Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
23. 10. 2020 11:11

Trump, nebo Biden? Nikdo nic neví, většina se bojí, Amerika je na prášky

Letošní prezidentské volby se pro většinu Američanů tak trochu podobají pandemii koronaviru. V tom, že místo naděje, nebo dokonce víry, že bude lépe, jsou zdrojem nejistoty a strachu.
Dva kohouti, jeden Bílý dům a žádný odhad, kdo bude nakonec slavit. Joe Biden a Donald Trump.
Dva kohouti, jeden Bílý dům a žádný odhad, kdo bude nakonec slavit. Joe Biden a Donald Trump. | Foto: Reuters

Bill Galston byl poradcem v Bílém domě demokratického prezidenta Billa Clintona. Karl Rove radil v Bílém domě republikánovi Georgi Bushovi. A oba teď pravidelně píší názory pro deník Wall Street Journal.

Základní vyznění jejich psaní není překvapivé. Z Galstonových textů je znát, že by si přál, aby v letošních prezidentských volbách vyhrál demokratický vyzyvatel Joe Biden. Rove naopak drží palce obhájci Bílého domu Donaldu Trumpovi.

Foto: Aktuálně.cz

Jedno mají ovšem jejich texty společné. Ani jeden z nich se neodváží jasně předpovědět, jak volby dopadnou. Nabízejí signály, náznaky, podprahová sdělení, ale jasný verdikt nikde.

Není to alibismem, strachem ze ztráty kreditu, kdyby se předpověď ukázala jako špatná. A už vůbec to není nedostatkem zkušenosti či snad absencí analytického myšlení. Je to proto, že letošní volby jsou naprosto na vodě. Spojené státy v moderní éře nic podobného nezažily. A až na pár výjimek, kdy jde ovšem spíše o snahu udělat si reklamu v médiích, nechce dát nikdo za výsledek voleb ruku do ohně. Protože to letos opravdu nejde.

Prezident bez charakteru a víry

Průzkumy avizují, že Biden by si měl jít pro přesvědčivé vítězství, jak ve svém čerstvém textu pro Wall Street Journal ve čtvrtek upozornil právě Galston. Vedle Bidenova velkého náskoku ve všeobecných šetřeních, jejichž výsledky přebírají média, Galston píše o výsledcích specializovaného průzkumu, který každoročně provádí Public Religion Research Institute (PRRI) ve spolupráci s think-tankem Brookings Institution, kde sám Galston působí jako analytik.

Průzkum PRRI se vždy ptá na aktuální témata, letos to je především pandemie koronaviru a už to nevypadá pro Trumpa nijak dobře. Většina dotázaných, 65 procent, si myslí, že prezident krizi nezvládl. V klíčových státech Středozápadu (Rust Belt) je to 66 procent a v důležité voličské skupině seniorů, kteří před čtyřmi roky Trumpa výrazně podrželi, nyní už také Trump většinu z nich (61 procent) zklamal.

Výzkum PRRI je ovšem zvláštní tím, že pod svým názvem "Průzkum amerických hodnot" se zároveň ptá právě i na hodnotové otázky, jak lidé vidí charakter či víru kandidátů. A v tomto ohledu je to pro Trumpa podle PRRI už naprostá prohra. Jen čtvrtina dotázaných si myslí, že Trump má ten "správný charakter", aby byl americkým prezidentem, zatímco u Bidena je to více než polovina.

Podobný rozdíl, opět tedy ve výrazný prospěch Bidena, je mezi nimi v hodnocení jejich "čestnosti a důvěryhodnosti". A zatímco 36 procent dotázaných si myslí, že Biden je "pevně věřící", u Trumpa to je jen 18 procent. Podle čtyř z deseti Američanů Trump jen využívá náboženství pro své politické cíle, zatímco Bidena z takového pokrytectví podezírá jen 14 procent dotázaných.

Jenže navzdory tomu všemu končí Galstonův text bez jednoznačné pointy. Vypadá to na Trumpovu prohru, ale ještě se uvidí… K čemuž Karl Rove, shodou okolností ve stejný den jako Galston, připojil vlastní zpochybňující razítko. Ano, říká Rove, průzkumy vypadají pro Trumpa mizerně, ale kdo by se po zkušenosti voleb 2016 na tahle čísla vůbec spolehl?

"Vypadají tak vědecky přesvědčivě, ale den před volbami v roce 2016 jsem byl na debatním pódiu se spolupředsedou sdružení (super PAC), které podporovalo Hillary Clintonovou, a tvrdil, že z jejich 60 000 simulací voleb Clintonová vítězí z 93 procent a že nazítří bude zvolena prezidentkou," připomíná Rove čtyři roky staré události.

Ty jsou pak zdrojem jeho vlastního opatrného optimismu, že i letos by se mohly "papírové průzkumy" mýlit, že přímo na bojišti je situace jiná. Rove to ilustruje například tím, že v naprosto klíčové Pensylvánii (ano, opět ten Rust Belt) se za poslední čtyři roky přihlásilo více nových voličů k Republikánské straně než k demokratům. 

Od šampaňského ke Xanaxu

Ale jak nakonec přiznává i Rove - "víme, že nic nevíme". A že to musí být pro Američany nesmírně frustrující? Samozřejmě, o tom ani na chvíli nepochybujte, čímž jsme se už také přiblížili k "jakés takés" pointě tohoto textu. Podle studie Americké asociace psychologů (APA) jsou pro takřka sedm z deseti Američanů volby 2020 "podstatným zdrojem stresu", a to jak pro demokraty (76 procent), tak pro republikány (67 procent).

Demokraté se bojí více, stačí si přečíst komentáře pod tweetem spisovatelky Susan Orleanové, v kterém ona sama napsala, že zatímco na volební noc 2016 chystala mejdan na oslavu historického vítězství, tentokrát "budu doma, příliš nervózní na to, abych vůbec něco plánovala". A jedna z reakcí na její vzkaz zní: "2016/2020… Od šampaňského ke Xanaxu."

Demokraté jsou na prášky, ale republikáni (když to přiznají) mají těžké vrásky na čele. Rove si tiše, ale jasně přeje Trumpa. Jenže - jak připomíná - je v letošních volbách "tolik nového a neznámého, že jsme z většiny na neprobádaném území".

Od muže, kterého nazývali "Bushovým mozkem", je to možná až překvapivá bezradnost. Tak to ale opravdu je, ještě jednou podtrhněme - s čistým svědomím, pokud si schválně "netahá triko" v médiích, nemůže žádný politický analytik letos nic jistě předpovědět.

Je to k zbláznění, je to nervující, ale letošní prezidentské volby se pro většinu Američanů tak trochu podobají pandemii koronaviru. V tom, že místo naděje, nebo dokonce víry, že bude lépe, jsou spíše zdrojem nejistoty a strachu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy