezpečnost na internetu jim byla ukradená.
42:27
Jirka Král: Školy chtěly, abych mluvil o sobě, bezpečnost na internetu jim byla ukradená. | Video:

Pokud někdo buď v cizím, nebo svém vlastním zájmu záměrně mate čtenáře, šíří nenávist a bludy, není řeč o svobodě projevu. To jsou účelové (zdravíme premiéra Babiše) dezinformace, které mimo jiné také podkopávají demokratické fungování států. Můžeme se podívat na americké volby a brexit. Nehledě na to, že algoritmy sociální sítě propojují hlavně lidi se stejnými názory a smýšlením. Tím vytvářejí sociální bubliny a přispívají k napětí ve společnosti.

Na konci dubna Facebook se vší pompou představil interní pravidla pro správu komunit uživatelů, ale o falešných zprávách tam není ani ň. Jde o pomůcku, kterou používá 7500 moderátorů obsahu při rozhodování, co smazat a co ne. Jestli je počet moderátorů dostatečný na bezmála 2,2 miliardy uživatelů sociální sítě, je na zvážení. Facebook se ohání základními principy svobody projevu, ale ve skutečnosti si myje ruce nad složitými otázkami a řešeními, které by měl vyřešit. Takhle se spíš zbavuje zodpovědnosti.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šestnáct lidí a dvě firmy čelí obžalobě kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy

Obžalobu na 16 lidí a dvě firmy podal v pátek olomoucký krajský státní zástupce kvůli daňovým únikům za 250 milionů korun. Uvedla to na svém webu Česká televize. V kauze figuruje opavská společnost FAU, která obchodovala s minerálními oleji a jako důsledek činnosti státních úřadů skončila v konkurzu. Případem se bude zabývat olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě.

"Dnešního dne byla podána obžaloba pro daňové úniky ve výši čtvrt miliardy korun. Obžalováno bylo 16 fyzických a dvě právnické osoby," uvedl Studený. Obžalovaní jsou jako organizovaná skupina. Upřesnil, že se obžaloba týká obchodů FAU s.r.o.

Trestní stíhání policie zahájila v roce 2018. Nynější obžalované tehdy obvinila z toho, že v roce 2013 uměle vytvořili řetězec firem, aby se vyhnuli zaplacení DPH z obchodu s pohonnými hmotami.

FAU je v konkurzu. Státní úřady na ni v roce 2016 vydaly zajišťovací příkazy za stovky milionů korun s odůvodněním, že se zapojila do karuselového podvodu. NSS ale v roce 2019 dospěl k závěru, že celníci neměli pro tak velký zákrok dost silný důvod. Společnost následně uspěla s několika žalobami proti rozhodnutí a postupům finanční správy a celníků.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy