Prezident Donald Trump se s koronavirem dostal do červených čísel. Zatímco před měsícem většina Američanů hodnotila jeho vedení (leadership) v krizi pozitivně, aktuálně už je to naopak. A prezident ani nemůže příliš doufat, že by se křivka obrátila vzhůru.
Vývoj a dopady pandemie hrají proti němu. Jednak je pravděpodobné, že samotná nákaza v Americe ještě přijde do míst, která se zatím zdají být bezpečná. A především: už teď je zřejmé, že ekonomické dopady budou drtivé. Jen za poslední měsíc požádalo v USA o pomoc v nezaměstnanosti 13,4 procenta dosavadní pracovní síly. V Michiganu a Pensylvánii - dvou klíčových státech pro výsledek voleb - je to dokonce 21, respektive 20 procent.
Šest měsíců před obhajobou úřadu přichází Trump o svoji nejsilnější kartu, jíž byla do nástupu pandemie šlapající ekonomika. Co dál? Jak si s tím poradí, co vymyslí? Uplynulé dny přinesly přinejmenším dvě odpovědi.
Joe "Peking" Biden
Zaprvé, Trumpův tým se pokusí celé téma obrátit proti Bidenovi. Odkud přišel koronavirus? Z Číny. A kdo byl dříve, jako senátor, jako viceprezident a teď i jako prezidentský kandidát, tak dlouho vůči Číně shovívavý? Joe Biden!
Neboli #BeijingBiden, "Peking Biden", což je nejen nová přezdívka, kterou teď republikáni pro Bidena vymysleli. Je to také název celé kampaně, kterou proti němu spustil na Trumpa napojený Super PAC (zájmové sdružení, které může na svoji kampaň shromažďovat neomezené prostředky, například i od korporací) America First Action.
Biden spent decades in DC putting China first.
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) April 16, 2020
His establishment owners want to stop my father because he's finally putting America first.
Who would you rather have at the negotiating table with China, @JoeBiden or Trump? I’m sure Xi is crossing his fingers for #BeijingBiden! pic.twitter.com/bvT8m4FQJS
V úvodní várce reklamních spotů, které teď běží jak digitálně, tak ve vybraných státech i v televizi, America First Action vykresluje Bidena, jako politika, který byl k Číně vždy tak vstřícný, že tím v USA "pomohl zabíjet pracovní místa", a teď dokonce "ohrozil zdraví Ameriky". A jiný spot přímo hlásí: "Nyní více než kdy před tím Amerika musí zastavit Čínu, a k zastavení Číny musíte zastavit Joea Bidena."
Druhou Trumpovou odpovědí pak byl tento týden výnos, kterým zatím na šedesát dní zastavil legální imigraci do USA. Imigrace totiž podle Trumpa, jak oznámil na Twitteru, ohrožuje Ameriku jako "neviditelný nepřítel", tedy dalším možným dovozem koronaviru. A především je podle Trumpa potřeba před imigranty v USA "chránit pracovní místa pro skvělé americké občany".
Sázka na starou dobrou imigraci
Je to klasický Trumpův trik, protože tak, jak je výnos postaven, americký pracovní trh v ničem neochrání. Dočasná pracovní povolení - například pro místa v technologickém sektoru, ve zdravotnictví či v zemědělství - stále jsou a budou vydávána. Nemluvě o tom, že ani obecně imigranti Američanům pracovní místa neberou.
In light of the attack from the Invisible Enemy, as well as the need to protect the jobs of our GREAT American Citizens, I will be signing an Executive Order to temporarily suspend immigration into the United States!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 21, 2020
Jak celkem jednoduše popsal list Wall Street Journal, když ve svém odmítavém komentáři upozornil, že před pandemií, kdy nebyla legální imigrace nijak omezena, byla nezaměstnanost na rekordním minimu a mnozí zaměstnavatelé naopak hledali lidi. "Pokud imigranti kradou Američanům práci, proč zde před pandemií byly miliony neobsazených míst?" zeptal se Wall Street Journal. A i tento konzervativní list, který není vůči prezidentovi liberálně zaujat, konstatuje očividný fakt, že v tomto případě jde ze strany Trumpa o "politický kalkul".
"S poklesem popularity Trump cítí, že by se měl vrátit k jednomu z nejpopulárnějších témat kampaně 2016," připomněl list, že odpor proti imigraci - ilegální, ale právě i proti zákonným přistěhovalcům - bylo téma, které Trumpovi pomohlo před čtyřmi roky vyhrát volby. A které je stále schopné spolehlivě rozpumpovat jeho voliče.
Trump s tímto tématem nemá co ztratit. Což navíc platí také o jeho výše zmíněné "čínské kampani" proti Bidenovi. Kvůli pandemii vyskočilo v USA negativní hodnocení Číny na 66 procent, což je nejvíce od roku 2005, odkdy Pew Reaserch Center toto šetření pravidelně dělá.
Trumpova esa: zloba a strach
To, co mohlo být do pandemie Bidenovou výhodou - tedy že jako senátor i viceprezident propagoval spolupráci s Pekingem (engagement) - se nyní může stát jeho zranitelným místem. A vyloučené pro něho zároveň je, aby se teď s Trumpem pokusil soutěžit na jeho hřišti. Tedy být najednou "protičínštější" než sám Trump. Jednak by to Bidenovi nikdo neuvěřil, a hlavně: v negaci a vzájemném patlaní bahna Trumpa prostě porazit nelze. Na tomhle poli je skutečně mistrem nad mistry.
Biden neměl žádný vliv na to, jak se současný prezident, který je v Bílém domě už čtvrtým rokem, vypořádá s pandemií. Odpovědnost jde za Trumpem. Když už ale Trump nemůže přesvědčit voliče, že v pandemii obstál, pak přinejmenším může kus zmatků a potíží, které teď Američané zažívají, obrátit proti Bidenovi.
Koronavirus evidentně zásadně posunul pohled Američanů na Čínu. Z abstraktní hrozby, která USA šidí v obchodě a krade technologické know-how, se stalo skutečné fyzické nebezpečí. Tam, kde dosud byla v Američanech ostražitost, je teď už k Číně naprostá nedůvěra. Tam, kde byla nejistota, jak co Peking myslí, je teď zloba a strach, že to s námi myslí zle.
A strach a zloba? To jsou věci, s kterými Trump vždy uměl skvěle pracovat. Zdaleka lépe než Biden. A proto mu i tenhle zdánlivě šílený trik, že na vině je "Peking Biden", nakonec může vyjít.