Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
7. 11. 2017 11:20

Topolánek připravil Nejedlému s Mynářem předčasné Vánoce

Nebylo by divu, kdyby proevropští voliči v případném souboji Zeman–Topolánek raději pragmaticky umožnili současnému prezidentovi, aby ve své misi ještě nějakou dobu pokračoval.
"Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu."
"Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu." | Foto: Libor Fojtík

Ať už stojí za prezidentskou kandidaturou Mirka Topolánka kdokoliv, jedno je jisté - Martin Nejedlý s Vratislavem Mynářem se letos mohou přestat těšit na Vánoce. Krásnější dárek pod stromeček nedostanou.

Jakkoliv je Miloš Zeman přirozeným favoritem nadcházejícího prezidentského klání, jedna voličská skupina se z jeho pohledu musela zdát navždy nedostupná. Příznivci prozápadního směřování České republiky.

Dokázali byste si před týdnem představit strategii, která by proevropské voliče a voličky mohla přesvědčit, aby dali hlas stávající hlavě státu? Pokud ne, měli jste (stejně jako já) příliš malou představivost.

Ta strategie totiž existuje a je geniálně prostá - stačí zařídit, aby druhé kolo prezidentské volby bylo soubojem antievropského kandidáta na konci sil s antievropským kandidátem na vrcholu sil.

Představte si, že jste boxer, kterého čeká klíčové utkání proti jednomu ze dvou možných soupeřů. Jeden z nich je relativně mladý a jeho rány bolí, u druhého naopak je pravděpodobné, že bude muset kvůli zdravotním komplikacím hodit ručník do ringu. Koho z nich si budete přát?

Pokud přinese druhé kolo souboj Miloše Zemana s Mirkem Topolánkem, budou proevropští voliči stát před podobným dilematem. Na rozdíl od sportovců ale budou moci ovlivnit, kdo s nimi bude o směřování Česka bojovat počínaje březnem 2018, kdy začne pětileté funkční období příštího prezidenta.

Mirek Topolánek rozdal v uplynulých měsících v rámci palebné přípravy na oznámení kandidatury několik rozhovorů. Útoky na Evropskou unii a její klíčové politiky v nich nelze přehlédnout - zjevně byly jedním z hlavních sdělení. Pokud si toho dosud málokdo všiml, pak zřejmě proto, že moudrům polozapomenutého expolitika nikdo moc nevěnoval pozornost.

Například letos v srpnu v rozhovoru pro server Info.cz (patří podnikateli v energetice Danielu Křetínskému, který Topolánka po jeho odchodu z politiky zaměstnal) mluví bývalý premiér o odchodu z EU (nebo její "dramatické rekonstrukci") jako o jedné z podmínek pro návrat k tradiční, pravolevé politice.

rozhovoru pro server Echo24.cz zase opakuje nejoblíbenější mantru všech odpůrců unie, podle níž "Německo způsobilo obtížně řešitelnou situaci celé Evropské unii" (tím, že kancléřka Merkelová souhlasila s přejezdem uprchlíků v patové situaci na budapešťském nádraží do Německa). Česko mělo prý Německo okamžitě žalovat u Evropského soudního dvora. (Topolánek nevysvětluje, proč zrovna Česko, kterého se německé rozhodnutí nijak nedotklo. Teoreticky mohlo podat žalobu Maďarsko a domáhat se, aby mu Merkelová "ukradené" migranty dovezla zpět, ale Viktor Orbán nevypadal, že by mu chyběli.) Odchod z EU Topolánek zmiňuje také - pokud nebude schopná bránit schengenskou hranici.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.

Stačí citovat pár dalších pasáží z téhož rozhovoru (namátkou: "Dnešní bruselský establishment řízený dvojicí Macron-Merkelová nám vnucuje nové ideologie genderu, klimatického alarmismu a multikulturalismu", nebo: "Poslední projev Emmanuela Macrona byl šílený"), abychom si doplnili obrázek, co od případného prezidentství Mirka Topolánka čekat.

Vlastně je záhadou, proč ho podpořil Miroslav Kalousek, a naopak se proti němu vymezil třeba takový Václav Klaus mladší.

Václav Klaus na Hradě vrátil Česko z kót dobytých Václavem Havlem o hezký kus zpět k postkomunistickému marasmu. Jeho destrukční potenciál byl ale v době, kdy panovala jasná shoda o prozápadní orientaci země, značně omezený.

Miloš Zeman už byl úplně jiná káva. Obklopil se lidmi s přímými vazbami na Kreml a postavil se do čela snah odpoutat Česko od západních spojenců tak nápadně, že "českého Donalda Trumpa" odmítl přijmout i jeho velký zaoceánský vzor. Jeho handicapem nebylo ani tak stáří a zhoršující se zdraví, jako spíš sprosťáctví a nutkání urážet všechny kolem, což z něj nakonec udělalo osobnost těžko snesitelnou i pro ty, kdo s ním věcně souhlasí.

Mirek Topolánek zatím naznačuje leccos, ale rozhodně ne to, že by chtěl otočit kormidlo hradní politiky směrem k jasnému přihlášení se k Evropské unii coby projektu, jehož funkčnost je nejbytostnějším zájmem České republiky.

Proto by nebylo divu, kdyby proevropští voliči v případném souboji Zeman-Topolánek raději pragmaticky umožnili současnému prezidentovi, aby ve své misi ještě nějakou dobu pokračoval.

 

Právě se děje

Další zprávy