Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 1. 2019 12:35

Terorista Balda dostal čtyři roky. Zeman, Okamura, Piťha a další štvou lid dál

Terorista a jeho prokázané činy (přiznal se k nim) se stávají vážnou výzvou pro policii, aby nepodceňovala výhrůžky bující na internetu a šla po nich.
Jaromír Balda (71) na chodbě před soudem.
Jaromír Balda (71) na chodbě před soudem. | Foto: Tomáš Cetkovský

Padl rozsudek nad českým teroristou: Jaromír Balda, který způsobil nehody dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku, dostal čtyři roky vězení. Je opravdu paradoxní, že po všem tom mnohaletém strašení džihádem nakonec teror přichází doslova z druhé strany, od jednasemdesátiletého stoupence národ strašících okamurovců. Nacionalisté jsou u nás nebezpečnější než džihádisté.

Čtyři roky natvrdo pro člověka, který úmyslně způsobil nehodu dvou osobních vlaků a chtěl to hodit na muslimy. Je to málo? (Těžko bude někdo tvrdit, že Balda vyfasoval příliš vysoký trest, to opravdu nelze.) Ano, za teror je to málo, logicky by měl vyfasovat víc.

Soud českému teroristovi nařídil také ambulantní psychiatrické léčení. (Nebude zavřený v nemocnici.) Podle znalců Balda netrpí ani netrpěl duševní poruchou ve smyslu psychózy, trpí však "organickou poruchou osobnosti" (úbytek sociální soudnosti, ztráta sebekontroly, sebeovládání, někdy nezvladatelné agresivní chování…). To má zřejmě sloužit jako jakési vysvětlení až podivně nízkého trestu. Dodejme, že rozsudek není pravomocný.

Mnoho už o Jaromíru Baldovi bylo napsáno, za nejpodstatnější však považuji to, co vypíchl kupříkladu komentátor novinek.cz Alexandr Mitrofanov, totiž že bez trestu unikají všichni ti, kteří Baldu a mnohé další lidi rozeštvávají či navádějí. Oni sice nekácejí stromy na koleje, ale vytvářejí atmosféru, jež k násilí, jak vidíme, přímo vede.

Soud přehrál telefonát s okresní koordinátorkou SPD Blankou Vaňkovou, ve kterém Balda popisoval, jak "půjde po (migrantech) jako po krysách, jako se jde po škodný v lese", ženám v burkách pak chtěl pod nohy házet Molotovovy koktejly. Co se tedy stane s paní Vaňkovou? Jak je možné, že ona Baldovi v činech nezabránila? Proč ho nenahlásila policii?

Vážná výzva pro policii

Nejde zdaleka jen o SPD, co jiného než děšení lidí jsou zátarasy proti teroristům okolo Pražského hradu? I tato "obrana prezidenta" je de facto rafinované štvaní lidí proti migrantům, muslimům atd. (O mnoha jeho štvavých výrocích ani nemluvě.) Stejně jako ono absurdní (šílené) kázání monsignora Piťhy v chrámu svatého Víta o Istanbulské úmluvě. Neměli by se za Baldu zodpovídat (a kát) i lidé jako Zeman, Piťha, Okamura a mnozí další? Nehnalo k činu i Babišovo volání "ani migranta"? Nepochybně - nepřímo - ano.

Řeči politiků (i kněží) jsou činy, hýbají společností, měli by si to uvědomovat, má jim to být denně připomínáno. Balda by teď mohl všem těm výše jmenovaným, ale taky všem šiřitelům děsících mailů a všelijakých fake news o tom, jak "už jsou tady" a "převálcují nás" a "znásilní naše ženy" poděkovat.

Terorista a jeho prokázané činy (přiznal se k nim) se stávají vážnou výzvou pro policii, aby nepodceňovala výhrůžky bující na internetu a šla po nich. Nemusí být vázané pouze na muslimy, dneska se vyhrožuje ve velkém a kdekomu, stačí mít jiný názor, postoj či se dotknout "velikánů".

Psal jsem článek o firmě Huawei a reakci českého prezidenta (Zeman je velvyslanec Číny v Česku č. 2. Rozvrací republiku, zrazuje nás). Na Facebooku ho sdílel také komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. V debatě pod textem jistý Petr Galapetr píše (zjevně na mou adresu) "Sejmout!". Poslanec Ondráček, mimochodem bývalý policista, jak všichni víme, to tam v klidu nechá viset. Výzva sejmout! u zvoleného zástupce lidu normálně projde, možná s ní souhlasí.

Terorista Balda dostal nízký trest. Naváděči potrestáni nebyli a nebudou. Ale my teď můžeme vidět, kam to navádění, štvaní, kam ta šířená nenávist nakonec vedou, že to není žádné nevinné jednání, jen "politika", jen "populismus", ale opravdová, riskantní destrukce společnosti.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 27 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy