Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 6. 2016 12:55

ÚOOZ: Zoufalí muži dělají zoufalé věci. Důkazem je veřejné obvinění prezidenta Tuhého

Detektivové ÚOOZ chtějí chytat zločince, na tom stojí jejich pocit cti. Nyní pochopili, že nejsou žádáni. Že kriminálníci vyhráli. A brání se.
Tomáš Tuhý: kariéra jako Brno.
Tomáš Tuhý: kariéra jako Brno. | Foto: ČTK

Válka policajtů? Nebo imunitní reakce smrtící chorobou napadeného organismu? Po ministrem vnitra Chovancem podepsané likvidaci protimafiánského útvaru policie (ÚOOZ) následuje další kolo. Detektivové vycenili zuby.

Vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek veřejně obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálních úniků“ informací v kauze, kde se hraje o stamiliony korun. Důkazy podle něj pocházejí z vyšetřování kauzy Vidkun, na které dělá jeho tým. Má se jednat o velké IT zakázky. Komárek také mluvil o snaze Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dostat se k informacím ze spisu.

K obvinění se vyjádřil olomoucký žalobce Petr Šereda. V Českém rozhlasu spojil únik informací s výslechem Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho: "Souvisí to s naším postupem, kdy jsme vyslechli dva policejní důstojníky z policejního prezidia,“ pravil. Dosud se mělo za to, že Tuhý a Laube byli vyslýcháni především kvůli podezření žalobců, že si reorganizaci ÚOOZ a vyhnání jeho ředitele Roberta Šlachty objednalo kriminální prostředí.

Veřejné obvinění hlavy policie? Vybuchlá mina. Svědčí o stavu policie. Tohle se nedělá, napadne každého. Policie má zločince usvědčit, nikoli podezřelého člověka veřejně označit a odrovnat. Toto byla veřejná poprava Tuhého. Už navždy na něm ulpí podezření.

Policejní prezident na útok reagoval: „Zveřejněné ‚podezření‘ beru jako nebývalý účelový nátlak a pokus o dehonestaci mé osoby. O účelovosti svědčí zejména to, že se vedoucí příslušníci ÚOOZ vyjadřují nejdříve sdělovacím prostředkům, což je nelegitimní a velmi manipulativní postup." A krátce poté podal trestní oznámení pro pomluvu a další trestné činy. Zřejmě na Komárka.

Jiří Komárek a Robert Šlachta, dva špičkoví policajti, žádají, aby je vyslechli poslanci bezpečnostního výboru Sněmovny. Šlachta chce osvětlit pozadí reorganizace, tedy sloučení jeho útvaru s protikorupční policií. Komárek zase zřejmě podezření okolo Tomáše Tuhého.

Proč to Jiří Komárek udělal? Co ho k tomu dohnalo? Chovancova a Laubeho reorganizace, sloučení zmíněných dvou celorepublikových, zcela odlišných, jinak vedených útvarů. A vytěsnění Šlachty z policie.

Kubice byl sám, Šlachta má žalobce

Kdyby byla změna připravena řádně, kdyby bylo jasné, co se stane, byl nalezen konsensus policistů z dotčených útvarů, nikdy by se to nestalo. Oznámení Komárka je zoufalý čin. Policista je přesvědčen, že útvar končí a že s ním končí i rozdělané kauzy. Proto zřejmě volí cestu zveřejnění, která se mu jeví jako poslední možnost, jak věci vysvětlit. Zoufalí muži dělají zoufalé věci.

Je jeho informace o Tuhém relevantní? Nebo jde jen o "drb"? Nevíme. Netušíme. Nabízí se analogie s deset let starou Kubiceho zprávou; v ní se našlo drbů habaděj. Dnes jsme ale jinde. Jan Kubice, minulý ředitel ÚOOZ, neměl podporu nikoho. A už vůbec ne státních zástupců.

Za Šlachtou stojí státní zástupci. V podstatě nikdo jiný. Podpora Andreje Babiše je ryze politická a pro policisty smrtící; obrací pozornost jinam. Krajští ředitelé policie? Mlčí jako hroby. Jsou většinou ze stejné líhně jako Tuhý. Také oni, jak se vyjádřil jeden můj známý policejní důstojník, "přece jezdí s politiky na hony". Jinými slovy jsou s nimi jedna ruka. Nepůjdou po nich.

Olomoucký žalobce Šereda v podstatě potvrdil Komárkovu informaci. Tím se věc posunula do jiné roviny. Těžko už můžeme hovořit o drbu, těžko jde o pomluvu, zřejmě je to reálně prověřovaný případ. Teď se dostal ven. To je špatně, to je to "zoufalství". Zveřejnění nepochybně vyšetření věci škodí. Minimálně byl veřejně obviněný muž varován (ale to se zřejmě stalo, už když ho vyslýchali žalobci).

Zásadní laická a politická výhrada zní: detektivové s takovým podezřením nemají co chodit do bezpečnostního výboru, mají je předat Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Tohle opakují hlavně politici. Mají pravdu? GIBS byl přece zřízen, aby vyšetřoval trestnou činnost policajtů!

GIBS nerozkryl ani jeden ze 33 podnětů

Inspekce má sama vyhledávat trestné činy. Jako to udělala loni na podzim při úniku informací z expozitury ÚOOZ v Olomouci. Pokud však jiná složka policie narazí na možný trestný čin policisty, pokud k němu najde i důkazy, má se nejprve obrátit na státní zástupce. Ti pak mohou rozhodnout, že věc dají inspekci, nebo že inspektory přiberou do týmu. Je to na nich, na dozorujících žalobcích.

O stavu inspekce svědčí zpráva, kterou před čtrnácti dny poskytla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová výboru pro kontrolu GIBS. Stojí v ní, že inspekce za poslední tři roky dostala 33 podnětů k prošetření úniku informací z protikorupční policie. Nerozkryla ani jeden. - Kdo by pak chtěl GIBS zapojovat? Proč?

Situace je mimořádně vážná. Policie v rozkladu, ÚOOZ likvidován, žalobci nebudou mít na některých kauzách s kým bezpečně, s důvěrou spolupracovat. Tak to vypadá zvenčí. Navíc krok Jiřího Komárka je minimálně nestandardní, chybný, ne-li rovnou nezákonný.

On i Šlachta žádají slyšení bezpečnostního výboru. Má to logiku? Pro ně zřejmě ano. Co jim zbývá jiného? Jít s kauzou do novin? Popsat ji? Pokud má Komárek důkazy (a má je tedy i dozorující státní zástupce), je si zřejmě svou věcí jist. Jaké má důkazy? Odposlechy? Nevíme.

Drsné, jak bezpečnostní výbor váhá. Poslanci v něm mají mít eminentní, neutuchající zájem o to, co se v policii děje. Jenomže až na výjimky (jako je Ivan Gabal za lidovce) zájem nemají.

V tom se doba taky zásadně změnila. V 90. letech neexistovalo, aby byl Branný a bezpečnostní výbor Sněmovny vynechán, obejit. Jeho poslanci byli obáváni a na jejich souhlas s kroky v policii ministr vnitra vždy čekal. Byl to mocný výbor.

Bezvýznamný bezpečnostní výbor

Dnes? Směšný výbor, jenom na oko. Ministr Chovanec tam předloží pár papírů k reorganizaci, z nichž je zřejmé, jak totálně je nepřipravená, oznámí poslancům změnu post factum, a oni nic. Policie se ocitla na hranici kolapsu, média mluví o "válce policajtů", ale ti zvolení zástupci lidu se ani nedokážou ihned sejít.

Význam bezpečnostního výboru Sněmovny (a výborů kontrolujících policii i tajné služby) je takřka nulový. Poslanci si za to mohou sami, odsunuli se do bezvýznamnosti, protože sledují především zájmy svých stran, nikoli zájmy občanů. První jim v hlavě vyskočí: Jéžiš, co to udělá s mou partají? Nikoli: Jaký to bude mít dopad na občany, na policii?

Z toho pohledu je snaha Šlachty a Komárka, aby byli vyslyšeni, poněkud marná, směšná. Ale jinou možnost zřejmě nemají. Bezpečnostní výbor je tu od toho. Má kontrolovat policii, její kondici, její šéfy, její činnost.

Mluví se také o svolání Bezpečnostní rady státu (BRS). Mimochodem, proběhla nedávno, jednala o reorganizaci policie a nyní je jasné, proč nebyl dovnitř pozván ani Šlachta, ani olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan; mohli by mluvit. BRS je fórum vládnoucích partají, nemá ve věci žádný zásadní smysl.

Stejně marné se jeví sestavení vyšetřovací komise Sněmovny. Pracovalo jich v minulých letech více, a pokud náhodou něco vyšetřily, výsledky přišly velmi pozdě, s křížkem po funuse, kdy už věc dávno nikoho nezajímala.

Politici jako Chovanec a Sobotka, ale i Babiš, silně podceňují význam ÚOOZ. Nechápou zřejmě vůbec, co se uvnitř takto kompaktního útvaru odehrává. Nechápou ten podivný druh pospolitosti, semknutosti, který se Šlachtovi povedl vytvořit.

Nemalá část tamních detektivů bere svou práci vážně, chtějí chytat zločince, na tom stojí jejich pocit cti. Je to "vyšlachtěný" útvar. A teď pochopili, že nejsou žádáni. Jsou přesvědčeni, že kriminálníci a jejich spojky v policii a politice vyhráli. To si tito policajti nenechají líbit. A jediné, co mají v rukou, jsou výbušné informace.

 

Právě se děje

Další zprávy