Zdeněk Mihalco | Komentáře
4. 3. 2010 15:00

Topolánek vs. Sobotka: Je hrozba stávkou oprávněná?

Bendl, Pehe, Sobotka, Topolánek a Tomský blogují o hrozbě stávky v dopravě
Foto: Aktuálně.cz

"Je normální hrozit stávkou kvůli něčemu, co není správné a spravedlivé?" ptá se v úvodu svého blogu na Aktuálně.cz expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek. K tématu současné hrozby stávky v dopravě publikovalo text ve svých blozích na Aktuálně.cz také několik dalších politiků a politických komentátorů a rozpoutali tím debaty čtenářů, zda je hrozba stávky oprávněná.

Topolánek patří k tvrdým kritikům snahy dopravních odborů, které stávkou chtěly protestovat proti vyššímu zdanění takzvaných benefitů, tedy zaměstnaneckých výhod.

Více o hrozbě stávky: Odborářům vyvstal další problém. Narazí v Senátu

"Pomíjím, že osobně považuji stávku za nezákonnou a benefity za nemravné. Pomíjím, že vláda, která problém způsobila, ho ještě eskalovala tím, že před volbami ustoupila odborům a vyhlásila stav legislativní nouze. Jako by se zachování stavovských privilegií rovnalo nápravě živelní pohromy," píše bývalý premiér a pokračuje: "Ale co pominout nemohu, jsou důsledky kapitulace. Má stát ustoupit odborářům, kteří nechtějí, aby zaměstnavatelé řádně danili jejich benefity? Co pak řekne všem, kteří si v době krize musí utáhnout opasky?"

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Mirka Topolánka: Stávka má prý bolet. Ale proč vlastně?

Snahu odborů naopak podporují sociální demokraté. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka k tomu ve svém blogu na Aktuálně.cz napsal, že ODS podle jeho názoru i přes slova Mirka Topolánka o stávku stála: "Proč ODS o stávku tolik usilovala? Musí nyní hodně riskovat. Její voličský elektorát slábne, ODS potřebuje zvýšit napětí ve společnosti, aby zabránila odchodu dalších voličů k méně konfliktním malým stranám," napsal Sobotka.

"ČSSD se zachovala principiálně. Odmítla snížení reálných mezd, které zaměstnancům hrozilo. Zvyšovat napětí a narušit sociální smír uprostřed hospodářské krize by byla vážná chyba," tvrdí exministr financí.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Bohuslava Sobotky: Tak nakonec se ODS stávka nepovedla

K tématu rizika stávky v dopravě se ve svém blogu vyjádřil také bývalý ministr dopravy a místopředseda ODS Petr Bendl.

"Když pan Pomajbík v neděli obhajoval naprosto nesmyslnou stávku za zachování něčeho, co zaměstnancům nikdo nebere, oháněl se tím, že mu jde o zájmy 4 milionů pracujících v této zemi. Už se ale nenamáhal vysvětlit, proč v tom případě chtěli stávkovat zrovna odboráři v dopravě. Proto se nemůže divit, že si to velká část veřejnosti přeložila jinak. Totiž že o nic jiného, než o ty režijní jízdenky nejde," napsal.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Petra Bendla: Tak se nakonec nestávkuje, ale bát se máme dál

Podle politického komentátora Jiřího Pehe je dění okolo hrozby stávky ukázkou bídného stavu politické kultury v Česku a neschopnosti různých skupin obyvatel spolu mluvit.

"V pokleslé politické kultuře se obvykle špatně nebo demagogicky komunikuje, takže není překvapením, že mnoho občanů dost dobře nechápalo, oč v ohlášené stávce vlastně šlo, protože ani odbory, ani vláda, ani politické strany se nebyly schopny sjednotit na společné interpretaci celé záležitosti," napsal Jiří Pehe, podle kterého se Česko možná neřítí do hospodářského bankrotu, zato demokratický systém země by při současné pokračující krizi vládnutí a naprostém nedostatku politického i společenského konsensu na čemkoliv mohl na hraně bankrotu brzy balancovat. 

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Jiřího Pehe: Hrozba stávky odhalila slabiny české demokracie

Obecně o významu stávek v současnosti publikoval ve svém blogu na Aktuálně.cz svůj komentář politolog Alexander Tomský. K současné hrozbě stávky napsal: "Zbytečný a hloupý konflikt bude nepochybně zažehnán. Trik státních účtařů, jak nepřímo alespoň o trochu snížit platy ve státní dotované dopravě zdaněním tzv. benefitů, nevyšel. Byl také neuvěřitelně malicherný."

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Alexandra Tomského: Státní stávky


 

Právě se děje

Další zprávy