Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
9. 10. 2020 11:11

Trump si hraje na spasitele. Američanům by stačil normální prezident

Podle šéfa Bílého domu bylo božím požehnáním, že se nakazil covidem-19. Jakou to má logiku? Žádnou, jen tu Trumpovu. Sebestřednou, narcistní.
Americký prezident opouští po hospitalizaci vojenskou nemocnici, ve které se léčil s nemocí covid-19
Americký prezident opouští po hospitalizaci vojenskou nemocnici, ve které se léčil s nemocí covid-19 | Foto: Reuters

Zázrak se nekonal a už je to jen a jen na Donaldu Trumpovi. Očekávání některých amerických komentátorů, že středeční televizní duel mezi Mikem Pencem a Kamalou Harrisovou by mohl výrazně zamíchat celým soubojem o Bílý dům, se ukázala jako hodně přepjatá.

Foto: Aktuálně.cz

Převládajícím pocitem je úleva, že Pence a Harrisová nepředvedli tak strašidelné divadlo, jako minulý týden nabídli Trump a Joe Biden. A to je asi tak vše. Pence nerozbil Harrisovou, ona nerozsekala jeho. Oba se ukázali jako spolehlivé "dvojky" svých šéfů.

Nic víc, nic míň. Remíza ke všeobecné spokojenosti. A hitem večera se nakonec stala moucha, která dvě minuty poslouchala debatu, usazena na Pencově hlavě. Její čerň se na jeho stříbře parádně vyjímala.

Zázračné omládnutí covidem-19

Na dynamice souboje, v němž Donald Trump podle průzkumů na Bidena stále více ztrácí, se nic nezměnilo. A čas pracuje proti prezidentovi. Za tři týdny je tady úplněk a pak už volby. Biden nemusí dělat vůbec nic, stačí, když nebude dělat chyby. Zatímco Trump musí vymýšlet, být tvořivý, zkoušet triky jak obrátit dosavadní setrvalý trend.

Což může přinést překvapivý průlom nebo také úplný propadák. Prezidentovo počínání z posledního týdne napovídá, že pravděpodobnější je zatím spíše ta druhá možnost. Jeho onemocnění covidem-19 mu přitom dalo šanci, aby se pokusil celé téma pandemie přerámovat. 

Z obrazu prezidenta, jenž svými zmatenými, nepřesnými, zavádějícími výroky a "jájínkovským" chováním jen přispívá k nejistotě velké části společnost, která si už také kvůli tomu většinově myslí, že krizi nezvládl. K prezidentovi, který svůj osobní zážitek přetaví v účast, v pochopení (nebo alespoň ve snahu o pochopení), do jak složitých životních situací, úzkostí, existenčních obav, koronavir jeho spoluobčany uvrhl.

Jenže v Trumpově světě není pro tak přízemní věci, jako je přiznání vlastní zranitelnosti, omylnosti - či jako je soucit -, patrně žádné místo. V jeho světě je všechno MAGA i nemoc byla "great". Nejenže ji hravě překonal, ale dokonce se prý cítí, jak vyhlásil hned na odchodu z nemocnice, o dvacet let mladší.

Jak to asi vidí těch už více než 7 a půl milionů Američanů, kteří se podobně jako jejich prezident nakazili? Cítí se také mladší, silnější, jako znovuzrození? A co, příbuzní, pozůstalí už více než 211 tisíc obětí nemoci? Jak a kde asi jejich blízcí strávili poslední hodiny života? Mnozí sami, v posteli na chodbě přeplněné nemocnice, kde na jejich ventilátor už čekal někdo další… 

Zachráním vás. A zadarmo!

Nikdo Trumpovi nevyčítá, že se mu dostalo špičkové péče a výjimečných, ve své kombinaci zcela unikátních medikamentů. Váha a důležitost jeho úřadu to vyžadují, je prezidentem Spojených států. Ale nemohl by za to svým spoluobčanům alespoň poděkovat? Nejen doktorům, ale i obyčejným lidem. Poděkovat jim, že jsou mnohem statečnější než on, když se s nemocí perou v nesrovnatelně složitějších, horších podmínkách, než jsou ty prezidentské.

Jenže nic takového v Trumpově mentální výbavě asi není. On se přece tak snadno vyléčil! A tak už zase na Twitter píše, že covid-19 je ve skutečnosti méně nebezpečný než běžná chřipka. A snad aby se jen neopakoval, protože tohle už říkal na jaře, jde teď ještě mnohem, mnohem dál. "Bylo to požehnání od Boha, že jsem se nakazil," promlouvá Trump k národu z videa.

Jakou to má logiku? Žádnou, jen právě tu Trumpovu. Sebestřednou, narcistní. Protože jedině tak, že se nakazil, si totiž prý mohl v nemocnici říct o nevyzkoušený preparát. "Byl to můj návrh, řekl jsem, nechte mě si to vzít". A bože, zafungovalo to.

"Myslím, že kdybych to nechytil, dívali bychom se na to jako na kterýkoli obyčejný lék," líčí Trump své spasitelské, objevitelské zásluhy. Aby pak dospěl do nevyhnutelného finále. "A chci, abyste teď všichni dostali, co jsem dostal já, a zařídím, že zdarma." Vyvolený spasitel se statečně vystavil nejistotě a nebezpečí, cesty prozřetelnosti se ovšem šťastně naplnily. Velkorysý, šlechetný prezident zachránil americký lid. Amen.

Je to smutné, je to hloupé, je to kýč. Trump má do příštího úplňku čas, aby vymyslel něco lepšího. Zatím se mu vrací, co si zaslouží. Opouštějí ho starší voliči, ženy, matky od dětí. Praskliny v podpoře se podle některých průzkumů objevují i mezi bílými muži.

Uprostřed pandemie totiž Američané nečekají všemocného spasitele. Stačil by jim prezident, který by je v těžkých časech podržel, jehož vedení by mohli věřit. Jenže uvěřit tomu, že nákaza covidem-19 může být božím požehnáním, je pro většinu normálních Američanů opravdu dost těžké.

Trump chtěl ukázat, že je macho. Debatu s Bidenem nešlo ukočírovat, říká Anýž (video z 30. září 2020).

Podle všech ukazatelů by měl Donald Trump velký problém vyhrát volby, proto z nich musí udělat referendum o Joe Bidenovi, míní redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy