Martin Hála Martin Hála | Komentáře
25. 10. 2018 15:15

Tekuté žiletky na Hradě. Čínská pálenka prý zvýší objem kulturní výměny

Likér Wu-liang-jie se stal oficiálním partnerem Čínského investičního fóra a výhradním dodavatelem tvrdého alkoholu.
Paj-ťiou, to je jinačí medicína.
Paj-ťiou, to je jinačí medicína. | Foto: ČTK

Tak jsme se nakonec nedočkali dlouho očekávaného průlomu v oblasti čínských investic ani minulý týden na Čínském investičním fóru v Praze. Namísto obvyklého sáhodlouhého výčtu investičních projektů, které se nikdy neuskuteční, došlo tentokrát pouze na spolupráci v oblasti zemědělství - konkrétně na zkušenosti ze společného sázení jabloní, jemuž se v zahrádkářské kolonii v Lánech věnuje ve chvílích zaslouženého odpočinku český prezident se svým přítelem, prezidentem čínským.

Přesto slavilo Fórum jeden nepopiratelný úspěch. Jak informuje agentura Nová Čína v obsáhlém článku ze 17. října, debutoval zde nový partner, čínský výrobce tradiční pálenky Wu-liang-jie. Ten s sebou přivezl bohaté vzorky, čímž se, jak píše agentura Sin-chua doslova, "zvýšil objem kulturní výměny mezi Čínou a Českou republikou." Článek dále připomíná, že likér Wu-liang-jie je zapsaný na čínském seznamu nehmotného kulturního dědictví, a v zemích skupiny 16+1 se již prodává v Bulharsku, Černé hoře a Srbsku.

Likér Wu-liang-jie se stal oficiálním partnerem Čínského investičního fóra a výhradním dodavatelem tvrdého alkoholu. Vzhledem k tomu, že na zasedání Fóra nebyli připuštěni čeští novináři, není jasné, jak se to odrazilo přímo na jednáních. Wu-liang-jie patří do kategorie silných likérů zvaných paj-ťiou, a ty mají kromě vysokého stupně alkoholu také pro Evropany přeci jen dost nezvyklou chuť. Mezi cizinci v Číně jsou známé jako "tekuté žiletky", což poměrně přesně vystihuje jejich chuť i účinek na lidský organismus. Podle ústní tradice se o nejznámějším a nejdražším z kategorie paj-ťiou, likéru Mao-tchaj, vyjádřil loni nelichotivě během recepce se šanghajským primátorem se svou příslovečnou razancí i prezident Zeman.

Jeho mladý přítel, generální tajemník ÚV KS Číny Si Ťin-pching, má naopak s likéry paj-ťiou velké plány. Věří, že se státní podporou by se mohly stát vyhledávaným vývozním artiklem srovnatelným například se skotskou whisky. V čínské provincii S’-čchuan byla dokonce letos otevřena Univerzita paj-ťiou, jež má šíření tradičních likérů napomáhat vědeckou metodou. Jedním z jejích sponzorů je právě výrobce Wu-liang-jie.

V nedávné reportáži z Univerzity paj-ťiou cituje deník Washington Post místní badatele, kteří jsou přesvědčeni, že jejich likéry mají nejen blahodárný účinek na lidské zdraví, ale podporují také světový mír. - Obojí samozřejmě pouze v případě, že člověk jejich konzumaci přežije. Prvotní zkušenost může být, jak už předesláno, krušná.

Snaha o šíření likérů paj-ťiou do světa připomíná tak trochu jiný Si Ťin-pchingův projekt, export tradiční čínské medicíny. Vůči tomuto projektu byla Česká republika až donedávna mimořádně vstřícná. Zdá se, že i šíření likérů paj-ťiou u nás našlo přes počáteční výhrady českého prezidenta politickou podporu. Zařazení Wu-liang-jie jako oficiálního partnera Čínského investičního fóra na Pražském hradě, kde dosud kralovala spíše becherovka a slivovice, je toho nejlepším dokladem.

Inu, jak se říká, láska možná prochází žaludkem, ale pravá, nefalšovaná družba národů prochází spíše játry a ledvinami.

 

Právě se děje

Další zprávy