Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 6. 2018 13:18

Show v Singapuru: Tweeťák se sešel s rakeťákem. Vrah Kim je pro Trumpa "milující" muž

Podaří se denuklearizovat KLDR? Možná ano, možná ne. Z vraha Kim Čong-una Donald Trump každopádně udělal žádanou světovou celebritu.
Vytvořili si prý "zvláštní pouto", sdělil prezident Donald Trump o sobě a o vůdci Kim Čong-unovi. | Video: Reuters

Událost celosvětového významu: v Singapuru jednal prezident demokratické velmoci USA Donald Trump (72) se severokorejským totalitním lídrem Kim Čong-unem (34). Poprvé v dějinách. Tématem bylo především jaderné odzbrojení, neboť jadernými zbraněmi KLDR děsí svět.

Oba politici přislíbili navázat nové vztahy mezi USA a KLDR, budovat stabilní mírový režim na Korejském poloostrově a KLDR slibuje "úsilí o úplnou denuklearizaci" země. Dále se Trump a Kim zavazují, že budou vyzvednuty ostatky válečných vězňů a že budou následovat další společná jednání. - Podobné dohody už byly mezi oběma zeměmi podepsány, leč nenaplnily se.

Pokud by se podařilo denuklearizovat KLDR, jedna velká hrozba od odporného, nevyzpytatelného, totalitního režimu by padla a Donald Trump by si vysloužil světovou úctu. Nic takového však není vůbec jisté, tvrdí znalci KLDR i Trumpa. S jistotou víme jen to, že jsme viděli velkou show. Podstatný byl zjevně akt schůzky, méně už pak její obsah.

Občané demokratických zemí museli s odporem a údivem sledovat, jak se Trump choval ke Kimovi. Neznalý by snadno nabyl dojmu, že se jedná o setkání státníků normálních zemí, nikoli o schůzku představitele svobodného světa s vůdcem totálně nesvobodného, své lidi (a nejen je) vraždícího režimu, jednoho z nejhorších režimů současnosti.

Donald Trump o Kim Čong-unovi prohlásil: "Naučili jsme se hodně o sobě navzájem i o našich zemích. Je to velmi talentovaný muž a svoji zemi velice miluje." S Kimem si prý dokonce vytvořil "zvláštní pouto". Ty věty pleskly jak facka vlepená nikoli Kimovi, ale západnímu světu. Kim "miluje svoji zemi"? Absurdní, nesmyslné, lživé sdělení, fake news z úst amerického muže číslo jedna.

Připomeňme, co schůzce v Singapuru těsně předcházelo. Trump označil slova svého spojence, kanadského premiéra Justina Trudeaua, za "nečestná a slabošská". Po jednání G7 v kanadském Quebeku tweetoval: "Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské."

Fatazie… sci-fi film!

Podivný kontrast, Kim coby "velmi talentovaný muž", který "velmi miluje svoji zem" (již jeho rodina zničila), a Trudeau jako nečestný muž a slaboch. Kanada je spojenec, západní, svobodná země. Takový paradox nelze přehlédnout a zřejmě platí, co se o Trumpově zahraniční politice píše delší dobu, nezná přátele ani nepřátele, jen zájmy. (A ty zájmy jsou pro Tumpa zřejmě velmi osobní, on musí uspět, on musí být v centru pozornosti, Trump first.)

Vytvořil si tedy "zvláštní pouto" s šéfem severokorejského pekelného režimu. Tlumočník, který překládal Kimovi, zaslechl, jak megaspokojený, meganadšený Trump říká Severokorejci, že "mnoho lidí toto bude považovat za jistou formu fantazie… za sci-fi film". Rodiče Otto Warmbiera zcela jistě ne.

Uplynulo teprve pět měsíců od chvíle, kdy Trump v USA pronesl řeč o stavu unie a odsoudil v ní porušování lidských práv, jehož se dopouští Kimův režim. Jako hosty na slávu pozval rodiče Otto Warmbiera, studenta virginské univerzity, který byl v Severní Koreji zatčen, obviněn ze zločinů proti státu a vězněn v pracovním táboře. Mlátili ho, byl těžce zraněn, zemřel několik dní po návratu do Spojených států v loňském roce.

Jak se asi Warmbierovi rodiče dívali na 13 vteřin trvající stisk rukou Trumpa a Kima, na to, jak Američan Kima velebí? Musel to být šok. Vyvstává otázka, kdy se Trump přetvařoval? Doma, když mluvil o stavu unie a rodičům studenta řekl: "Jste úžasní svědkové hrozby, jež ohrožuje náš svět, a vaše síla nás opravdu inspirovala," nebo v Singapuru? Nebo v obou případech?

Experti na zahraniční politiku se k dohodě vyjadřují dosti skepticky, minimálně není vůbec nic jisté. Někteří upozorňují, že se Trump lehkomyslně zbavil páky na Kima, když se s ním setkal jako rovný s rovným, aniž by měl jakoukoli záruku, že k jadernému odzbrojení KLDR přistoupí.

Novinář Jeffrey Goldberg napsal v lednu 2016 v The Atlantic text o Trumpově zahraniční politice. Popisuje, jak mluvil s vysoko postaveným úředníkem, který měl přímý přístup k Trumpovi, o zahraniční doktríně amerického prezidenta. Jaká je a není na ni ještě moc brzy? "Ne," řekl ten člen Trumpova týmu, "ta doktrína je jasná." Goldberg se tázal jaká. Odpověď: "Trumpova doktrína je My jsme Amerika, vy svině. To je Trumpova doktrína."

Stejně drsné jako Trump. Žijeme v době s novými představami, kde se i ze světové politiky stala show, tweet, z vraha Kima je svoji zemi milující muž, země mimo Ameriku jsou podle Trumpova úředníka "svině", spojenec Trudeau je nečestný slaboch, zatímco k Putinovi Trump cítí respekt.

Podaří se denuklearizovat KLDR? Možná ano, možná ne. Z vraha Kima Trump každopádně udělal žádanou světovou celebritu.

 

Právě se děje

Další zprávy