Helena Zikmundová | Komentáře
3. 5. 2018 9:00

Ano, takzvaná tradiční rodina je v krizi. Není ale potřeba ji oplakávat

Obsese naplňováním typického rodinného mustru vede k tomu, že lidé přehlížejí, jestli se k sobě vůbec hodí nebo jestli si mají opravdu co říct.
Lepší možnosti seberealizace a "nové" rodinné modely opravdu vytvářejí tlak na zaužívané pojetí rodiny, nicméně žádná katastrofa se nekoná.
Lepší možnosti seberealizace a "nové" rodinné modely opravdu vytvářejí tlak na zaužívané pojetí rodiny, nicméně žádná katastrofa se nekoná. | Foto: Olesia Bilkei / Shutterstock.com

"Heteráci, jste v pořádku?" ptají se čím dál častěji sarkastické komentáře na sociálních sítích u článků o seznamování, manželství a rodičovství. Lesby, gayové, bisexuálové a lidi dalších takzvaně menšinových orientací se tak napůl v legraci pozastavují nad tím, jak neuvěřitelně patologické se zdají být mnohé heterosexuální vztahy. Nejde jenom o stále omílanou rozvodovost - muži a ženy tvořící heterosexuální cisgender páry leckdy budí dojem, jako by mezi nimi od začátku panovala nenávist, která se časem jenom dostává víc a víc na povrch.

Z průzkumů i jednotlivých příběhů vychází, že heterosexuální páry mají nejméně oboustranně uspokojivý sex, nezvládají mezi sebou komunikovat a domácí násilí nebo psychické týrání kolikrát berou jako něco, co patří k věci. Některé relativně lehčí případy partnerů v nesouladu se "jenom" postupem času navzájem vzdalují a končí rozvodem, nevěrou a rozvodem nebo speciálním majstrštykem mizerných otců - tajnou druhou rodinou. V těch horších případech pak dochází k tragédiím.

Ne že by se totéž nestávalo u jiných typů párů (snad až na ty utajené rodiny), ale děsivé je to, jak jsme podobné věci u heterosexuálních vztahů normalizovali. Bereme jako dané, že muži a ženy se prostě od přírody neshodnou, a skoro všechny naše vtipy na tohle téma se točí kolem manželství coby nekonečného utrpení. Tenhle stereotyp pak samozřejmě formuje naše chování i přístup k partnerským vztahům.

Spor mezi Venuší a Marsem?

Posměšnému tónu komentářů se těžko divit. LGBT lidem je "tradiční" rodina celý život předhazována jako důvod, proč jsou jejich rodiny podřadné a nezaslouží si rovnocenný status. Tradiční rodinu je údajně potřeba chránit, protože právě ona je nejlepším prostředím k plození a výchově dětí.

Jenomže realita je jiná: dnešní model tradiční rodiny je ve skutečnosti docela nový a to, co na něm tradiční je, si většinou nezaslouží přežít. Například pojetí ženy jako pečovatelky je historicky provázané s tím, že ženy mívají ve společnosti nižší postavení než muži a role živitelek nebo vůdkyň jim údajně není "vrozená".

Celá chiméra tradičního manželství je závislá na naší neochotě přijmout skutečnost a vzdát se jednoduchého binárního myšlení. Sveřepě rozlišujeme jen dvě pohlaví, která určujeme podle anatomie, a jenom dvě sexuální orientace (z nichž tu druhou stejně většinu času ignorujeme a máme k ní nedůvěru). Ženy a muže potom vnímáme jako životní formy ze dvou různých planet. Vždycky mezi nimi bude spor, protože se přece navzájem fundamentálně liší. Ženy víc dají na instinkt, muži jsou zase racionální, ostatně stačí se zeptat expertů, kteří to samozřejmě vidí objektivně a vůbec do svých analýz nepromítají vlastní předsudky.

V takové situaci nakonec prohrávají všichni - snad jen právě s výjimkou různých vztahových lektorů nebo mediálně známých sexuologů, kteří si u nás postavili kariéru na tom, že "souboj pohlaví" prezentují jako přírodní nevyhnutelnost.

Konkrétně z vize manželství jako výrobny dětí pak vycházejí i nářky o takzvané "sendvičové generaci", která plození odkládá tak dlouho, až má simultánně na krku potomstvo i své stárnoucí rodiče. Nestačí, že polovina z nás je údajně z Marsu a druhá z Venuše. Teď navíc musíme plánovat hluboce osobní a zásadní životní rozhodnutí tak, abychom na sebe mohli vzít zodpovědnost za tři generace najednou.

Suma sumárum, byl by zázrak, kdyby se tradiční rodina nehroutila. Narativ o věčné válce pohlaví spolu s očekáváním, které lidem nařizuje dodávat společnosti nová mláďata, je prostě smrtící kombinace.

Pohroma se nekoná

Krize takzvaně tradičního rodinného modelu je ale ve skutečnosti dobrá zpráva. Neznamená konec heterosexuálních vztahů - naopak je to možnost ozdravit všechny partnerské vztahy i celé pojetí rodiny tím, že rozšíříme jejich příliš úzké definice a budeme se držet toho, co skutečně prospívá všem zúčastněným. LGBT rodiče například zvládají výchovu dětí přinejmenším stejně úspěšně jako heterosexuální páry a jejich soužití není tolik zatíženo pověrami o jinak nastaveném mozku. Navíc si častěji navzájem sednou i svým přesvědčením, protože není dvakrát udržitelné mít konzervativní náhled na svět, pokud vás konzervativní náhled na svět vidí jako druhořadého člověka.

Naopak obsese naplňováním typického rodinného mustru vede k tomu, že lidé přehlížejí, jestli se k sobě vůbec hodí nebo jestli si mají opravdu co říct. "Taky chci do pěti let barák a miminko" kupodivu není dobrý způsob, jak si vybírat partnera, se kterým chcete vydržet déle než pět let.

Lepší možnosti seberealizace a "nové" rodinné modely opravdu vytvářejí tlak na zaužívané pojetí rodiny, nicméně žádná katastrofa se nekoná. Výsledkem jsou spíš pozitivní věci jako otcové na rodičovské dovolené v aktuální sérii pořadu ČT Čtyři v tom. I kdyby ale nastupující typy rodin početně překonaly ten starší, v čem je přesně problém? Rodina složená z muže, ženy a dětí je u nás jednoznačně zvýhodňována zákonem i všeobecným přijetím ve společnosti, a přesto se nedá říct, že by produkovala šťastnější děti nebo rodiče. Tak proč ji za každou cenu protlačovat?

Když systém přestane vyhovovat lidem, je na čase jej upravit. A odpůrci negativních moderních trendů nechť svůj hněv klidně obrátí směrem k Tinderu, který nám zatím dělá ze seznamování výlet do supáče.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy