Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
9. 10. 2020 11:11

Trump si hraje na spasitele. Američanům by stačil normální prezident

Podle šéfa Bílého domu bylo božím požehnáním, že se nakazil covidem-19. Jakou to má logiku? Žádnou, jen tu Trumpovu. Sebestřednou, narcistní.
Americký prezident opouští po hospitalizaci vojenskou nemocnici, ve které se léčil s nemocí covid-19
Americký prezident opouští po hospitalizaci vojenskou nemocnici, ve které se léčil s nemocí covid-19 | Foto: Reuters

Zázrak se nekonal a už je to jen a jen na Donaldu Trumpovi. Očekávání některých amerických komentátorů, že středeční televizní duel mezi Mikem Pencem a Kamalou Harrisovou by mohl výrazně zamíchat celým soubojem o Bílý dům, se ukázala jako hodně přepjatá.

Foto: Aktuálně.cz

Převládajícím pocitem je úleva, že Pence a Harrisová nepředvedli tak strašidelné divadlo, jako minulý týden nabídli Trump a Joe Biden. A to je asi tak vše. Pence nerozbil Harrisovou, ona nerozsekala jeho. Oba se ukázali jako spolehlivé "dvojky" svých šéfů.

Nic víc, nic míň. Remíza ke všeobecné spokojenosti. A hitem večera se nakonec stala moucha, která dvě minuty poslouchala debatu, usazena na Pencově hlavě. Její čerň se na jeho stříbře parádně vyjímala.

Zázračné omládnutí covidem-19

Na dynamice souboje, v němž Donald Trump podle průzkumů na Bidena stále více ztrácí, se nic nezměnilo. A čas pracuje proti prezidentovi. Za tři týdny je tady úplněk a pak už volby. Biden nemusí dělat vůbec nic, stačí, když nebude dělat chyby. Zatímco Trump musí vymýšlet, být tvořivý, zkoušet triky jak obrátit dosavadní setrvalý trend.

Což může přinést překvapivý průlom nebo také úplný propadák. Prezidentovo počínání z posledního týdne napovídá, že pravděpodobnější je zatím spíše ta druhá možnost. Jeho onemocnění covidem-19 mu přitom dalo šanci, aby se pokusil celé téma pandemie přerámovat. 

Z obrazu prezidenta, jenž svými zmatenými, nepřesnými, zavádějícími výroky a "jájínkovským" chováním jen přispívá k nejistotě velké části společnost, která si už také kvůli tomu většinově myslí, že krizi nezvládl. K prezidentovi, který svůj osobní zážitek přetaví v účast, v pochopení (nebo alespoň ve snahu o pochopení), do jak složitých životních situací, úzkostí, existenčních obav, koronavir jeho spoluobčany uvrhl.

Jenže v Trumpově světě není pro tak přízemní věci, jako je přiznání vlastní zranitelnosti, omylnosti - či jako je soucit -, patrně žádné místo. V jeho světě je všechno MAGA i nemoc byla "great". Nejenže ji hravě překonal, ale dokonce se prý cítí, jak vyhlásil hned na odchodu z nemocnice, o dvacet let mladší.

Jak to asi vidí těch už více než 7 a půl milionů Američanů, kteří se podobně jako jejich prezident nakazili? Cítí se také mladší, silnější, jako znovuzrození? A co, příbuzní, pozůstalí už více než 211 tisíc obětí nemoci? Jak a kde asi jejich blízcí strávili poslední hodiny života? Mnozí sami, v posteli na chodbě přeplněné nemocnice, kde na jejich ventilátor už čekal někdo další… 

Zachráním vás. A zadarmo!

Nikdo Trumpovi nevyčítá, že se mu dostalo špičkové péče a výjimečných, ve své kombinaci zcela unikátních medikamentů. Váha a důležitost jeho úřadu to vyžadují, je prezidentem Spojených států. Ale nemohl by za to svým spoluobčanům alespoň poděkovat? Nejen doktorům, ale i obyčejným lidem. Poděkovat jim, že jsou mnohem statečnější než on, když se s nemocí perou v nesrovnatelně složitějších, horších podmínkách, než jsou ty prezidentské.

Jenže nic takového v Trumpově mentální výbavě asi není. On se přece tak snadno vyléčil! A tak už zase na Twitter píše, že covid-19 je ve skutečnosti méně nebezpečný než běžná chřipka. A snad aby se jen neopakoval, protože tohle už říkal na jaře, jde teď ještě mnohem, mnohem dál. "Bylo to požehnání od Boha, že jsem se nakazil," promlouvá Trump k národu z videa.

Jakou to má logiku? Žádnou, jen právě tu Trumpovu. Sebestřednou, narcistní. Protože jedině tak, že se nakazil, si totiž prý mohl v nemocnici říct o nevyzkoušený preparát. "Byl to můj návrh, řekl jsem, nechte mě si to vzít". A bože, zafungovalo to.

"Myslím, že kdybych to nechytil, dívali bychom se na to jako na kterýkoli obyčejný lék," líčí Trump své spasitelské, objevitelské zásluhy. Aby pak dospěl do nevyhnutelného finále. "A chci, abyste teď všichni dostali, co jsem dostal já, a zařídím, že zdarma." Vyvolený spasitel se statečně vystavil nejistotě a nebezpečí, cesty prozřetelnosti se ovšem šťastně naplnily. Velkorysý, šlechetný prezident zachránil americký lid. Amen.

Je to smutné, je to hloupé, je to kýč. Trump má do příštího úplňku čas, aby vymyslel něco lepšího. Zatím se mu vrací, co si zaslouží. Opouštějí ho starší voliči, ženy, matky od dětí. Praskliny v podpoře se podle některých průzkumů objevují i mezi bílými muži.

Uprostřed pandemie totiž Američané nečekají všemocného spasitele. Stačil by jim prezident, který by je v těžkých časech podržel, jehož vedení by mohli věřit. Jenže uvěřit tomu, že nákaza covidem-19 může být božím požehnáním, je pro většinu normálních Američanů opravdu dost těžké.

Trump chtěl ukázat, že je macho. Debatu s Bidenem nešlo ukočírovat, říká Anýž (video z 30. září 2020).

Podle všech ukazatelů by měl Donald Trump velký problém vyhrát volby, proto z nich musí udělat referendum o Joe Bidenovi, míní redaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy