Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
7. 11. 2017 11:20

Topolánek připravil Nejedlému s Mynářem předčasné Vánoce

Nebylo by divu, kdyby proevropští voliči v případném souboji Zeman–Topolánek raději pragmaticky umožnili současnému prezidentovi, aby ve své misi ještě nějakou dobu pokračoval.
"Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu."
"Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu." | Foto: Libor Fojtík

Ať už stojí za prezidentskou kandidaturou Mirka Topolánka kdokoliv, jedno je jisté - Martin Nejedlý s Vratislavem Mynářem se letos mohou přestat těšit na Vánoce. Krásnější dárek pod stromeček nedostanou.

Jakkoliv je Miloš Zeman přirozeným favoritem nadcházejícího prezidentského klání, jedna voličská skupina se z jeho pohledu musela zdát navždy nedostupná. Příznivci prozápadního směřování České republiky.

Dokázali byste si před týdnem představit strategii, která by proevropské voliče a voličky mohla přesvědčit, aby dali hlas stávající hlavě státu? Pokud ne, měli jste (stejně jako já) příliš malou představivost.

Ta strategie totiž existuje a je geniálně prostá - stačí zařídit, aby druhé kolo prezidentské volby bylo soubojem antievropského kandidáta na konci sil s antievropským kandidátem na vrcholu sil.

Představte si, že jste boxer, kterého čeká klíčové utkání proti jednomu ze dvou možných soupeřů. Jeden z nich je relativně mladý a jeho rány bolí, u druhého naopak je pravděpodobné, že bude muset kvůli zdravotním komplikacím hodit ručník do ringu. Koho z nich si budete přát?

Pokud přinese druhé kolo souboj Miloše Zemana s Mirkem Topolánkem, budou proevropští voliči stát před podobným dilematem. Na rozdíl od sportovců ale budou moci ovlivnit, kdo s nimi bude o směřování Česka bojovat počínaje březnem 2018, kdy začne pětileté funkční období příštího prezidenta.

Mirek Topolánek rozdal v uplynulých měsících v rámci palebné přípravy na oznámení kandidatury několik rozhovorů. Útoky na Evropskou unii a její klíčové politiky v nich nelze přehlédnout - zjevně byly jedním z hlavních sdělení. Pokud si toho dosud málokdo všiml, pak zřejmě proto, že moudrům polozapomenutého expolitika nikdo moc nevěnoval pozornost.

Například letos v srpnu v rozhovoru pro server Info.cz (patří podnikateli v energetice Danielu Křetínskému, který Topolánka po jeho odchodu z politiky zaměstnal) mluví bývalý premiér o odchodu z EU (nebo její "dramatické rekonstrukci") jako o jedné z podmínek pro návrat k tradiční, pravolevé politice.

rozhovoru pro server Echo24.cz zase opakuje nejoblíbenější mantru všech odpůrců unie, podle níž "Německo způsobilo obtížně řešitelnou situaci celé Evropské unii" (tím, že kancléřka Merkelová souhlasila s přejezdem uprchlíků v patové situaci na budapešťském nádraží do Německa). Česko mělo prý Německo okamžitě žalovat u Evropského soudního dvora. (Topolánek nevysvětluje, proč zrovna Česko, kterého se německé rozhodnutí nijak nedotklo. Teoreticky mohlo podat žalobu Maďarsko a domáhat se, aby mu Merkelová "ukradené" migranty dovezla zpět, ale Viktor Orbán nevypadal, že by mu chyběli.) Odchod z EU Topolánek zmiňuje také - pokud nebude schopná bránit schengenskou hranici.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Stačí citovat pár dalších pasáží z téhož rozhovoru (namátkou: "Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu", nebo: "Poslední projev Emmanuela Macrona byl šílený"), abychom si doplnili obrázek, co od případného prezidentství Mirka Topolánka čekat.

Vlastně je záhadou, proč ho podpořil Miroslav Kalousek, a naopak se proti němu vymezil třeba takový Václav Klaus mladší.

Václav Klaus na Hradě vrátil Česko z kót dobytých Václavem Havlem o hezký kus zpět k postkomunistickému marasmu. Jeho destrukční potenciál byl ale v době, kdy panovala jasná shoda o prozápadní orientaci země, značně omezený.

Miloš Zeman už byl úplně jiná káva. Obklopil se lidmi s přímými vazbami na Kreml a postavil se do čela snah odpoutat Česko od západních spojenců tak nápadně, že "českého Donalda Trumpa" odmítl přijmout i jeho velký zaoceánský vzor. Jeho handicapem nebylo ani tak stáří a zhoršující se zdraví, jako spíš sprosťáctví a nutkání urážet všechny kolem, což z něj nakonec udělalo osobnost těžko snesitelnou i pro ty, kdo s ním věcně souhlasí.

Mirek Topolánek zatím naznačuje leccos, ale rozhodně ne to, že by chtěl otočit kormidlo hradní politiky směrem k jasnému přihlášení se k Evropské unii coby projektu, jehož funkčnost je nejbytostnějším zájmem České republiky.

Proto by nebylo divu, kdyby proevropští voliči v případném souboji Zeman-Topolánek raději pragmaticky umožnili současnému prezidentovi, aby ve své misi ještě nějakou dobu pokračoval.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy