Michael Flynn málem překonal rekord Karolíny Peake. Ta vydržela jako česká ministryně obrany týden, Flynn v křesle poradce pro otázky národní bezpečnosti prezidenta Donalda Trumpa necelý měsíc.
Pro Spojené státy je to špatná i dobrá zpráva.
Špatná v tom, že Trump zjevně fatálně pochybil při výběru. Flynn patřil do okruhu jeho velmi blízkých lidí. Nejprve tvrdil, že se loni v prosinci ještě před Trumpovou inaugurací nebavil s ruským velvyslancem ve Washingtonu o sankcích, které přijal Obama vůči Rusku. Pak si nebyl jistý, zda na sankce nepřišla řeč. Nyní přiznal, že ano a že o tom neinformoval viceprezidenta Mike Pence.
Dobrá zpráva spočívá v tom, že i za Trumpa se za podobné chyby tvrdě platí a že by snad stále ještě - řečeno slovy autora knihy New Cold War Edwarda Lucase - mohla Trumpova administrativa být normální republikánskou vládou, jaké známe z minulosti. A ne nebezpečím pro demokracii nebo stabilitu ve světě.
Podle předsedy zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu (Rady federace) Konstantina Kosačova může Flynnův osud svědčit o tom, že "rusofobií se nakazila celá americká vláda odshora až dolů". Šéf téhož výboru dolní komory (dumy) Alexej Puškov míní, že Flynna donutila k rezignaci "agresivní mainstreamová média".
Jejich ostentativnímu rozhořčení se nelze divit.
Flynn patřil k největším zastáncům spolupráce s Vladimirem Putinem. Vystupoval ve vysílání ruské propagandistické televize Russia Today, v roce 2015 na banketu v Moskvě seděl s ruským prezidentem u stolu. Zdůrazňoval, že v boji proti terorismu je třeba se spojit s Ruskem a Putinem.
Nevíme přesně, zda za jeho odstoupením není něco víc. Zda na něj "něco" nemají americké tajné služby, anebo ty ruské.
Pro Česko je ale každopádně dobrou zprávou, zvláště po nedávných kybernetických útocích, že z nové americké administrativy mizí jeden z největších Putinových apologetů. Každý další kandidát bude pod drobnohledem, zda a jaké má v Rusky styky - což není na škodu.
A v Trumpově vládě mohou převážit lidé, kteří neběží v boji proti terorismu tak bezhlavě za směrovkou Rusko. Ministr obrany James Mattis a ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo.
Bývalý velvyslanec Spojených států Andrew Schapiro prohlásil na Twitteru, že po Flynnově rezignaci bude svět bezpečnější. Nelze než souhlasit.