Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
16. 10. 2020 11:11

Amerika jde do voleb, které Trump už předem zpochybnil. A to je jen špička ledovce

Američané mají za to, že jejich volební proces je jeden z nejrovnějších, nejspravedlivějších na světě. Letošní prezidentské volby je ale mohou nepříjemně překvapit.
Papírový Donald. Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho posterem ve státě Georgia.
Papírový Donald. Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho posterem ve státě Georgia. | Foto: Reuters

Na úhlu pohledu záleží. Někomu se může zdát sklenice americké demokracie těsně před prezidentskými volbami 2020 poloplná, někomu poloprázdná. Tak nejdříve ta dobrá zpráva. Demokracie v terénu, zdola, funguje. O volby je obrovský zájem.

V Georgii nebo v Texasu, kde na začátku tohoto týdne otevřeli předčasné hlasování (early voting), se od volebních místností vinuly dlouhé, několikahodinové fronty. Což platilo i v řadě dalších států, kde se předčasně začalo hlasovat už v minulých týdnech. A rekordní je letos, uprostřed pandemie koronaviru, také zájem o možnost hlasování poštou. Jsou to desetinásobky počtů, jaké úřady znaly z minulých voleb.

Foto: Aktuálně.cz

A teď ta horší zpráva. Institucionálně, shora, je volební proces těžce zkoušený. Někde jsou to "jen" organizační nedostatky a zmatky. Špatné technické zázemí, pomalá pošta, která nestíhá doručovat lístky. Zdaleka nejhorší ale je, že pod tím vším se odehrávají nebývalé politické manévry, kvůli čemuž lze pochybovat o rovnosti a integritě voleb jako takových.

Když minulý týden v Ohiu zjistili, že voličům v několika okresech zaslali 50 tisíc chybných hlasovacích lístků, státní volební komise oznámila, že okamžitě zasílá správné. Chyba se stala, ale byla rychle napravena. Vyřízeno. Tečka. Ale kdepak. Donald Trump si nenechal ujít příležitost, aby na Twitteru vykřikl: "Zmanipulované volby!!!"

Kdyby to nebylo vážné, bylo by to už jen únavné. Ale vážné to je. Prezident, který takto zpochybňuje hlasování poštou setrvale a opakovaně, je jen příslovečnou špičkou ledovce. Surový souboj o pravidla voleb se vede i na všech úrovních pod ním.

Jedno hlasovací místo na 2,4 milionu voličů

V principu jde o starý ideový a politický spor. Demokraté by chtěli co nejširší, někdy až příliš benevolentní přístup k hlasování. Republikáni se snaží podmínky co nejvíce zpřísnit, někdy až na hraně potlačení oprávněných voličů. S Donaldem Trumpem v Bílém domě, a s tvrdým protitlakem na druhé straně, tento spor ale letos metastázoval, z americké demokracie už docela bolí oči.

Zpravodajský web FiftyThirtyEight, který před několika lety založil respektovaný politický "cifršpión", analytik Nate Silver, má zvláštní rubriku, v níž monitoruje procesní problémy okolo letošních voleb. Zmiňme jen pár z nich.

V Texasu si republikánský guvernér Gregg Abbott nyní nově prosadil, že na každý okres (county) bude smět připadat jen jedno místo, kde budou moci voliči hlasující předčasně zanechat ve speciální schránce svůj volební lístek. Guvernér Abbott argumentuje, jak jinak, možným zneužitím drop boxů, ale i vzhledem k tomu, že předčasně hlasovat beztak v Texasu smějí jen senioři nad 65 let a lidé se zdravotním postižením, jde samozřejmě o něco jiného.

Například v okrese Harris County, kam patří Houston a který má dohromady 2,4 milionu registrovaných voličů, to teď lidé mají k této jediné volební budce (early-voting drop box) z řady míst hodinu jízdy autem. Bohatší republikánský senior to ve své pohodlné káře nějak zvládne. Zatímco černoch, který by jinak volil demokraty, to nechá tentokrát možná plavat. Kdo by se také drbal veřejnou dopravou přes půlku města…

Ještě to ovšem nemusí být konec, Abbottův výnos byl napadnut a patrně směřuje před Nejvyšší soud USA. Což je navíc obecný průvodní jev téhle americké volební sezony - desítky soudních sporů, z nichž některé putují právě až k vrcholné instanci. Minulý týden například už Nejvyšší soud rozhodl volební spor v Jižní Karolíně.

"Volba" týden po volbách? Prý žádný problém

Podle tamních demokratů by mělo stačit, aby hlas zasílaný poštou podepsal sám volič. Republikáni ale trvali na tom, že vedle voličova podpisu musí být na lístku ještě podpis svědka. U Nejvyššího soudu převážil republikánský názor. Dobře, proti soudu žádný dišputát, ale není trochu problém, že pravidla byla tak říkajíc změněna uprostřed hry? V Jižní Karolíně už byly odeslány desítky tisíc hlasovacích lístků, u kterých měli voliči výslovné upozornění, že "Není potřeba podpis svědka". Je slušné, nebo vůbec zákonné, teď po těchto voličích chtít, aby hlasovali znovu?

A jaké hlasy bude vlastně vůbec možné započítat? Ani tuhle, pro volby docela zásadní otázku, nemají mnohde vyřešenou. V zásadě jde o to, dokdy musejí dorazit lístky zaslané poštou. Zdravý rozum by říkal, že by to mělo být nejpozději do volebního dne. Jenže tady zase přepínají tětivu demokraté, když se dožadují, aby platily lístky, které budou v den voleb podány na poštu, a mohly se pak započítat až dorazí k volebním komisím.

Tedy například ještě celý týden po samotných volbách, jak si prosadili demokraté ve Wisconsinu. Ne nadlouho, republikáni to zažalovali, soud jim vyhověl, týdenní lhůtu zrušil. Jenže to opět nemusí být konec, demokraté teď kauzu chtějí dát k Nejvyššímu soudu.

A v Pensylvánii je to jako přes kopírák, pouze inverzně. V tuto chvíli tam mají navrch demokraté, kteří prosadili, že hlasy se smějí započítávat ještě tři dny po volbách. Republikáni to chtějí pohnat… ano, k Nejvyššímu soud USA. K čemuž ještě jednou připomeňme, že to vše se děje ve chvíli, kdy do voleb, které připadají na 3. listopadu, zbývají už jen dva týdny a kousek.

Nepohodlná pravda pohledu zvenčí

Po amerických prezidentských volbách v roce 2000, které musel rozhodovat Nejvyšší soud, se stala zvláštní věc. Na první další volby, což byly ty do Kongresu v roce 2002, Spojené státy pustily, tedy oficiálně pozvaly, pozorovatele z Organizace pro pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). A zástupci OBSE od té doby do USA na volby skutečně jezdí.

Upřímně řečeno, na první dobrou to zní docela divně, že by měli co Evropané hlídat volby v USA. Nicméně zpráva, kterou zástupci OBSE sestavili po letošních amerických primárkách, vyjmenovává problémové otazníky letošních prezidentských voleb docela přesně. Pozornost si podle OBSE  například zaslouží "registrace a identifikace voličů, zabezpečení volebních technologií" nebo také "zákonný rámec alternativních volebních metod", rozuměj hlasování poštou.

Američtí politici si samozřejmě z OBSE, z jejich jejich závěrů a rad nikdy nic nedělali, pokud o tom vůbec vědí, pak dozor OBSE považují za drzost a provokaci. Jedenáct států USA, například Texas, Florida či Ohio, přítomnost zahraničních pozorovatelů ani nedovoluje. A letos navíc přijede kvůli pandemii do USA jen hrstka pozorovatelů, za OBSE to bude okolo třiceti, což je stejné, jako by tam nebyli.

Nepohodlná pravda je ale taková, že právě letošní prezidentské volby by si zasloužily dozor jako sůl. Američané jsou rození optimisté, jistě mají za to, že jejich volební proces je nejrovnější, nejférovější, nejdemokratičtější na světě. Jenže volby 2020 nejspíše budou od tohoto ideálu hodně - pro zdraví americké demokracie možná až nebezpečně - daleko.

Oprava: V předchozí verzi textu byla zaměněna organizace OECD za OSCE/OBSE. Omlouváme se. Pozorovatele posílá organizace ODIHR, která pracuje v rámci OBSE.

Trump se uzdravil z koronaviru a cítí se dobře | Video: Twitter / Donald J. Trump
 

Právě se děje

před 24 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy