Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
16. 8. 2017 13:00

Trump probudil běsy a potěšil Ku-klux-klan. „Bílá nadvláda“ si mne ruce

Republikánům i demokratům v USA nezbývá nic jiného než se Trumpa zbavit, pro svobodný systém je neúnosný, nedá se pacifikovat.
Za svoje třetí vyjádření k rasistickým nepokojům ve Virginii si Trump vysloužil pochvalu bývalého Velkého čaroděje Ku-klux-klanu...
Za svoje třetí vyjádření k rasistickým nepokojům ve Virginii si Trump vysloužil pochvalu bývalého Velkého čaroděje Ku-klux-klanu... | Foto: Reuters

Americký prezident jako zastánce rasistů a neonacistů? Šokující představa. A přece Donald Trump nedokáže ubrzdit, zakrýt své porozumění pro tak odporné americké organizace jako Ku-klux-klan, National Policy Institute (propagátor "bělošské nadřazenosti" a antisemitismu), League of the South (fundamentálně křesťanská organizace, jež chce odtrhnout jižní státy od USA, odmítá rovnost), Daily Stormer (antisemitský web pojmenovaný podle nacistického týdeníku Der Stürmer).

Tyto čtyři skupiny organizovaly neonacistickou, rasistickou demonstraci "Unite the Right" (Sjednoťme pravici) v americkém městě Charlottesville ve Virginii 11. a 12. srpna. Běloši tam protestovali proti záměru odstranit sochu generála Roberta Leea (za války Severu proti Jihu velel armádě Konfederace, jež bojovala za zachování otroctví). Střetli se s nimi odpůrci neonacismu a rasismu. Jeden z nácků pak vjel autem do skupiny antirasistů, zabil dvaatřicetiletou ženu a devatenáct lidí zranil. Terorista.

Prezident USA Trump na nepokoje reagoval třikrát. Poprvé nácky a rasisty výslovně neodsoudil, mluvil o odpovědnosti "mnoha stran". Za to byl ostře kritizován médii i politiky včetně republikánů, tým jeho poradců opustil šéf farmaceutické společnosti Merck.

Tlaku na chvíli podlehl a zkusil se k událostem v Charlottesville vyslovit znovu. Druhý pokus vypadal rozumněji. Trump z Bílého domu vzkázal: "Rasismus je zlo a ti, kteří jeho jménem způsobují násilí, jsou zločinci, stejně jako Ku-klux-klan, neonacisté, zastánci bělošské nadvlády a další nenávistné skupiny, které odporují všemu, co je nám Američanům drahé." Něco takového by člověk od prvního muže USA čekal.

Neodpustitelná zrada soukmenovců

Následovala kritika od bílých extremistů. Neonacistický web Occidental Dissent napsal, že "prezident bělochy opustil", a pokračoval: "Čeho se Donald Trump dopustil, je neodpustitelná zrada jeho stoupenců." Server Daily Stormer popsal druhý pokus Trumpa jako "dětinský nesmysl".

Exšéf (bývalý Velký čaroděj, Imperial Wizard) Ku-klux-klanu David Duke řekl: "Prezidente Trumpe, nemyslete si proboha, že takové věci musíte říkat. Neprospívá vám to. Problém je v tom, že jste v obklíčení. Znáte ty lidi. Baží po vašem skalpu, chtějí vás ukřižovat." Připomeňme, Ku-klux-klan Trumpa podpořil v prezidentské kampani.

Následovalo třetí vyjádření, ve kterém se prezident Trump zjevně vrátil ke svému pravému já. Na setkání s novináři v New Yorku znovu prohlásil, že vinu na víkendových násilnostech v Charlottesville nesou obě strany, v obou táborech jsou podle něj "dobří i špatní lidé".

To je klasická cesta, jak věci relativizovat. Rasisté demonstrují, nosí nacistické symboly a hlásají nadvládu bílé rasy, jeden z vyznavačů Adolfa Hitlera najede autem do lidí, ale "vinu nesou obě strany"? Nesmysl. Trump tím výrokem popřel podstatu moderních dějin USA, jejich pomoc Evropě v boji proti nacismu. Dovedete si představit, že by někdo před koncentrákem řekl, že vinu nesou obě strany? Úchylné.

Jiná analogie. Představme si, že by do demonstrace ve Virginii najel autem islamistický terorista (použití vozu jako zbraně je zavedená džihádistická metoda). Bylo by to naprosto to samé, co udělal nácek v Charlottesville, ale reakce Trumpa by byla o milion procent jiná. Ani ve snu by ho nenapadlo mluvit o vině na obou stranách. Zaútočil by zřejmě nejen na teroristy, ale i na muslimy, přistěhovalce…

Morálně jiné světy

Jakmile relativizuje odporný útok v Charlottesville, jasně podporuje rasisty a neonacisty. Však na třetí prohlášení ihned reagoval Ku-klux-klan. David Duke napsal na Twitter: "Děkuji, prezidente Trumpe, za vaši čestnost a odvahu říci pravdu."

Duke, kandidát věd v oboru politologie na soukromé ukrajinské Mezioblastní akademii personálního managementu, největší soukromé vysoké škole na Ukrajině, která je považována za hlavní zdroj antisemitské propagandy na Ukrajině, dobře ví, co je relativizace a jak s ní pracovat.

Republikán Mitt Romney vinu na obou stranách jasně odmítá: "Ne, to není stejné. Jedna strana je rasistická, fanatická, nacistická. Ta druhá je proti rasismu a fanatismu. To jsou morálně jiné světy," tweetoval. Podobně uvažuje známý senátor John McCain: "Rasisté a Američané, kteří jsou proti nenávisti a fanatismu, nejsou jedno a totéž. To by měl prezident Spojených států říci."

Dvě věci děsí. Především náklonnost Trumpa k bílým radikálům, k neonacismu. Ale stejně varovné je jeho lavírování, jednou řekne něco, pak to zcela popře, pak se k prvnímu postoji vrátí. Ta nepevnost, nejasnost u nejmocnějšího muže světa je zlá. Tohle jsou Spojené státy? Snad ne.

Jeden z demokratických kandidátů na amerického prezidenta, levicový senátor Bernie Sanders, o Trumpových výrocích řekl: "Poškodilo to naši zem a miliony Američanů, kteří bojovali a zemřeli v boji proti nacismu."

Republikánům i demokratům v USA nezbývá nic jiného, než se Trumpa co nejrychleji zbavit, ten pán je pro demokratický systém neúnosný, probouzí běsy, nedá se pacifikovat. Nejprve si hrál s náklonností k Putinovi (z ní začíná být vyléčen), teď se kloní ke Ku-klux-klanu.

Trump se vyjádřil k víkendovým nepokojům v Charlottesville. Jeho stanoviska byla velmi suverénní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy