Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
7. 11. 2017 11:20

Topolánek připravil Nejedlému s Mynářem předčasné Vánoce

Nebylo by divu, kdyby proevropští voliči v případném souboji Zeman–Topolánek raději pragmaticky umožnili současnému prezidentovi, aby ve své misi ještě nějakou dobu pokračoval.
"Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu."
"Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu." | Foto: Libor Fojtík

Ať už stojí za prezidentskou kandidaturou Mirka Topolánka kdokoliv, jedno je jisté - Martin Nejedlý s Vratislavem Mynářem se letos mohou přestat těšit na Vánoce. Krásnější dárek pod stromeček nedostanou.

Jakkoliv je Miloš Zeman přirozeným favoritem nadcházejícího prezidentského klání, jedna voličská skupina se z jeho pohledu musela zdát navždy nedostupná. Příznivci prozápadního směřování České republiky.

Dokázali byste si před týdnem představit strategii, která by proevropské voliče a voličky mohla přesvědčit, aby dali hlas stávající hlavě státu? Pokud ne, měli jste (stejně jako já) příliš malou představivost.

Ta strategie totiž existuje a je geniálně prostá - stačí zařídit, aby druhé kolo prezidentské volby bylo soubojem antievropského kandidáta na konci sil s antievropským kandidátem na vrcholu sil.

Představte si, že jste boxer, kterého čeká klíčové utkání proti jednomu ze dvou možných soupeřů. Jeden z nich je relativně mladý a jeho rány bolí, u druhého naopak je pravděpodobné, že bude muset kvůli zdravotním komplikacím hodit ručník do ringu. Koho z nich si budete přát?

Pokud přinese druhé kolo souboj Miloše Zemana s Mirkem Topolánkem, budou proevropští voliči stát před podobným dilematem. Na rozdíl od sportovců ale budou moci ovlivnit, kdo s nimi bude o směřování Česka bojovat počínaje březnem 2018, kdy začne pětileté funkční období příštího prezidenta.

Mirek Topolánek rozdal v uplynulých měsících v rámci palebné přípravy na oznámení kandidatury několik rozhovorů. Útoky na Evropskou unii a její klíčové politiky v nich nelze přehlédnout - zjevně byly jedním z hlavních sdělení. Pokud si toho dosud málokdo všiml, pak zřejmě proto, že moudrům polozapomenutého expolitika nikdo moc nevěnoval pozornost.

Například letos v srpnu v rozhovoru pro server Info.cz (patří podnikateli v energetice Danielu Křetínskému, který Topolánka po jeho odchodu z politiky zaměstnal) mluví bývalý premiér o odchodu z EU (nebo její "dramatické rekonstrukci") jako o jedné z podmínek pro návrat k tradiční, pravolevé politice.

rozhovoru pro server Echo24.cz zase opakuje nejoblíbenější mantru všech odpůrců unie, podle níž "Německo způsobilo obtížně řešitelnou situaci celé Evropské unii" (tím, že kancléřka Merkelová souhlasila s přejezdem uprchlíků v patové situaci na budapešťském nádraží do Německa). Česko mělo prý Německo okamžitě žalovat u Evropského soudního dvora. (Topolánek nevysvětluje, proč zrovna Česko, kterého se německé rozhodnutí nijak nedotklo. Teoreticky mohlo podat žalobu Maďarsko a domáhat se, aby mu Merkelová "ukradené" migranty dovezla zpět, ale Viktor Orbán nevypadal, že by mu chyběli.) Odchod z EU Topolánek zmiňuje také - pokud nebude schopná bránit schengenskou hranici.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Stačí citovat pár dalších pasáží z téhož rozhovoru (namátkou: "Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu", nebo: "Poslední projev Emmanuela Macrona byl šílený"), abychom si doplnili obrázek, co od případného prezidentství Mirka Topolánka čekat.

Vlastně je záhadou, proč ho podpořil Miroslav Kalousek, a naopak se proti němu vymezil třeba takový Václav Klaus mladší.

Václav Klaus na Hradě vrátil Česko z kót dobytých Václavem Havlem o hezký kus zpět k postkomunistickému marasmu. Jeho destrukční potenciál byl ale v době, kdy panovala jasná shoda o prozápadní orientaci země, značně omezený.

Miloš Zeman už byl úplně jiná káva. Obklopil se lidmi s přímými vazbami na Kreml a postavil se do čela snah odpoutat Česko od západních spojenců tak nápadně, že "českého Donalda Trumpa" odmítl přijmout i jeho velký zaoceánský vzor. Jeho handicapem nebylo ani tak stáří a zhoršující se zdraví, jako spíš sprosťáctví a nutkání urážet všechny kolem, což z něj nakonec udělalo osobnost těžko snesitelnou i pro ty, kdo s ním věcně souhlasí.

Mirek Topolánek zatím naznačuje leccos, ale rozhodně ne to, že by chtěl otočit kormidlo hradní politiky směrem k jasnému přihlášení se k Evropské unii coby projektu, jehož funkčnost je nejbytostnějším zájmem České republiky.

Proto by nebylo divu, kdyby proevropští voliči v případném souboji Zeman-Topolánek raději pragmaticky umožnili současnému prezidentovi, aby ve své misi ještě nějakou dobu pokračoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy